Výškaři skákali až pod oblaka. Z trampolíny, a Bába má světový rekord

SKOK DO VÝŠKY Z TRAMPOLÍNY. Desetibojař Adam Sebastian Helcelet vystřihl při jednom z pokusů na atletické exhibici v Kladně parádní salto. | foto: ČTK

20 2014
„Jednou jsem to zkoušel, na soustředění na Kanárských ostrovech, je to asi pět let. Jinak ne.“ Dlouhán Jaroslav Bába, čtvrtý výškař ze srpnového mistrovství Evropy v Curychu, šel do exhibice na kladenském stadionu Sletiště bez velké přípravy, ale zapsal si vítězný výkon tři metry a osm centimetrů.

On a další výškaři, již bývalí - bratři Jan a Tomáš Janků, anebo desetibojař Adam Sebastian Helcelet, se totiž odráželi z trampolíny.

"Budu se snažit, aby to byl skok do výšky a ne do sanitky." Tomáš Janků se před soutěží nechmuřil jen naoko, coby majitel evropského stříbra z Göteborgu 2006 přestal závodit po halové sezoně v roce 2009. Přesto nakonec obsadil v exhibici druhé místo za výkon 288 centimetrů.

A sanitku nepotřeboval. "Ony jsou ty kladenské stejně pomalé!" žertoval, ale po soutěži přiznával: "Měl jsem před laťkou hluboký respekt, strašně dlouho jsem se v podstatě nehýbal."

Na kladenském stadionu Sletiště se česká výškařská esa představila v rámci každoročního završení úspěšného projektu Českého atletického svazu Atletika pro děti, jehož pátý ročník vyvrcholil právě v někdejším městě vysokých pecí. Dětí, které většinou přišly v doprovodu rodičů, se sešlo ke čtyřem stovkám a soutěžily v osmi disciplínách.

"Skákání z trampolíny jsme zkoušeli v rámci gymnastické přípravy, ale tohle je úplně jiný level," přemítal vicebojař Adam Sebastian Helcelet, když na výšce 268 centimetrů předvedl ukázkové salto. Laťka se ani nezachvěla. "Je to strašně vysoko!" postěžoval si potom, před laťkou na výšce 288 centimetrů.

Však už ji taky nezdolal, zato Tomáš Janků a Jaroslav Bába ano. "To už je ale šílená výška, tam výškaři létají s kyslíkem," přiblížil moderátor početnému publiku z řad dětí a rodičů, kteří sektor obsypali.

Na stejné výšce neuspěl ani Jan Janků, čtvrtý výškař z halového mistrovství Evropy ve Valencii v roce 1998. "Bylo to jako skoky přes zábradlí, když honíte autobus," komentoval hlasatel marné pokusy nejstaršího, jedenačtyřicetiletého účastníka soutěže.

"No jo, ale to bych musel aspoň trošku trénovat," opáčil Jan Janků, který do výškařské historie vstoupil i tím, že při svém loučení, na mítinku Grand Prix v Soluni v roce 2005, porazil mistry světa Freitaga, Voronina i olympijského vítěze ze Sydney 2000 Sergeje Kljugina. "To už je dávno, teď jsem atletickým trenérem a manažerem," usmál se.

Jaroslav Bába, vítěz exhibice a sběratel výškařských medailí včetně olympijského bronzu z Atén 2004, přiznal, že skákání z trampolíny pro něj takovou novinkou nebylo. "Kdysi jsme to zkoušeli na soustředění na Kanárských ostrovech, ale tam jsem přeskočil jen 260 centimetrů," vzpomněl.

Po svém triumfu Bába nezapomněl pochválit Jana Janků, jednoho ze svých pátečních rivalů. "I když tady byl nejstarší, je skvělý. Ale ne ve všem bych mu věřil - on totiž kariéru ještě neukončil. Vždyť ještě neuspořádal rozlučku!" smál se po soutěži, po níž hlasatel označil jeho vítězný výkon 308 centimetrů za neoficiální světový rekord. "Alespoň nemáme zprávy, že by někdo takovou výšku z trampolíny překonal."

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Další z rubriky

Tyčkařka Švábíková získala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Amálie Švabíková v Otrokovicích.

Tyčkařka Amálie Švábíková získala na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Gävle stříbrnou medaili....

Drahotová si na univerziádě v Neapoli došla pro bronz

Anežka Drahotová na trati chodeckého mítinku Poděbrady walking

Anežka Drahotová získala na Světové univerziádě v Neapoli bronz v chůzi na 20 kilometrů a postarala...

Hrubá léčí zranění, atletickému šampionátu v Brně hrozí ztráta hvězdy

Česká výškařka Michaela Hrubá v kvalifikaci halového ME v Glasgow

Největší tahák chystaného atletického mistrovství republiky v Brně se ztrácí v mlze. Hlavní tvář...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz