V poli běžců v závodu na 1 500 metrů nechyběl  při Diamantové lize v Rabatu...

V poli běžců v závodu na 1 500 metrů nechyběl při Diamantové lize v Rabatu Jakub Holuša (momentálně na sedmé příčce). | foto: AP

Holušu čeká v Monaku další souboj s mílařskou elitou

  • 0
Jakub Holuša se v pátek potřetí v krátké době utká s nejlepšími mílaři světa. Závod Diamantové ligy v Monaku bude mít ještě kvalitnější obsazení než na předchozích mítincích v Rabatu a Paříži, kde Holuša vylepšil český rekord časem 3:32,85.

V pátek se poprvé od květnového mítinku v Římě utkají letos suverénní lídr světových tabulek Timothy Cheruyiot a jeho keňský tréninkový partner a mistr světa Elijah Manangoi. Nechybí ani norský mistr Evropy Filip Ingebrigtsen, s nímž Holuša bojuje o pozici letošní evropské jedničky. V Paříži ho porazil, v Rabatu s ním prohrál. Český rekordman, který si do Monaka odskočí z vysokohorského soustředění ve Svatém Mořici, má už účast ve finále v Curychu téměř jistou.

Dalším z vrcholů mítinku bude dvoustovka mužů, k níž je přihlášeno hned šest sprinterů s časy pod dvacet sekund. Američan Noah Lyles, který dnes slaví 21. narozeniny, proměnil ve vítězství všechny tři své starty v Diamantové lize a v Eugene i v Lausanne zaběhl nejlepší časy sezony 19,69. Turecký mistr světa Ramil Gulijev využil k výhrám Lylesovu absenci v Oslu a Stockholmu. Hluboko pod dvacet sekund se letos dostali i Alonso Edward z Panamy a Alex Quiňónez z Ekvádoru.

Na čtvrtku se po delší době vrací olympijská vítězka Shaunae Millerová-Uibová z Baham. Při Diamantové lize ji běžela jen jednou, pak se věnovala poloviční trati, ale čas 49,52 z Eugene stále dominuje světovým tabulkám. To se v přímém souboji pokusí změnit Salva Eid Násirová z Bahrajnu, vítězka čtyř mítinků, která je zatím o tři setiny pomalejší. Na startu budou také americká mistryně světa Phyillis Francisová a její krajanka Shakima Wimbleová, který na mistrovství USA vyrovnala čas bahamské čtvrtkařky.

Jihoafričanka Caster Semenyaová bude mít další šanci přiblížit se ke světovému rekordu Jarmily Kratochvílové na 800 metrů, který příští týden oslaví 35. výročí. Před dvěma týdny v Paříži jí chyběla necelá vteřina - čas 1:54,25 byl čtvrtý nejlepší v historii, deset let takhle rychle nikdo neběžel. Její největší soupeřkou bude stejně jako na hrách v Riu a loni na MS v Londýně Francine Niyonsabaová z Burundi.

Z technických disciplín slibuje nejatraktivnější souboj trojskok mužů. Kubánec s portugalským pasem Pedro Pablo Pichardo při úvodním mítinku v Dauhá přistál jen pět centimetrů pod osmnáctimetrovou hranicí a Američan Christian Taylor se od té doby marně snaží obhájit pozici nejlepšího trojskokana posledních let. Trojnásobný mistr světa a dvojnásobný olympijský vítěz před dvěma týdny v Lausanne Picharda porazil o jediný centimetr, ale z čela tabulek ho zatím sesadit nedokázal.

Program začne v 19:35 a jeho zlatým hřebem by mohl být o dvě hodiny později závěrečný běh mužů na 3000 metrů překážek. Před týdnem se v Rabatu běžel nejrychlejší závod sezony, v němž Keňan Benjamin Kigen vyhrál v čase 8:06,19. Jeho krajan, olympijský vítěz a mistr světa, Conseslus Kipruto doběhl až dvanáctý a v Monaku si určitě bude chtít napravit reputaci.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž