Pátek 18. června 2021, svátek má Milan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 18. června 2021 Milan

STALO SE 26. DUBNA: Doping nejrychlejší mámy světa? Fazole se slaninou

  15:59
Ničila předsudky o ženském sportu. Ohromila úžasnými výkony na hrách v Londýně 1948. Byla vyhlášena nejlepší světovou atletkou století. A dnes je tomu 102 let, co se v roce 1918 narodila.

Fanny Blankersová-Koenová na olympiádě v Londýně 1948 při zlatém běhu na 80 metrů překážek. | foto: Profimedia.cz

Cože? Matka dvou dětí aby startovala na olympiádě?

To je přece zcela proti konvencím!

Nikoliv však pro ni.

„Co se stane s mým mlékem, pokud budu dál závodit?“ ptá se nizozemská atletka Fanny Blankersová-Koenová lékaře po narození syna Jantjeho.

Stalo se před lety

Historický seriál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly seriálu najdete přehledně ZDE.

Píše se rok 1941. „To se nedovíte, dokud to nezkusíte,“ dostane odpověď.

Zkusí to tedy. Závodí i poté, co v roce 1945 přivádí na svět dceru Fanneke.

„Styďte se! Máte sedět doma a starat se o děti. Takovým jako vy by měli zakázat vstoupit na stadion,“ dostává před hrami v Londýně 1948 zlé dopisy. A manažer britských atletů Jack Crump o ní do listu The Daily Telegraph dokonce píše: „Ve třiceti už je stejně příliš stará, aby vynikla.“

Po příjezdu do Londýna na něj namíří prst a pohrozí: „Ještě vám ukážu.“

Hned ve svém prvním finále na 100 metrů triumfuje. A jak! S dvoumetrovým náskokem před zbytkem světa.

„Předtím jsem se vsadila s tátou, že bude doma tancovat kolem stolu, když vyhraju olympiádu,“ vypráví a prostřednictvím rozhlasového rozhovoru vzkazuje do Nizozemska: „Tati, začni tancovat.“

Večer po závodě v Londýně svému manželovi (a zároveň i trenérovi) Janu Blankersovi říká: „Už jsem olympijská šampionka. Splnila jsem si sen. Už nechci dál běhat.“

Ovšem ráno je moudřejší večera. Výhrůžku nesplní, pochopitelně.

Další den má na programu finále na trati 80 metrů překážek. Ten závod je pro ni mimořádně prestižní. Proti ní totiž stojí domácí Britka Gardnerová. Ta Gardnerová, která před hrami vyrovnala její světový rekord.

„Třásla se mi ve finále kolena,“ přizná Blankersová později. „Praštila jsem se o pátou překážku, můj rytmus se rozpadl na kousky, potácela jsem se jak opilá.“

Cíl protínají s Gardnerovou na pohled stejně. Kdo z nich vyhrál? Kapela najednou spustí britskou hymnu. Aha, hmm, takže ona, pomyslí si Blankersová-Koenová. Ale plete se. To jen hudebníci vítají královskou rodinu. Ve skutečnosti je vítězkou opět nizozemská matka.

Třetí titul přidává na dvoustovce.

Fanny Blankers Koenová si běží pro vítězství v prvním kole závodu na 200 m na...

Fanny Blankers Koenová si běží pro vítězství v prvním kole závodu na 200 m na londýnské olympiádě.

Načež má večer znovu splín.

„Stýská se mi po dětech, vážně už bych radši jela domů,“ tvrdí manželovi.

Odpoví jí: „Jestli chceš, nemusíš pokračovat. Ale budeš toho litovat.“ Fanny se vyplaká a hned je jí lépe.

„Máš jako obvykle pravdu,“ uzná. 

Zbývá štafeta na 4x100 metrů. Jenže dopoledne před ní si v obchodech v centru Londýna tak dlouho vybírá nový plášť do deště, až málem finále štafety nestihne. Zaplněným vlakem jede vklíněna mezi diváky na stadion, na poslední chvíli přiběhne do šatny, přesto na posledním úseku posune Nizozemky ze čtvrtého místa k vítězství.

Úžasná žena, opět ji fanoušci velebí.

A to jí ještě časová kolize v programu znemožnila starty v dálce i výšce, i když v obou těchto disciplínách byla aktuální světovou rekordmankou.

OBRAZEM: Londýn 1948 - Létající Holanďanka a první zlato Zátopka

Se čtyřmi zlatými z Londýna dostává přezdívky Létající hospodyně či Flying Dutchmum, Létající holandská máma. Reportéři referují o „Nejrychlejší mámě světa“.

Britský list The Guardian o ní v průběhu her píše: „Mimo trať je tak ženská, jak si jen lze představit. Ale na trati je technicky tak vyspělá jako většina mužských šampionů. Její pohyby nohou a chodidel mnohem více připomínají nohy mužské než ženské. A co se týče temperamentu, mohla by dávat lekce všem. Když přichází na stadion, je veselá. Jakmile se však ocitne na startu, je stabilní jako skála. Načež vybíhá, jako by byla vypálena z děla.“

Osmistovka? Ta je pro ženy nezdravá

Táta farmář, bývalý koulař a diskař, je samozřejmě nesmírně hrdý. Od dětství vedl Fanny, jedinou dceru z jeho pěti dětí, ke sportům. Zkusila jich tolik! Od šermu přes gymnastiku po rychlobruslení, než jí plavecký kouč v roce 1935 navrhl: „V atletice máš větší šanci dostat se na olympiádu.“

Stala se členkou amsterdamského Ženského atletického klubu a denně jezdila 25 kilometrů tam a zase nazpět z domu svých rodičů v Hoofddorpu.

Stačil rok a v pouhých sedmnácti letech překonala národní rekord žen v běhu na 800 metrů. Myslela si na hry v Berlíně 1936. Jenže ouha, osmistovku z her vyřadili coby nezdravou ženskou disciplínu – to když při ní na hrách v Amsterdamu 1928 šest z devíti finalistek v cíli zkolabovalo.

Hitler mu ruku nepodal, ale Roosevelt také ne. Příběh Jesseho Owense

Kvalifikovala se tedy coby výškařka, v olympijském Berlíně 1936 skončila pod vedením kouče (a budoucího manžela) Jana Blankerse pátá – a hlavně: „Mám ho! Mám autogram Jesse Owense!“ jásala.

Na mistrovství Evropy ve Vídni 1938 skončila bronzová v bězích na 100 i 200 metrů a začala snít o zlatu z olympiády v Helsinkách 1940.

Druhá světová válka miliony plánů změnila. Nizozemsko okupovala německá vojska. Domácí atletické soutěže však probíhaly dál.

V srpnu 1940 se Fanny vdala za o patnáct let staršího Blankerse. Když se jim narodil syn Jantje, vrátila se k tréninku hned po několika týdnech, syna vozila na stadion v košíku na kole. Společně přečkali také hladovou zimu 1944 - 1945, kdy nacistická armáda uvalila blokádu na dodávky potravin do okupovaných oblastí a přišel hladomor.

Už v roce 1943 vytvořila světový rekord ve výšce (171 cm) i v dálce (625 cm). Další přidala ve štafetě na 4x200 metrů, ve které si Nizozemky dovolily i antiněmecký protest, když se oblékly do trikotů v národních barvách.

Na evropském šampionátu 1946 v Oslu, už coby dvojnásobná matka, slavila triumf na stovce a ve sprinterské štafetě. 

Začínal čas její vlády.

V olympijském Londýně pak ziskem čtyř zlatých medailí vyrovnala berlínskou bilanci svého idolu Owense.

A teď vás pasuji na rytíře

Po návratu domů ji vezou Amsterdamem při triumfální jízdě kočárem taženým čtyřmi bílými koni, královna Juliana pasuje Blankerovou-Koenovou na rytíře Oranžsko-nasavského řádu a od starosty dostává kolo. S dovětkem: „Abyste nemusela jen utíkat.“

V následujícím roce rytířka Fanny letí do Spojených států a Austrálie, aby tam propagovala ženský sport, na nějž se v těchto zemích stále hledí skrz prsty.

Zároveň vítězí dál. Třikrát zlatá je na evropském šampionátu v Bruselu 1950. O rok později překonává světový rekord v pětiboji.

Ve 34 letech startuje v Helsinkách 1952 na své třetí olympiádě. Přijíždí do Finska v dobré fyzické kondici, jenže je čím dál více limitována nepříjemným nežitem. 

Postupuje do semifinále na 100 metrů, ale nenastoupí k němu, radši se šetří na závod na 80 metrů překážek, ve kterém cítí větší šanci na zlato. Probojuje se v něm do finále, ale po pádu na druhé překážce vzdává.

Teprve v roce 1956, coby 38letá, definitivně ukončuje závodní kariéru. Překonala během ní celkem 21 světových rekordů. A kdo ví, kolik mohla mít zlatých medailí, kdyby ji o nejlepší léta neobrala světová válka.

„Co doping? Nezkusila jste ho?“ ptají se po letech novináři. 

Fanny Koenová: „stará matka“, která změnila pohled na ženský sport

„Leda fazole se slaninou,“ opáčí. 

Stává se vedoucí nizozemského týmu na olympiádách i evropských mistrovstvích. Během her v Mnichově 1972 potkává znovu Jesseho Owense.

„Pořád mám váš autogram. Jsem Fanny Blankersová-Koenová,“ říká mu.

Osmapadesátiletý Američan se usměje: „Vy mi přece nemusíte říkat, kdo jste. Sledoval jsem s obdivem celou vaši kariéru. Vím o vás všechno.“

Čtyři zlaté medaile z jediných olympijských her žádná další atletka nezíská. Marion Jonesová se o to chce v Sydney 2000 pokusit. „Přála bych jí to,“ říká tehdy Blankersová-Koenová. „Dnešním hvězdám nezávidím. Mají velké peníze, ale všechno, co znají, je trénink. Já jsem trénovala mnohem méně a užila si spoustu legrace. Běhání mi dalo báječný život.“

Jonesová se v olympijském Sydney zastaví na třech zlatých - a později o ně kvůli dopingu zase přijde.

Blankersovou-Koenovou naopak vyhlašují v Monaku světovou atletkou století. Když uslyší své jméno, neskrývá překvapení a nahlas pronese: „Tím myslíte, že jsem to já, kdo vyhrál?“

Po galavečeru nadšeně vypráví: „Maurice Greene mě požádal o autogram!“

Až její poslední roky jsou smutné. Dožívá je v psychiatrické léčebně v Hoofddorpu, hluchá a s Alzheimerovou chorobou.

V roce 2004 Fanny Blankersová-Koenová v 85 letech umírá. Svět opouští tolik obdivovaná atletka, která změnila pohled na ženský sport.

Autor:

STALO SE 2. SRPNA: Slyšte, už je v ringu! Jak vypadal první živý sportovní přenos?

Adolf Dobrovolný

Ani fotbal, ani hokej. První sportovní událostí, kterou rozhlas živě přenášel posluchačům, byl...

STALO SE 31. ČERVENCE: Úžasná jízda. Fenomén Phelps získává rekordní olympijský kov

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ SPORTOVEC VŠECH DOB. Michael Phelps chvíli poté, co dovedl jako...

V ten den prožil rozporuplné pocity. Nejprve musel skousnout krutou porážku ve finále 200 metrů...

STALO SE 30. ČERVENCE: Boj v závějích i se sibiřskými komáry. S auty kolem světa

Automobil Thomas Flyer, který se v roce 1908 zúčastnil závodu z New Yorku do...

V Americe překonávali mohutné sněhové závěje, na Sibiři se zase trápili v hlubokém bahně. Místy,...

STALO SE 7. ČERVENCE: Sprinterská hvězda Zabel, rekord z Tour mu vzal až Sagan

Německý cyklista Erik Zabel se přiznal k dopingu.

Jeho konkurent Robbie McEwan popisoval souboje s ním jako zápasit s kamennou zdí. Prý toho moc...

STALO SE 17. ČERVENCE: Šampion, opilec, násilník. Krušný život skokana Nykänena

Momentka z roku 1988: Matti Nykännen na můstku v Calgary

Svou biografii nazval Pozdravy z pekla. „Peklo nemůže být tak špatné jako můj život,“ poznamenal k...

Sport v roce 2021

21. 5. - 6. 6. (Minsk a Riga)
11. 6. - 11. 7. (13 měst)
23. 7. - 8. 8. (Tokio)
  • Nejčtenější

Děsivé scény v Kodani. Eriksena oživovali na hřišti, už komunikuje z nemocnice

Do konce prvního poločasu zbývalo odehrát pár desítek sekund, když dánský fotbalista Christian Eriksen v duelu...

Skotsko - Česko 0:2, Schickova show, druhý gól dal z poloviny hřiště

Čeští fotbalisté porazili ve svém úvodním duelu na mistrovství Evropy domácí Skoty 2:0. V Hampden Parku v Glasgow je...

Senzace dokonána. Krejčíková je po třísetovém finále šampionkou Paříže

Po dvou týdnech tuhých bitev s mnoha překvapivými výsledky zbylo v pavouku ženské dvouhry Roland Garros jediné...

Krejčíková je ve finále Roland Garros! Odvrátila mečbol i křivdu rozhodčího

Pařížské tažení Barbory Krejčíkové pokračuje! Česká tenistka na Roland Garros zvládla dlouhé a dramatické semifinále ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neskutečný, úchvatný, dechberoucí. Fotbalový svět se klaní gólu Schicka

Jen co přeběhl půlící čáru, zvedl hlavu, podíval se a levačkou zakroutil balon z takřka padesáti metrů na bránu. Míč...

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Do Kluže i s odštípnutým žebrem. Potřebuji závody, říká Ogrodníková

Těsně před nástupem k odbavení pro let do Kluže přiznala Nikola Ogrodníková nepříjemnou novinu: „Odštípl se mi kousek...

Nechtěla běhat, vyhodili ji ze školy. Teď i díky technologii boří rekordy

Pouhé dva dny vydržel světový rekord v závodě na 10 000 metrů, než jej na stejném stadionu o pět vteřin překonala jiná...

Skokově se zlepšuji, hlásí Mäki půl roku po porodu. Tokio má na dosah

Na sluncem rozpálenou dráhu vlétla s takovou vervou, až jí trenér při každé příležitosti musel připomínat, ať zpomalí....

Čeští atleti pojedou na ME družstev bojovat o postup v silné sestavě

Čeští atleti pojedou na mistrovství Evropy družstev bojovat o postup z první ligy zpět mezi elitu v silné sestavě. Pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Toto XXL mi lichotí, říká Farna. Je tváří billboardu na Times Square

Ewa Farna (27) se s písní Tělo dostala až na slavnou obří reklamní obrazovku na newyorské Times Square. Spotify zde...