Štafeta čtvrtkařů byla čtvrtá a v Riu bude chybět. Bába skončil sedmý

Momentka ze štafety čtvrtkařů na ME v Amsterdamu: zcela vlevo předává Pavel Maslák Michalu Desenskému. | foto: AP

10 2016
Mistrovství Evropy atletů v Amsterdamu skončilo. A česká výprava v posledním dni dosavadní sbírku čtyř stříbrných medailí nerozšířila. Štafeta čtvrtkařů Tesař, Maslák, Desenský, Šorm doběhla čtvrtá (3:03,86) a olympiáda v Riu se jí týkat nebude. Výškař Jaroslav Bába po výkonu 224 centimetrů obsadil dělené sedmé místo a trojskokanka Lucie Májková skončila dvanáctá výkonem 13,70 metru.

Čtvrtkařům vyšel sobotní rozběh (3:02,66), v němž překonali český rekord a zaznamenali třetí nejlepší čas. Jejich cílem bylo samozřejmě zopakovat kvalitní výkon - nejen kvůli medaili, ale také proto, aby si zajistili účast na olympiádě v Riu.

A to nevyšlo.

Kvarteto ve složení Jan Tesař, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm doběhlo totiž čtvrté časem 3:03,86 a na olympiádu v Riu se neprobojovalo.

Čtvrté místo jako takové běžci brali, ale nejvíce je samozřejmě mrzel čas.

„Chtěli jsme běžet rychleji, což se nám nepovedlo, takže pocity jsou smíšené,“ litoval v rozhovoru s českými novináři finišman Šorm. „Olympiáda zamrzí, ale aspoň máme motivaci do dalších let a určitě se o to budeme chtít pokusit za čtyři roky,“ burcoval.

Vicemistr Evropy Maslák, jenž běžel na druhém úseku a předával na třetí pozici, má za sebou na mistrovství Evropy čtyři čtyřstovky, ale ujistil, že do závodu dal všechno. „Potenciál máme, jsme mladí, do dalších let to je příslib,“ uvedl. Generace českých čtyřstovkařů má hned několik talentů, ve štafetě vybojovala bronz na halových ME 2013 v Göteborgu i loni v Praze.

Pravidla

Štafeta čtvrtkařů a Rio

Do Ria pojede 16 týmů, osm podle umístění na loňském štafetovém šampionátu World Relays a zbývajících osm na základě součtu dvou nejlepších časů sezony. Nominační období skončilo nedělním závodem.
(Zdroj: ČTK)

Podle jednotlivých časů měli čeští běžci každý o něco horší čas než při rekordním rozběhu. „Běželo se mi tak nějak divně, nemohl jsem se s tím moc porovnat. Nemohl jsem trefit správné tempo, bylo to takové nějak kolísavé,“ hodnotil se Desenský na třetím úseku. Po něm byl pátý. Šorm už to dokázal zvednout jenom o jedno místo.

Vše nasvědčovalo tomu, že zlato budou mít Britové. Jenomže ti ztratili v závěru tempo a rychlejší nakonec byli Belgičané (3:01,10), v jejichž sestavě doplnili Juliena Watrina bratři Jonathan, Dylan a Kevin Borléeové, i Poláci (3:01,18). Británie měla čas 3:01,44.

Bába na „bramboru“ nenavázal, risk o všechno nevyšel

Jaroslav Bába na „bramborovou“ medaili z posledního kontinentálního šampionátu v Curychu nenavázal. V pořadí totiž skončil ještě níže, konkrétně na děleném sedmém místě.

Nebyl to můj den. Možná jsem potřeboval facku, přemítal Bába

Rozhovor od našeho zpravodaje

O nervech, o plánech před olympiádou... Čtěte ZDE.

Jaké bylo jeho finále?

Základní laťku 219 centimetrů zdolal na první pokus, v tom problém nebyl. Mimochodem, úvodní výška byla pro Španěla Miguela Ángela Sancha zároveň poslední. Tomu se říká bryskní konec.

Konečné pořadí zemí podle medailových zisků

na ME v atletice v Amsterodamu (po 46 soutěžích):

1. Polsko 6 5 1
2. Německo 5 4 7
3. V. Británie 5 3 8
4. Turecko 4 5 3
5. Nizozemsko 4 1 2
6. Španělsko 3 4 1
7. Portugalsko 3 1 2
8. Francie 2 5 3
9. Itálie 2 2 3
10. Belgie 2 1 0
11. Švýcarsko 2 0 3
12. Bělorusko 1 2 0
13. Norsko 1 0 2
14. Řecko 1 0 1
Chorvatsko 1 0 1
Srbsko 1 0 1
17. Dánsko 1 0 0
Lotyšsko 1 0 0
Ukrajina 1 0 0
20. ČR 0 4 0
21. Bulharsko 0 3 0
22. Švédsko 0 2 2
23. Maďarsko 0 2 0
24. Albánie 0 1 0
Izrael 0 1 0
Litva 0 1 0
27. Ázerbájdžán 0 0 1
Estonsko 0 0 1
Finsko 0 0 1
Irsko 0 0 1
Rakousko 0 0 1
Slovinsko 0 0 1

Pak přišla výška 224. Bába musel opravovat, ale šel dál.

Výška 229: nejprve Bába zase neskočil, opravoval a nic! Český atlet se odhodlal k risku: třetí opravný pokus si schoval na další postupnou výšku, konkrétně 232 centimetrů.

Buď všechno, anebo nic, v takové byl pozici.

A bylo z toho nic.

Přitom jeho sezónním maximem bylo dosud 226 centimetrů. „Docházely mi síly, chtěl jsem se zkoncentrovat a říkal jsem si: buď to vyjde, anebo ne. Při rozcvičování mě začal pobolívat kotník, věděl jsem, že moc toho nenaskáču, tak jsem zariskoval,“ uvedl Bába.

Pro Bábu se tak výška 232 centimetrů stala osudnou a finále pro něj skončilo.

„Nebylo to podle mých představ, byl jsem unavený, špatně jsem spal,“ podotkl.

A pokračoval: „Nakonec je z toho sedmé místo, mohlo to být i lepší i horší, je to prostě půlka sportovního pole.“

Laťku 232 pokořil pouze Ital Gianmarco Tamberi a zvítězil (sice pak třikrát shodil 240 centimetrů, ale to mu nakonec vůbec nemuselo vadit). Stříbro vybojoval Robbie Grabarz z Británie, jenž na první pokus skočil 229 centimetrů. Bronz získali Brit Chris Baker a Němec Eike Onnen, oba s totožným zápisem jedné opravy na 229 centimetrech.

Trojskokanka Májková byla dvanáctá. A žertovala o dvojskoku

Na evropský šampionát se Lucie Májková dostala díky divoké kartě od Českého atletického svazu. A v kvalifikaci tuto důvěru splatila. Na postup do finále bylo potřeba 13,81 metru a ona? Skočila přesně tolik!

Boje o medaile už však z její strany nebyla žádná hitparáda. Májkové se první dva skoky nepovedly, ve třetí sérii se zlepšila na 13,70 metru, i tak byla ve finále poslední. Na osmičlenné užší finále bylo potřeba předvést výkon 14,03 metru, což by pro Májkovou znamenalo zlepšení osobního rekordu o 24 centimetrů.

Fotogalerie

„Štěstí jsem si vybrala v kvalifikaci,“ uznala sportovně posléze. „Nemůžu se vymlouvat na vítr, to jsme měly všechny stejně. Ale rozběh mi nevycházel, mohla jsem být maximálně tak mistryní Evropy ve dvojskoku,“ dodala s úsměvem.

Klání trojskokařek opanovala Portugalka Patrícia Mamonaová, jež skočila v národním rekordu 14 metrů a 58 centimetrů. Stříbro slaví Hanna Izraelka Minenková, která skočila ve třetí sérii 14,51 metru, přičemž ve zbývajících pěti pokusech přešlápla. Bronz vybojovala Paraskeví Papahrístouová z Řecka (14,47).

Ostatní nedělní finále telegraficky

Úplně první disciplínou nedělního podvečera, v níž bylo jasno o medailích, byla čtyřstovka překážkářek. Toto klání zvládla nejlépe Sara Slott Petersonová z Dánska časem 55:12, je to nové sezonní maximum. V cíli byla o dvě desetiny dříve než Polka Joanna Linkiewiczová.

Tři kilometry překážek vyhrála Němka Gesa-Felicitas Krauseová (9:18,85), druhá Albánka Luiza Gegaová ztratila deset setin.

Ve štafetě žen na 100 metrů byly nejrychlejší Nizozemky. Kvarteto Samuelová, Schippersová, van Schagenová a Sedneyová časem 42,02 zdolaly Britky a třetí Němky.

Vzrušující koncovku nabídlo finále ženské patnáctistovky. Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová (4:33,76) vedla, vedla, vedla... Ale závěr závodu vůbec nezvládla a dravá Angelika Cichocká (4:33,00) ji přetlačila.

Štafeta mužů na 100 metrů dopadla nejlépe pro Brity. Ti v sestavě Dasaolu, Gemili, Ellington a Ujah (38,17) předčili Francouze a Němce.

