Etiopie běhá ve stopách rekordmana

  • 1
Addis Abeba - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Na obrovském náměstí Meskel v etiopské metropoli Addis Abeba, které sloužilo komunistickému diktátoru Mengistuovi jako přehlídkové pole pro jeho nadrozměrnou armádu, každý den ještě před rozedněním běhají desítky dívek i chlapců. Je jich víc než v newyorském Central Parku.

Etiopané však na rozdíl od Američanů neběhají kvůli dobré kondici a mladistvém vzhledu, ale kvůli touze po lepším životě.

Po vzoru Haileho Gebrselassieho – etiopského národního hrdiny, který překonal 25 světových rekordů na dlouhých tratích a stal se jedním z nejbohatších lidí ve své zemi.

Jeho vítězství inspirovala tisíce mladých Etiopanů, kteří nyní chtějí běžet v jeho stopách. Než ráno ulice Addis Abeby ovládnou auta a minibusy, jsou doménou atletů. Ti sami či pod dohledem trenérů dělají sedylehy, skáčou přes švihadlo či vyklusávají pod billboardy Toyoty nebo Ethiopian Airlines, na nichž jsou stylově vyobrazeni opět běžci.

Uživí se jen pár nejlepších

"Ve fotbale a jiných sportech se nám příliš nedaří, ale v běhání jsme velmoc," konstatuje s pýchou v hlase středoškolák Mikele, který vypadá, že by 10 kilometrů ani neušel.

"Bohužel, závoděním se může dobře uživit jen pár nejlepších," komentuje smutně běžeckou snahu o zbohatnutí čtyřicetiletý úředník neziskové organizace Wubishet Deginet. A chválí slavného atleta za to, že bohaté odměny za výhry utrácí ve vlasti. "Je velmi dobře, že Haile hodně investuje v Etiopii. Tím zemi pomůže nejvíc."

Čtyřiatřicetiletý Gebrselassie podniká se svou ženou v nemovitostech – staví například hotelový komplex u jihoetiopského jezera Awassa, rozsáhlé stavební projekty má i v Addis Abebě. Jeho firma dává práci čtyřem stovkám krajanů. A v rozhovoru pro CNN uvedl: "Když budu mít v budoucnu ještě více peněz, zase je budu investovat tady."

Je národní celebritou. Aby ne, když jeho příběh připomíná africkou verzi amerického snu.

Chlapec z dvanáctičlenné rodiny žijící v hliněné chýši a pasoucí ovce a krávy kdesi na vysočině v provincii Arsi se díky svému talentu a silné vůli dostal až na vrchol.

Až ho uvidíte někdy v televizi na atletickém oválu, všimněte si, jak podivně drží levou ruku. Tak si to natrénoval v letech, kdy v ní při desetikilometrovém úprku do školy a zase zpátky třímal učebnice. Za vzděláním utíkal vždy bos.

Přesvědčil skeptického otce, aby ho nechal závodit, a hned začal vyhrávat – na tratích od 1 500 metrů až po maraton. Jeho výkony na atletických stadionech při významných sportovních událostech se staly celonárodní událostí, která má srovnání s českým šílenstvím kolem úspěchu hokejistů Jágra, Růžičky a spol. na olympiádě v Naganu.

"Jeho závody sledují v televizi všichni, co mohou. Když se vracel se zlatou medailí z olympijských her v Sydney, vítala ho po příletu půlka Addis Abeby," vypráví Fasil, student matematiky.

Vymění tretry za kravatu?

Na Gebrselassieho úspěchu si "přihřála polívčičku" i mocenská elita etiopského autoritářského režimu. Letadlo, které ze Sydney vítěze přiváželo, v závěru cesty doprovázely i vojenské stíhačky a na letiště ho přijel vyzvednout premiér Meles Zenawi s celým kabinetem.

Právě pro ně může být drobný vytrvalec s obrovskou popularitou do budoucna hrozbou. Několikrát se totiž zmínil, že po skončení sportovní kariéry chce vlasti, která se v žebříčcích bohatství či kvality života potácí na nejhlubším dně, pomáhat i nadále.
A sice v roli politika.

"Není to proto, že bych chtěl moc, ale proto, že bych tak mohl něco udělat pro lid," prohlásil chlapík, který neustále opakuje, že se Etiopie nezvedne, pokud se všem dětem nedostane alespoň základního vzdělání.

Sám si politickou maturitu složil, když úspěšně působil jako jeden z hlavních prostředníků mezi opozicí a kabinetem při osmnáctiměsíčních vyjednáních o amnestii pro předáky opozičních stran. Ti byli odsouzeni k doživotí za údajnou organizaci nepokojů po prohraných volbách v roce 2005.

V polovině července se podařilo dosáhnout jejich propuštění.

Krátce nato se MF DNES poštěstilo s Hailem Gebrselassiem prohodit pár slov během návštěvy tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka v Etiopii.

"Propuštění lídrů opozice je velká věc. Jsme všichni šťastní, že to vláda udělala," říkal s nemizejícím úsměvem rekordman obdivovaný i pro skromné a sympatické vystupování.

Pokud by se do voleb pustil (a pokud by to režim povolil), měl by velkou šanci uspět. A nejen kvůli svým medailím. Gebrselassieho totiž Etiopané charakterizují slovy, která ve spojitosti se současným vládcem Melesem Zenawim málokdo vypustí z úst. A sice: "dobrý člověk".

BĚH = NÁRODNÍ VÁŠEŇ. Každé ráno vyrazí běhat do ulic Addis Abeby mnoho mladých Etiopanů. Běh je pro Etiopii vášní. I letecké společnosti či automobilky dávají na své reklamy běžce, byť by chtěly, aby se Etiopané přesunovali jinak.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž