Usain Bolt (vpravo) a Mo Farah se mohou smát. Jich se dopingová kauza netýká.

Usain Bolt (vpravo) a Mo Farah se mohou smát. Jich se dopingová kauza netýká. | foto: AP

Dopingový skandál v atletice bobtná. A v podezření mají být i Češi

  • 318
Padají slova o zneklidnění, podrobném vyšetřování a nulové toleranci. Ukázalo se, že fenomenální sprinter Usain Bolt nebo vytrvalecký hrdina Mo Farah mezi podezřelými nejsou. Naopak českých atletů se kauza týkat může.

Co tedy znamená dopingový skandál, který o víkendu propukl, pro atletický svět?

O co v současné dopingové kauze jde?

Dle zprávy, která se přes tajného informátora dostala do německé televize ARD a na stránky britského listu The Sunday Times, mělo víc než 800 atletů mezi roky 2001 a 2012 v testech neobvyklé hodnoty. Šlo o atlety závodící na středních a dlouhých distancích, 146 z nich získalo na vrcholných akcích medaili.

Znamená to, že přes 800 atletů dopovalo?

Ne nutně. Ale třeba Michael Ashenden, australský expert na doping, který výsledky pro zmíněná média analyzoval, tvrdí: „Některé případy byly tak extrémní, až to bylo směšné. Atleti byli v jasném ohrožení života. Podle mě není pochyb, že šlo o krevní doping.“

O které atlety se mohlo jednat a jsou mezi nimi i Češi?

Pár jmen je mimo podezření: Bolt, Farah nebo olympijská vítězka v sedmiboji Jessica Ennisová-Hillová. Ale pozor: podle britského webu Sportsmail je podezřelých i sedm procent vzorků z Česka.

Největší množství podezřelých vzorků, celých 30 procent, měli ruští atleti, následují je Ukrajinci, Turkové a Řekové. Nejvíc podezřelých je z běhů na 1 500 metrů, následuje chůze na 20 kilometrů.

Jaký je postoj české atletiky k současným událostem?

Svazový předseda Libor Varhaník a šéftrenér Tomáš Dvořák řeší především nominaci českého týmu na blížící se světový šampionát v Pekingu, k dispozici je tak pouze oficiální svazové vyjádření.

„Informace, které se v současné době objevují v médiích, nás samozřejmě překvapily. Nicméně v této chvíli jsme konfrontováni s mediální realitou a Český atletický svaz nemá prozatím k dispozici ze strany Mezinárodní atletické federace žádné oficiální zprávy, ke kterým bychom se mohli relevantně vyjádřit.“

Co současný skandál může způsobit?

Přerozdělování medailí? „Možné to je, pokud prokážeme, že někdo dopoval. V opačném případě je to jen vtip,“ reagoval Lamine Diack, šéf Mezinárodní atletické federace.

Ztráta sponzorů? Důvěry? Atletika by jistě nerada dopadla jako cyklistika a její klenot Tour de France, které (nejen) Armstrongův doping tak ublížil. Takto rozsáhlá kauza jí tři týdny před startem mistrovství světa nedělá dobrou reklamu.

Nehledě na to, že zatím ani neskončilo vyšetřování aféry, která propukla loni v prosinci na základě jiného dokumentu ARD a poukazovala na údajný systematický doping v Rusku a Keni.

Blíží se revoluce? Z hrdinů se mohou stát padouši. Z poražených medailisté. Jak to atletika ustojí?

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž