Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

2. DEN ME: Výškař Štefela překvapil postupem, šampionem stovky Jacobs

  8:25aktualizováno  22:55
Druhý den atletického ME v Mnichově zahájili chodci a chodkyně. Vít Hlaváč skončil na 35kilometrové trati devátý, Tereza Ďurdiaková dvanáctá. Mílařka Kristiina Mäki si zajistila účast ve finále. Stejný počin nevyšel nikomu z pěti českých čtvrtkařů a čtvrtkařek. Do finále výšky se překvapivě kvalifikoval Jan Štefela. Dálkař Radek Juška bral ve finále deváté místo, desetibojař Sebastian Helcelet jedenácté. Stovku mužů ovládl olympijský šampion Lamont Marcell Jacobs, domácí radost na stejné trati zajistila Gina Lückenkemperová.

Jan Štefela v kvalifikaci skoku do výšky na mistrovství Evropy v Mnichově | foto: ČAS / Soňa Maléterová

Jedenáct centimetrů chybělo dálkaři Juškovi k proniknutí do užšího finále.

Večerní program

Online reportáž

V prvním pokusu ho o hranici osmi metrů okradl centimetrový přešlap. Druhý odraz už byl v pořádku, chyběla však vzdálenost - 7,36 v konkurenci nejlepších Evropanů na postup do užšího finále stačit nemohlo.

Třetí skok Juška přeci jenom trefil lépe, zlepšil se o tři decimetry na 7,66 a usadil se na osmé místo, které jako poslední zaručovalo tři pokusy navíc.

Dálkař Radek Juška na mistrovství Evropy v Mnichově

O naději stříbrného medailistu z halového ME v roce 2015 ale připravil hned další závodník – Nor Henrik Flätnes, jenž Jušku odsoudil k deváté pozici. Zlato získal v rekordu šampionátu 852 centimetrů Řek Miltiadis Tentoglu.

Štefelův skok, který měl všechno

Čeští výškaři Josef Adámek a Jan Štefela tušili, že pro postup do finále bude třeba letět až k osobnímu rekordu. Přímý postup zaručovala výška 228 centimetrů, osobní maximum jednadvacetiletého Štefely z letošního roku bylo o čtyři centimetry níže, Adámkovo o šest.

Adámkova premiéra na velké seniorské akci skončila záhy, když zapsal jediný úspěch na základní výšce 212 centimetrů. Laťka povýšená o pět centimetrů už byla nad jeho síly a skončil dělený poslední.

Štefela ve skupině B naopak přeletěl čistě i Adámkovu mez. Na 221 centimetrech svěřenec Jaroslava Báby předvedl nadějný druhý pokus, laťka však neposlechla.

Kompletní program a výsledky 2. dne

Do třetice už ale ano!

Štefela tentokrát nedal laťce sebemenší šanci na pád a radostně vyběhl z duchny. O pár okamžiků později zjistil, že 221 bylo i postupových...

„Luxus,“ popsal jedním slovem pro ČT svůj postupový skok Štefela. „Už jak jsem se rozběhl, tak jsem cítil, že to tam v těch nohách je.“

A čtvrteční finále? „Bojovat, bojovat a skočit si osobáček,“ plánuje.

Helcelet nadchl i zklamal

Desetibojař Helcelet po úvodním dni figuroval na devátém místě. V úterním dopoledním programu se po 110 metrech překážek, disku a tyči o jedno místo propadl a uzavíral desítku. Po večerním oštěpu a závěrečné patnáctistovce se pak propadl na konečnou jedenáctou pozici.

Český univerzál se zaskvěl v úvodní disciplíně.

V prvním běhu na 110 metrů překážek jasně dominoval, jeho čas 14,36 nepřekonali ani papírově silnější překážkáři ve druhé skupině. Až v závěrečném běhu si s jeho výkonem jako jediný poradil Švýcar Simon Ehammer.

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet v běhu na 110 metrů překážek na ME v Mnichově.

Disk poslal nejdále do vzdálenosti 43,44 metru ve druhé sérii. „Začal jsem skvěle překážky, pak mi nevyšel disk. To byla přitom disciplína, na kterou jsem si věřil nejvíc,“ hodnotil Helcelet. Ani v tyči se stříbrnému z ME v roce 2016 nedařilo podle představ. „460 je hrozně málo,“ prohodil poté, co třikrát neskočil 470 a propadl se na desátou pozici celkově.

V oštěpu Helcelet výkonem 63,44 metru ovládl skupinu A a posunul se v celkovém hodnocení po předposlední disciplíně z desátého místa na deváté.

V závěrečné patnáctistovce ale elitní desítku opustil. Pohyboval se od startu na chvostu startovního pole. V posledních metrech předběhl alespoň lídra po devíti disciplínách Ehammera a doběhl čtrnáctý v čase 4:47,48.

V konečném účtování zaokrouhlil český vícebojař svůj zisk na 8000 bodů. Díky fantastické poslední disciplíně, ve které nadělil nejbližším pronásledovatelům více než osm sekund, získal evropské zlato domácí Niklas Kaul.

Hlaváč v desítce, Ďurdiaková těsně mimo

Dopolední blok odstartovaly závody v chůzi na 35 kilometrů mužů i žen.

Po prvních 20 kilometrech figuroval Vít Hlaváč na 13. místě.

Od té chvíle se už jenom posouval.

Dopolední program

Online reportáž

Pětadvacetiletý Čech držel bezchybnou techniku, někteří závodníci před ním naopak museli pykat.

Deset kilometrů před cílem se Hlaváč dostal do elitní desítky, kterou už udržel a došel v čase 2:37:32 devátý. Na dominantního evropského šampiona Španěla Miguela Ángela Lópeze ztratil přes deset minut.

Druhý český chodec Lukáš Gdula byl naopak třikrát přistižen s ohnutým kolenem a musel na tři a půl minuty zastavit. Následně se vrátil do závodu, stejný prohřešek pak ale znamenal diskvalifikaci.

Příběh chodce Hlaváče: studuje biomedicínu, mezi tréninky brnká na kytaru

V ženském závodě Tereza Ďurdiaková hned v úvodních kilometrech utvořila dvojici se silnou Portugalkou Henriquesovou, se kterou se v první polovině závodu pohybovala kolem sedmé pozice.

Zatímco Portugalka v podobném tempu pádila dál, česká závodnice začala ztrácet. Necelé tři kilometry před koncem vypadla mimo první desítku a finišovala na dvanáctém místě v čase 3:01:19.

Postup Mäki, další končí

Z českých mílařek se v pátečním finále představí pouze Mäki, Diana Mezuliáníková končí.

Do poslední stovky úvodního rozběhu vbíhala Mezuliáníková na třetím a posledním postupovém místě, v závěrečných metrech se před ni ale dostaly tři soupeřky. Češka na šesté pozici s výkonem 4:07,37 živila naději alespoň na postup časem.

Mílařka Diana Mezuliáníková v rozběhu mistrovství Evropy v Mnichově

Tu jí však sebral výrazně rychlejší druhý rozběh, ze kterého těžila Mäki. Finalistka olympiády v Tokiu finišovala na sedmém místě s časem 4:04,40, který ji posunul do finále na další vrcholné akci.

„Náš běh byl o něco více napráskanější,“ hodnotila Mäki po závodě pro ČT. „Věděla jsem, že je rychlý a že je lepší držet si odstup a sledovat si to zezadu.“

Partner vzdal, porazila ho migréna. Mäki vylepšila rodinnou náladu: Forma je

V každém ze tří semifinále čtvrtky mužů běžel jeden Čech, žádný z nich však na finále nedosáhl. Nejblíže měl k postupu Patrik Šorm, který ve druhé dráze doběhl na čtvrtém místě v čase 45,66 a držel poslední postupové místo na čas.

Hned po druhém běhu o naději ale přišel, když ho pokořil Polák Zalewski.

V rozhovoru pro ČT Šorm litoval nalosování do neoblíbené dráhy. „Věřím, že to (postup) zůstalo v té druhé dráze,“ hodnotil Šorm, jenž na poslední postupový čas ztratil jednu desetinu.

ME v atletice v Mnichově

Příloha iDNES.cz

Matěj Krsek na závěrečné stovce předběhl dva závodníky, ani s pátým místem v čase 45,92 ale na postup pomýšlet nemohl. Ten zůstal daleko vzdálený i Pavlu Maslákovi, který doběhl šestý.

„S časem určitě spokojený nejsem,“ komentoval trojnásobný halový mistr světa i Evropy výkon 46,36.

I finále ženského závodu na 400 metrů bude bez české účasti. Tereza Petržilková v prvním semifinále skončila sedmá v čase 52,38, velké zklamání pak zažila v druhém běhu Lada Vondrová.

