Dvořák a Šebrle spolu nemluví. Spor začal už před deseti lety

Roman Šebrle (vlevo) a Tomáš Dvořák (uprostřed) v dobách, kdy byli reprezentačními kolegy. | foto: Profimedia.cz

2 2011
Dvořák kontra Šebrle. Dvě hvězdy české atletiky. Ale i dva muži stojící proti sobě. Ano, to už tu kdysi bylo, před rovnými deseti lety. Roku 2001, kdy ještě oba trénovali pod koučem Váňou, Dvořákovým tchánem.

Dlouho byl mistr světa Tomáš Dvořák lídrem jejich skupiny, než mu v Götzisu 2001 právě Roman Šebrle sebral světový rekord. Vzápětí na šampionátu v Edmontonu však Dvořák získal třetí titul, zatímco jeho kolega se zranil a trápil. Tehdy si kouč Váňa posteskl, že nespolupracují.

"Když jsem se na Dvořku dotáhl, choval se pak ke mně na trénincích jak hajzl," říká Šebrle. Dvořák nyní kontruje: "Každý si asi tohle období pamatujeme jinak. Já byl ve vypjaté situaci a měl jsem dost klacků pod nohama. Nejsem typ, kdo by je házel jiným."

Šebrle záhy odešel ze skupiny a zahájil spolupráci s trenérem Kupkou. Vítězil, zatímco Dvořák spěl ke konci závodní kariéry. Zdálo se, že vztah mezi nimi se zklidnil, komunikovali bez potíží. "Chovali jsme se k sobě pak normálně, jako dva lidé, kteří se respektují," tvrdí Šebrle.

Konflikt se obnovil až letos, kdy už byl Dvořák v nové roli šéftrenéra. Při kladenském mítinku zraněný Šebrle vyhlásil, že po něm šéftrenér požaduje, aby závod dokončil, jinak jej nemůže nominovat na Evropský pohár. Dvořák namítl, že Šebrle chce desetiboj dokončit jen proto, aby podle smlouvy dostal plné startovné. To mělo podle některých zdrojů činit 20 tisíc dolarů.

"Tam se to vyhrotilo," uznává Dvořák. "Já neměl žádný zásadní problém. Já se jen bránil, protože řekl něco, co se mi příčilo."

Luděk Svoboda, jeden z jeho bývalých koučů, podotýká: "Neměli to řešit přes média, ale mezi sebou, ve stylu co jsme si, to jsme si."

Jenže mezi sebou přestali komunikovat. "Nebavíme se," oznámil v červenci Šebrle, načež slíbil, že až splní limit pro mistrovství světa, vystoupí s obviněními proti Dvořákovi. V sobotu, po úspěšném útoku na limit, to přesto neudělal. "Dospěl jsem k závěru, že moudřejší ustoupí," řekl jen.

Rovněž Dvořák ujišťuje: "Už se k tomu nechci vracet. Oba máme před sebou jiné cíle: uspět na šampionátu v Tegu."

Nicméně bobřík mlčení zatím mezi nimi trvá. Nezastírají, že spolu dál nehovoří. "Šéba vzhledem k mistrovství světa radši volá Frantovi Fojtovi," zmiňuje Dvořák šéfa Českého atletického svazu.

S oběma "soky" si už po kladenském desetiboji individuálně promluvil předseda svazu Libor Varhaník. "Domluvil jsem se s nimi, že atmosféra v týmu musí být nejlepší. Využiji veškerého svého vlivu, aby taková byla a aby se nehádali," říká. Oba považuje za silné osobnosti a odmítá současné události spojovat s příběhem z roku 2001.

"Dnes je to v jiné rovině: Tomáš je šéftrenérem, a ne kolegou závodníkem, proto i jeho pohled musí být úplně jiný než tenkrát. Měl by být všeobjímajícím a všemotivujícím člověkem pro všechny své ovečky, které se na šampionát nominují. Nebojím se, že to nezvládne."

Zda si ještě předtím Dvořák se Šebrlem sednou a vše si vyříkají, nedokáže dnes nikdo říci. "Budeme spolu sedět několik hodin v letadle do Tegu, ale nevím, jestli to je to správné místo," přemýšlí Dvořák. "K takové diskusi musí existovat i oboustranná chuť. Ale je v zájmu všech, aby se to zklidnilo."

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Trpišovského v Miláně zaskočil překlad: Jak vás ovlivnil Miloš Zeman?

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský (vpravo) se zapojil do tréninku Slavie...

Milán (Od našeho zpravodaje) Na hlavu nasadil sluchátka a když poslouchal, jak mu překladatelka tlumočí otázku italského...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Dortmund hrál s Barcelonou 0:0, nedal penaltu. Liverpool padl v Neapoli

HRDINA OKAMŽIKU. Barcelonský gólman Marc-André ter Stegen za stavu 0:0 chytá...

Zahodili pokutový kop, pak trefili břevno a neproměnili i další šance. Především proto fotbalisté...

Na basketbalový trůn usedli Španělé, ve finále MS zdolali Argentinu

Basketbalisté Španělska se radují s pohárem mistrů světa.

VIDEO Basketbalisté Španělska jsou mistry světa. V pekingském finále šampionátu porazili Argentinu 95:75....

Další z rubriky

Potíže s Williamsovými. Jedna bojuje s funkcionáři, druhá s dopingem

Danielle Williamsová si běží pro vítězství na 100 metrů překážek na mítinku...

V nominaci jamajských atletů na mistrovství světa v Dauhá vzbudilo největší emoce příjmení ...

Do tašky ponožky navíc. Zranění se hojí a koulař Staněk se chystá na MS

Tomáš Staněk ovládl soutěž koulařů na ME družstev v Lille.

Cítil, jak jeho forma graduje. Zlepšil se v technice a začal pomýšlet na daleké pokusy. Pak ale...

Koulař Bukowiecki vylepšil evropský rekord do 23 let na 22,25 metru

Polský koulař Konrad Bukowiecki během kvalifikace na halovém ME v Glasgow

Polský koulař Konrad Bukowiecki vytvořil na atletickém Memoriálu Kamily Skolimowské v Chorzówě nový...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR CATIA SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz