Chlap ženskou málokdy poslechne, tvrdí atletka

5 2003
Jablonec nad Nisou - Se zdravím už si vytrpěla své, přesto opět podstupuje tréninkové martyrium a vrhá se do další sezony. Výškařku Ingu Janků z Liazu Jablonec nad Nisou žene dopředu touha startovat buď na halovém (Birmingham) či otevřeném mistrovství světa (Paříž), ale sama říká: „Uvidíme, jak vydrží zdraví. To už je u mě teď hlavní otázka. Navíc limity jsou dost vysoké. V hale 194 a venku 195,“ přemítá Janků. „Do přípravy jsem šla s tím, že je to možné skočit, ale holt zdravotní stav mě opět trochu přibrzdil.“

Jablonecká atletka pochází z Ukrajiny, ale po svatbě se skokanem do výšky z Liazu Janem Janků už má šest let české občanství a může reprezentovat Českou republiku. „Jsem stále v širším kádru národního týmu, ale k tomu vrcholu stále chybí cenťák, dva. Prostě šanci dostávají spíše mladší, jako tomu bylo loni v létě,“ říká plynnou češtinou, v níž se občas objeví typický ruský přízvuk.

Do loňského roku vstoupila Janků, jedna z hlavních opor extraligového družstva žen Liazu Jablonec, po dlouhé pauze, zaviněné operacemi zraněných kotníků. „Vloni jsem dvakrát skočila 190, měla jsem obrovskou motivaci vrátit se. Ale třeba na podzim jsem toho moc nenaskákala. To bylo furt něco - koleno, kyčel, kotník...,“ nadává na zdraví jablonecká atletka, která 1. května oslaví devětadvacáté narozeniny.

S manželem Janem se v Jablonci trénují navzájem. „Vlastně nás vede Honzův otec, ale my jsme tady a on je v Praze, tak se musíme trénovat vzájemně,“ popisuje Inga Janků. „Jak to jde? Posilovnu odposilujeme, už máme ta léta a člověk ví, jak na to. Ale ta technika? Co vám mám povídat. Chlap ženskou málokdy poslechne, že? Je to jak kdy. Ale já musím držet pusu a krok. Aspoň se snažím,“ vypráví s úsměvem.

A netrpí manželé ponorkovou výškařskou nemocí? Co když se vrátí z tréninku domů? Zůstane atletika za dveřmi? „Já jsem se o to snažila, abych zabouchla dveře a doma jsme vedli normální život, ale nejde to,“ prozradila Janků, mistryně České republiky z roku 1998. „Pořád se vše točí kolem sportu. Já jsem ze sportovní rodiny, manžel také. Je to u nás hlavní téma.“ Navíc, když jsou oba profesionálové a skokem do výšky se živí.

„Přiznám se, že u mě je to z finančního hlediska horší, je to spíš na manželovi. Je to o těch mítincích, přece jen mužská výška je atraktivní,“ tvrdí výškařka. „Ze skákání se vyžít dá, ale lehké to není, člověk se musí uskrovnit, protože všechno stojí hodně - vybavení, soustředění. Navíc sponzoři u nás na atletiku moc nejdou.“

Otázka další kariéry závisí u Ingy Janků výhradně na zdravotním stavu. „Mám to říct po pravdě? Každý den se probouzím a říkám si: já to snad zabalím, už na to nemám, bylo by mně líp, kdybych skončila. Prostě léta utíkají a už nemám takovou morálku jako dřív, a hlavně to zdraví,“ konstatovala. „Co by bylo pak dál? Rodina, miminka! To bude asi moje, manžel práci má,“ plánuje jablonecká Inga Janků.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Alaphilippa nadnášel žlutý dres, vyhrál časovku. Van Aerta odvezla sanitka

Julian Alaphilippe projíždí cílem časovky v Pau. Na prvním místě.

Čtyřdenní pyrenejský blok na cyklistické Tour de France pokračoval v pátek svým druhým dílem....

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Zpověď bývalé krasobruslařky Kovaříkové: Soud byl největší křivda

Radka Kovaříková se současným manželem Jindřichem Šimkem.

Ve sportu dosáhli na vrchol. V roce 1995 vybojovali Radka Kovaříková s René Novotným zlato na...

Další z rubriky

Tyčkařka Švábíková získala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Amálie Švabíková v Otrokovicích.

Tyčkařka Amálie Švábíková získala na mistrovství Evropy atletů do 23 let v Gävle stříbrnou medaili....

Drahotová si na univerziádě v Neapoli došla pro bronz

Anežka Drahotová na trati chodeckého mítinku Poděbrady walking

Anežka Drahotová získala na Světové univerziádě v Neapoli bronz v chůzi na 20 kilometrů a postarala...

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Najdete na iDNES.cz