Dojatá Němka Gesa-Felicitas Krauseová po vítězství v závodě na tři kilometry...

Dojatá Němka Gesa-Felicitas Krauseová po vítězství v závodě na tři kilometry překážek na atletickém mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Finišmen zlaté britské štafety na 100 metrů Chijindu Ujah na dráze v Amsterdamu.

Finišmen zlaté britské štafety na 100 metrů Chijindu Ujah na dráze v Amsterdamu.

Soutěž kladivářů? To byla de facto one-man show Poláka Pawela Fajdeka. Při prvním pokusu zaznamenal 80,46 metru. A hned se ujal vedení. Stále byl první, nikdo ho nemohl překonat. Ale Fajdek? Při páté sérii dokonce poslal kladivo do vzdálenosti 80,93 metru a o jeho zlatu nemohlo být pochyb. Nikdo jiný totiž 80 metrů nepřekonal, ani druhý Ivan Tichon z Běloruska (78,84), natož třetí Wojciech Nowicki z Polska (77,53).

Pořádné drama předvedli běžci na pět kilometrů. Vždyť do jedné setiny sekundy (13:40,85) se dostali hned čtyři běžci! Pořadí musela rozluštit cílová fotografie, a pomoci musel i rozhodčí. Vítězem se stal Ilias Fifa ze Španělska, druhý byl Adel Mechaal ze stejné země, třetí Richard Ringer z Německa a čtvrtý Henrik Ingebrigtsen z Norska.

Zážitek bylo i finále ve vrhu koulí. Polák Michal Haratyk v poslední sérii přehodil o pár centimetrů Němce Davida Storla. A rázem měl zlato on. Jenomže jen teoreticky. Storl ještě měl k dispozici právě poslední pokus, udržel nervy a chladnokrevně vrhl 21,31 metru (výkon sezony). Storl je tak zase zlatý, Haratyk má stříbro. Bronz bere Tsanko Arnaudov z Portugalska (20,59).

Němec David Storl se stal evropským šampionem v Amsterdamu díky poslednímu...

Němec David Storl se stal evropským šampionem v Amsterdamu díky poslednímu pokusu, kterým přehodil své soupeře.

Titul mistra Evropy na osmistovce obhájil Adam Ksczot z Polska (1:45,18). Jeho nejvážnější konkurent ze stejné země Marcin Lewandowski měl čas 1:45,54.

Štafeta čtvrtkařek přinesla jasnou dominanci Británie (3:25,05), jež měla v cíli náskok asi pětadvaceti metrů. Druhé místo obsadila Francie (3:25,96), třetí Itálie (3:27,49).

První velká atletická akce Vrabcové-Nývltové. Doběhla osmá

Nedělní program zahájili vytrvalci, v půlmaratonu doběhla Eva Vrabcová-Nývltová osmá. Zvítězila Portugalka Sara Moreirová před Italkou Veronicou Ingleseovou a krajankou Jessicou Augustovou.

Být atletkou? Je to fantastické, začínám si užívat život, řekla Vrabcová

Rozhovor od našeho zpravodaje

Splnil tento závod očekávání jako test před Riem? Co ji baví na novém sportovním životě? A jak to bude s lyžováním? Rozhovor si přečtěte ZDE.

Vrabcová-Nývltová má za sebou tři zimní olympiády včetně pátého místa v běhu na lyžích na 30 kilometrů v Soči, ale na velké atletické akci zažila premiéru. Časem 1:12:01 zaostala o necelou minutu za svým osobním rekordem z dubnového Pražského půlmaratonu.

Zatímco trio medailistek uteklo soupeřkám výrazně, od čtvrté Litevky Rasy Drazdauskaiteové dělilo třicetiletou českou vytrvalkyni v cíli pouze 14 sekund.

„Naprostá spokojenost, trochu jsem chtěla být blíž osobnímu rekordu, ale ta zkušenost běžet v závodu jen s ženami je velká,“ uvedla Vrabcová-Nývltová. Dosud běhala pouze městské závody, teď si poprvé vyzkoušela atmosféru velké atletické akce.

Vrabcovou-Nývltovou, která se rozhodla v nejbližší době dát přednost atletice před lyžováním, nyní čeká příprava na olympijský maraton v Riu de Janeiro.

Vítězem mužského půlmaratonu se stal Švýcar Tadesse Abraham výkonem 1:02:03. Nejlepší z českého kvarteta Milan Kocourek doběhl na 59. místě za 1:08:00.

Mistrovství Evropy v atletice v Amsterodamu

Výsledky přehledně

Finále:
Muži:
800 m:
1. Kszczot 1:45,18, 2. Lewandowski (oba Pol.) 1:45,54, 3. Giles (Brit.) 1:45,54.
5000 m: 1. Fifa 13:40,85, 2. Mechaal (oba Šp.) 13:40,85, 3. Ringer (Něm.) 13:40,85.
4x100 m: 1. Británie (Dasaolu, Gemili, Ellington, Ujah) 38,17, 2. Francie 38,38, 3. Německo 38,47.
4x400 m: 1. Belgie (Watrin, J. Borlée, D. Borlée, K. Borlée) 3:01,10, 2. Polsko 3:01,18, 3. Británie 3:01,44, 4. ČR (Tesař, Maslák, Desenský, Šorm) 3:03,86.
Výška: 1. Tamberi (It.) 232, 2. Grabarz 229, 3. Baker (oba Brit.) a Onnen (Něm.) oba 229, ...7. Bába (ČR) 224.
Koule: 1. Storl (Něm.) 21,31, 2. Haratyk (Pol.) 21,19, 3. Arnaudov (Portug.) 20,59.
Kladivo: 1. Fajdek (Pol.) 80,93, 2. Tichon (Běl.) 78,84, 3. Nowicki (Pol.) 77,53.
Půlmaraton: 1. Abraham (Švýc.) 1:02:03, 2. K.K. Özbilen (Tur.) 1:02:27, 3. Meucci (It.) 1:02:38, ...59. Kocourek 1:08:00, 64. Homoláč 1:08:34, 79. Dymák 1:10:55, 82. Pavlišta (všichni ČR) 1:11:58. Družstva: 1. Švýcarsko, 2. Španělsko, 3. Itálie, ...16. ČR.

Ženy:
1500 m:
1. Cichocká (Pol.) 4:33,00, 2. Hassanová (Niz.) 4:33,76, 3. Mageeanová (Ir.) 4:33,78.
4x100 m: 1. Nizozemsko (Samuelová, Schippersová, Van Schagenová, Sedneyová) 42,04, 2. Británie 42,45, 3. Německo 42,48.
4x400 m: 1. Británie (Diamondová, Onuoraová, Doyleová, Bundyová-Daviesová) 3:25,05, 2. Francie 3:25,96, 3. Itálie 3:27,49.
400 m př.: 1. Petersenová (Dán.) 55,12, 2. Linkiewiczová (Pol.) 55,33, 3. Sprungerová (Švýc.) 55,41.
3000 m př.: 1. Krauseová (Něm.) 9:18,85, 2. Gegaová (Alb.) 9:28,52, 3. Kayaová (Tur.) 9:35,05.
Trojskok: 1. Mamonaová (Portug.) 14,58, 2. Minenková (Izr.) 14,51, 3. Papachrístuová (Řec.) 14,47, ...12. Májková (ČR) 13,70.
Půlmaraton: 1. Moreirová (Portug.) 1:10:19, 2. Ingleseová (It.) 1:10:35, 3. Augustová (Portug.) 1:10:55, ...8. Vrabcová-Nývltová (ČR) 1:12:01. Družstva: 1. Portugalsko, 2. Itálie, 3. Turecko.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Čech byl u senzační prohry, Koubek dostal tři góly. Slaví pouze Vaclík

Brankář Petr Čech v utkání Evropské ligy mezi Arsenalem a BATE Borisov.

Rozdílné emoce českých brankářů v Evropské lize: Petr Čech prožil nečekanou porážku Arsenalu v...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním...

Krutý Krupp. Rozčílený kouč Sparty poslal hráče trénovat v noci po zápase

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Velmi neobvyklý trest si museli odpykat hokejisté Sparty po středeční porážce v Pardubicích. Trenér...

Další z rubriky

IAAF se podle Timesů bude hájit, že je Semenyová „biologicky muž“

Caster Semenyaová po vítězství na mítinku v Ostravě

Britský deník The Times uvedl, že světová atletická federace IAAF postaví svou obhajobu v kauze...

Za osobní rekord a domácí titul se Sýkora odměnil dobrým burgrem

Jiří Sýkora

Druhý únorový víkend získal v pražské Stromovce svůj vůbec první vícebojařský titul mezi dospělými....

Letitý halový rekord padl. Vrzalová v Ostravě zářila na patnáctistovce

Sofia Ennaouiová z Polska v Ostravě vyhrála běh na 1500 m, vpravo je druhá...

Báječnou podívanou připravila divákům atletického mítinku v Ostravě Simona Vrzalová. V běhu na 1500...

Najdete na iDNES.cz