Sex s manželkou? Odpuštěno. „Stařík“ Collins ukáže rychlost i na MS

Kim Collins slaví bronz na mistrovství světa 2011. Tehdy mu bylo už 35 let. | foto: Reuters

4 2015
"Jsem první muž na světě, který se dostal do potíží kvůli sexu s vlastní ženou," čílil se Kim Collins na olympijských hrách v Londýně. Tehdy bývalého mistra světa v běhu na sto metrů vedení výpravy státečku Svatý Kryštof a Nevis vyloučilo z týmu.

Následná válka s domácím atletickým svazem připravila populárního sprintera třeba o účast na MS 2013, ale teď se zdá, že jsou půtky s funkcionáři konečně vyřešeny. Nestárnoucí Collins byl podle vyjádření svého managementu nominován na srpnový šampionát do Pekingu.

Pod širým nebem by tak měl závodit už na svém osmém mistrovství světa, kromě vynucené moskevské absence na něm nechyběl od roku 1999. Na kontě má i čtyři účasti na OH, o start v roce 2012 ho připravil zmiňovaný spor.

„Odjezd pana Collinse zapříčinila jeho opakovaná absence na trénincích a taky odmítání odpovídat na telefonáty a maily od týmových manažerů a koučů,“ stálo před třemi lety v londýnském prohlášení národního olympijského výboru ostrovní země z Karibiku.

KDE JE? Sprinter Kim Collins nenastoupil do rozběhu stometrového sprintu,

KDE JE? Sprinter Kim Collins nenastoupil do rozběhu stometrového sprintu, protože byl z olympijských her v Londýně vyloučen.

Týmovému vedení se nelíbilo, že přes zákaz navštěvoval svoji manželku, která je jeho trenérkou. „Žádají po mně, abych se vzdal ženy pro tým. To nikdy neudělám,“ napsal vlajkonoš ze zahajovacího ceremoniálu na Twitter. „I vězni mají právo vidět své ženy.“

Svatý Kryštof a Nevis, zemička se 40 tisíci obyvateli, tak v Londýně skandálně obětovala svého nejslavnějšího rodáka, případ se potom táhl dlouhé měsíce a atletický svět se divil. „Já myslím, že ten problém tady byl vždy. Jen v Londýně to všechno explodovalo,“ vysvětloval Collins s odstupem.

Dál se ukazoval na velkých mítincích, s blížící se čtyřicítkou na krku běhal lepší časy než před deseti patnácti lety. Letoš v hale si dokonce vylepšil na šedesátce osobní rekord na 6,47 vteřiny, v červnu zvládl devětatřicetiletý rychlík stovku za 9,98, což je světový rekord v jeho věkové kategorii. Jeho maximum z loňska bylo ještě o dvě setiny lepší.

Kim Collins

 • Narodil se 5. dubna 1976, studoval na univerzitě v Texasu.
 • První medaili na mistrovství světa získal v roce 2001 v Edmontonu na dvoustovce.
 • Na poloviční trati má kromě světového zlata z roku 2003 i bronzy z let 2005 a 2011.
 • V roce 2009 ohlásil konec kariéry, ale za rok půl už byl zpátky na dráze a na MS v Tegu potom slavil vedle třetího místa na stovce stejné umístění i ve štafetě.
 • Má na kontě i dva tituly halového vicemistra světa na šedesátce z let 2003 a 2008.
 • Na olympijských hrách startoval už v roce 1996, ale žádnou ze svých čtyř účastí neproměnil v zisk medaile. 
 • O své manželce-trenérce říká: "Oba to bereme vážně, jako byznys. Jde o hodně, takže není to nijak uvolněné, jak by se s ohledem na rodinu mohlo zdát."
 • Doma platil málem za boha, ale popularita mu prý hodně komplikovala život. I kvůli tomu žil v poslední době raději na Jamajce. Poblíž Trelawny, kam chodil do školy Usain Bolt.

Jenže nemohl reprezentovat, i když hravě plnil všechny limity. Fanoušci na jeho podporu sepsali petici LetKimRun - Nechte Kima běžet, kvůli jeho případu vznikla na karibských ostrůvcích zvláštní komise, Collins zvažoval i změnu občanství, ale pak se myšlenky vzdal: Už jsem na to starý. O lákadlu v podobě OH 2016 hořce vtipkoval: „Třeba budu v Riu závodit pod olympijskou vlajkou...“

Teď už snad nebude muset. V Pekingu zase oblékne reprezentační dres země, kde na jeho počest vydali poštovní známky, v metropoli Basseterre po něm pojmenovali ulici a 25. srpna jako upomínku na jeho vítězství na mistrovství světa v roce 2003 dokonce slaví zvláštní svátek - Den Kima Collinse.

Nejpomalejší světový šampion, říkali o něm. V Paříži mu totiž na titul na stovce stačil čas 10,07. Nejlínější sprinter, přetřásala se zase jeho slova, že se připravuje jen tři dny v týdnu. „Záleží hlavně na tom dělat věci pořádně a nepřehánět to s tréninkem. Mnoho lidí zapomíná, že jsme lidské bytosti, nejsme nezničitelní. Někdy je prostě lepší zůstat v posteli, když se necítíte,“ nabízí svůj recept.

Možná i proto si uchoval sportovní dlouhověkost, navíc v disciplíně, kde se výbušnost mladí jenom hodí. „Jsem čistý talent. Jsem nejpřírodnější ze všech sprinterů,“ tvrdil po svém životním pařížském triumfu. I když také on má dopingový škraloup, rok předtím byl pozitivní na salbutamol. Užil prý lék proti astmatu a chybou bylo, že to předem nenahlásil. Trestu unikl, množství látky v jeho těle nepřesáhlo danou normu.

Ozdobou jabloneckého mítinku byl start špičkového sprintéra Kima Collinse ze...
Ozdobou jabloneckého mítinku byl start špičkového sprintéra Kima Collinse ze...
Velké cena města Chebu - běh na šedesát metrů. Zleva: Mitchel Sheldon (Jamajka...
Kim Collins nadchl diváky na atletickém mítinku v Chebu.
NEJRYCHLEJŠÍ SPRINTEŘI. Medailisté z istrovství světa v Tegu v běhu na 100 m
Kim Collins

Mezi nabušenými soupeři vypadá nevysoký chlapík skoro jako tintítko, ale zdání klame - těží z bleskových startů a kolikrát už favority dokázal zaskočit. Okouzluje věčným úsměvem a bezprostřední povahou, což poznali také čeští fandové, kterým se představil v Ostravě a v Praze, ale třeba i na menších závodech v Jablonci a v Chebu, kde pak bavil diváky jako DJ.

A definitivní konec kariéry? Kdepak. „Pokaždé, když jsem to chtěl udělat, tak jsem běhal rychleji. Tak proč bych měl končit?“ říkal při jedné ze svých návštěv na Zlaté tretře. „Rád bych to dotáhl do čtyřicítky. To bych byl spokojený.“ To by pak mohl v Riu konečně zvládnout i svou pátou olympiádu, pokud příměří se sportovními bafuňáři vydrží.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Kreuziger: Nastavil jsem si tempo, abych nebouchnul, a pak jsem zrychloval

Roman Kreuziger přichází k týmovému autu Dimension Data za cílem na Tourmaletu

Tourmalet (Od našeho zpravodaje) Projel cílem, našel za pomoci týmového maséra auto Dimension Data, usedl na jeho přední sedadlo a...

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Viděl žlutou, usmál se a... Tragicky zesnulému Fehérovi by bylo čtyřicet

TRAGÉDIE NA TRÁVNÍKU. Lékaři se snaží pomoci Miklósi Fehérovi,...

Z roku 2004 ještě ani neuběhl první měsíc, když se v maďarském Györu sešly davy fanoušků. Bohužel...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Další z rubriky

Čtvrtkařka Vondrová vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Česká sprinterka Lada Vondrová.

Lada Vondrová získala na atletickém mistrovství Evropy do 23 let v Gävle stříbro v běhu na 400...

Čtvrtkařka Malíková má bronz z juniorského mistrovství Evropy

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Barbora Malíková získala na juniorském mistrovství Evropy atletů ve Švédsku bronzovou medaili v...

Hejnová je znovu na stupních vítězů, v Monaku si doběhla pro třetí místo

Česká běžkyně Zuzana Hejnová a její soupeřka Wenda Nelová z Jihoafrické...

Česká překážkářka Zuzana Hejnová doběhla na mítinku Diamantové ligy v Monaku třetí v závodu na 400...

Najdete na iDNES.cz