Čtvrtkařka Lada Vondrová po rozběhu na mistrovství Evropy v Mnichově

„Popravdě vůbec netuším, co se stalo. Přijela jsem ve velký formě,“ komentovala své čtvrté místo a výkon 51,83 Vondrová, která by musela na postup zaběhnou téměř o sedm desetin rychleji. „Už si připadám jako blbec. Všude vykládám, jak mám velkou formu a pak se stane tohle.“

Do finále neprošel v běhu na 3000 metrů s překážkami Damián Vích. Čtyřiadvacetiletý debutant na vrcholné seniorské akci se v prvním běhu dlouho držel v hlavní skupině. Po zrychlení favoritů v posledních dvou kolech však začal ztrácet a doběhl dvanáctý v čase 8:41,31, bez šance na finále.

Zemiaková medaile a návrat šampiona

Vrchol druhého dne na Olympijském stadionu obstarali sprinteři na 100 metrů. Nejprve se představili muži, následně ženy.

Do role největšího favorita se pasoval v semifinále olympijský šampion z Tokia Lamont Marcell Jacobs, jenž zaběhl i s vypuštěným závěrem rovných deset sekund. Ve finále Ital svoji zlepšenou formu po zranění potvrdil, vylepšil se ještě o pět setin, časem 9,95 vyrovnal rekord šampionátu a získal zlato.

Lamont Marcell Jacobs slaví vítězství ve finále stovky na ME.

Další medaile patřily Britům. Stříbro získal Zharnel Hughes, bronz Jeremiah Azu.

Čtvrtá pozice míří díky Jánu Volkovi na Slovensko. „Zemiaková medaile s cenou zlata,“ komentoval v cíli evropský šampion do 23 let. „Už jen to, že jsem se dostal do finále byl pro mě obrovský úspěch. Víc si nemůžu přát.“

Mezi ženami se do vedení po startu dostala švýcarská favoritka Mujinga Kambundjiová. Na druhé padesátce se jí ale každým metrem přibližovala domácí Gina Lückenkemperová, které k obrovské radosti fanoušků přidělil fotofiniš i zlatou medaili. Bronz brala Britka Daryll Neitaová.

V běhu na 5000 metrů nedošlo k překvapení, zlato ukořistil fenomenální Nor Jakob Ingebrigtsen. V disku žen vládla Chorvatka Sandra Perkovičová.

Mistrovství Evropy v atletice v Mnichově:

Finále:

Muži:

100 m (vítr +0,1 m/s): 1. Jacobs (It.) 9,95, 2. Hughes 9,99, 3. Azu (oba Brit.) 10,13, 4. Volko (SR) 10,16, 5. Fall (Fr.) 10,17, 6. Olatunde (Ir.) 10,17.

5000 m: 1. J. Ingebritsen (Nor.) 13:21,13, 2. Katis (Šp.) 13:22,98, 3. Crippa (It.) 13:24,83, 4. Almgren (Švéd.) 13:26,48, 5. Foppen (Niz.) 13:27,93, 6. Parsons (Něm.) 13:30,38.

Dálka: 1. Tentoglu (Řec.) 852, 2. Montler (Švéd.) 806, 3. Pommery (Fr.) 806, 4. Cáceres (Šp.) 798, 5. Fincham-Dukes (Brit.) 797, 6. Flatnes (Nor.) 783, ...9. Juška (ČR) 766.

35 km chůze: 1. López (Šp.) 2:26:49, 2. Linke (Něm.) 2:29:30, 3. Giupponi (It.) 2:30:34, 4. Bermúdez (Šp.) 2:32:31, 5. Hilbert (Něm.) 2:32:44, 6. Úradník (SR) 2:35:44, ...9. Hlaváč 2:37:32, Gdula (oba ČR) diskvalifikován.

Desetiboj: 1. Kaul (Něm.) 8545 (100 m: 11,16 - dálka: 710 - koule: 14,90 - výška: 202 - 400 m: 47,87 - 110 m př.: 14,45 - disk: 41,80 - tyč: 490 - oštěp: 76,05 - 1500 m: 4:10,04), 2. Ehammer (Švýc.) 8468 (10,56 - 831 - 14,24 - 208 - 47,40 - 13,75 - 34,92 - 520 - 53,46 - 4:48,72), 3. Öiglane (Est.) 8346 (11,01 - 727 - 14,82 - 202 - 48,80 - 14,39 - 41,97 - 510 - 70,94 - 4:42,78), 4. Nilsson (Švéd.) 8327, 5. Uibo (Est.) 8234, 6. Dester (It.) 8218, ...11. Helcelet 8000 (11,13 - 728 - 15,30 - 199 - 50,16 - 14,36 - 43,44 - 460 - 63,44 - 4:47,48), Sýkora (oba ČR) nedokončil.

Ženy:

100 m (+0,1 m/s): 1. Lückenkemperová (Něm.) 10,99, 2. Kambundjiová (Švýc.) 10,99, 3. Neitaová (Brit.) 11,00, 4. Swobodová (Pol.) 11,18, 5. Lansiquotová (Brit.) 11,21, 6. Pérezová (šp.) 11,28.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 67,95, 2. Pudenzová 67,87, 3. Vitaová (obě Něm.) 65,20, 4. Van Klinkenová (Niz.) 64,43, 5. Cáová (Portug.) 63,67, 6. Toljová (Chorv.) 63,37.

35 km chůze: 1. Drisbiotiová (Řec.) 2:47:00, 2. Gonzálezová (Šp.) 2:49:10, 3. Madarászová (Maď.) 2:49:58, 4. Curiazziová (It.) 2:52:06, 5. Niedzialeková (Pol.) 2:53:12, 6. Barcellaová (It.) 2:55:04, ...12. Ďurdiaková (ČR) 3:01:19.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m - semifinále: 1. Jacobs (It.) 10,00.

400 m - semifinále: 1. Hudson-Smith (Brit.) 44,98, ...10. Šorm 45,66, 16. Krsek 45,92, 20. Maslák (všichni ČR) 46,36 - nepostoupili do finále.

110 m př.: 1. Gaio (Švýc.) 13,46.

3000 m př.: 1. Zoghlami (It.) 8:30,67, ...21. Vích (ČR) 8:41,43 - nepostoupil do finále.

Výška: 1. Carmoy (Belg.), Fassinotti (It.), Ivanov (Bulh.), Potye (Něm.), ...10. Štefela všichni 221 - postoupil do finále, 21. Adámek (oba ČR) 212 - nepostoupil do finále.

Ženy:

100 m - semifinále: 1. Nieitaová (Brit.) 10,95.

400 m - semifinále: 1. Kaczmareková (Pol.) 50,40, ...14. Vondrová 51,83, 18. Petržilková (obě ČR) 52,38 - nepostoupily do finále.

1500 m: 1. Ennaouiová (Pol.) 4:02,73, ...7. Mäki 4:04,40 - postoupila do finále, 15. Mezuliáníková (obě ČR) 4:07,37 - nepostoupila.

Dálka: 1. Mihambová (Něm.) 699.

Kladivo: 1. Skydanová (Ázerb.) 74,57.

Autor:
  • Nejčtenější

Česko - Portugalsko 0:4, historický debakl fotbalistů, Schick nedal penaltu

Čeští fotbalisté utrpěli nejvyšší domácí porážku v samostatné historii. Ve svém pátém vystoupení v nejvyšší úrovni Ligy...

Plzeň - Slavia 3:0, penalta a vyloučení v úvodu, boj o první místo vyzněl pro mistra

Souboj o první místo ve fotbalové lize vyhrála Plzeň, oslabenou Slavii porazila jednoznačně 3:0 a v tabulce se dostala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kincl: Vémola nejvíc ztrapnil sám sebe. Smrdí to odvetou. Získal fanoušky?

Patrika Kincla po knokautu a parádním vítězství nad Alexem Lohorém pěkně štvalo, že se za ním Karlos Vémola v kleci...

Česko nechce Rusy z NHL v Praze. Jedná o zrušení jejich víz, zapojil se i Hašek

Nová sezona NHL odstartuje 7. a 8. října v Praze, kde jsou na programu dva zápasy mezi San Jose Sharks a Nashville...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Česka buď s Rusy, nebo nikdo, zní z NHL. Zrušení nehrozí, věří promotér

Zpráva o tom, že si Česko nepřeje, aby na zápasy NHL v Praze dorazili hokejisté ruské národnosti, se během čtvrtka...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Na počest Zátopkových padl i rekord. Tisíce dětí po republice oslavily legendy

19. září 1922 se ve Fryštátu a v Kopřivnici narodily dvě atletické legendy, pozdější manželé a vítězové v životě...

Sportuj jako Zátopkovi. Výročí narození slavného páru oslaví série závodů

Jsou jedním z nejznámějších párů atletické historie. Olympijští vítězové, mistři Evropy, světoví rekordmani. V pondělí...

Světová atletika podezřívá sedm zemí z manipulace s výsledky před OH v Tokiu

Světová atletika (WA) zařadila sedm národních federací na seznam zemí, které jsou podezřelé z manipulace s výsledky v...

Stewartová potřetí za sebou vyhrála Běchovice, mezi muži nejrychlejší Zajíc

Moira Stewartová potřetí za sebou vyhrála tradiční závod z Běchovic do Prahy a získala domácí titul v silničním běhu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Mohlo by vás zajímat