Neměla medaili, přišla o dům. Loweová získá zpětně bronz, osud nezmění

Americká výškařka Chaunté Loweová, ilustrační foto | foto: Reuters

25 2016
Rok 2008 pro ni byl opravdu smutný. Americká výškařka Chaunté Loweová věřila, že na olympiádě v Pekingu má na medaili, jenže skončila šestá. USA i celý svět pak dostaly direkt od velké ekonomické recese – muž Loweové přišel o práci a jejich dům byl zabaven. Problém je v tom, že Chaunté Loweová medaili získala. Až nyní, zpětně. Kvůli další vlně usvědčených dopujících.

„Můj příběh to kompletně přepisuje,“ řekla pro deník New York Times. „Byla jsem tehdy mladá a nadějná, zajímali se o mě sponzoři. Jakmile jsem však neskončila na pódiu, většina zájmu vyprchala.“

Když se na Facebooku dozvěděla o tom, že jí bronzová „placka“ náleží, rozplakala se. Byly to slzy štěstí, či vyplavené křivdy?

Dopingové tsunami trhá nedávnou olympijskou historii na cáry. Dá se namítnout, že život je vždy řetězcem posloupností, ba že dokonce ani často není fér. Sport se však jako férový deklaruje a podle pravidel měla Loweová v Pekingu za svůj výkon skončit třetí, neboť se proti nim její sokyně provinily.

Neskončila. Přišla o sen a slávu i o mnohem prozaičtější věci: o peníze, prémii 10 tisíc dolarů i o ty od sponzorů, a tím pádem i o dům. „Nevím, jak se takové křivdy napravují,“ řekl boss Americké antidopingové agentury Edwin Moses.

Příběh Loweové je co do nemilosrdnosti konsekvencí unikátní a přímo vybízí k tomu, jak by vypadala alternativní sportovní historie.

A to včetně českých příkladů.

A kde je pravda? Ukáže se?

Posledním z nich je zápasník Marek Švec, jenž by měl po zpětné diskvalifikaci Kazacha Mambetova získat bronz z Pekingu 2008. I on mluvil o smíšených pocitech. Že měl uspět už tehdy přímo v duelu, protože „prohrál vlastní blbostí“. Že mu nikdo nevrátí pocit euforie.

Navráceno mu v případě, že se vše dotáhne do konce, bude aspoň 300 tisíc korun, tehdejší prémie pro medailisty. Což už naráží na příběh Loweové. Hodilo by se mu tolik peněz spíš před osmi lety? Co se za ně dalo koupit tehdy a teď?

Ale materiálno je jen odrazovým bodem. Jistě, Lukáš Krpálek letos slavil v Riu zlato a olympijští vítězové vždy září jinou aurou než „zbylí“ medailisté. Zároveň ale platí, že tak jako se do popředí dostalo judo, velmi pravděpodobně by se totéž po pekingských hrál stalo se zápasem.

Dopingová smršť nekončí

Člen výkonného výboru MOV Gian-Franco Kasper to pronesl opravdu naplno: „Je to neuvěřitelné a bezvýchodné. Ztrácíme důvěryhodnost.“

Podle deníku New York Times totiž zpětné testování olympioniků z letních her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 odhalilo „více než 75“ hříšníků, z toho „minimálně 40“ medailistů!

Pro olympijské hnutí je to drsná rána, navíc ještě ani nedošlo na kontrolu zimní olympiády v Soči. Případy typu americké výškařky Chaunté Loweové či českého zápasníka Marka Švece tak budou dál přibývat.

Švec by byl veřejně známou postavou, což ještě umocňuje fakt, že česká výprava získala v roce 2008 šest medailí, výrazně méně než v Londýně a v Riu. Životní cesta siláka zápolícího v nezvyklém odvětví by měla svoji nespornou magii pro média, fanoušky, sponzory.

A když je řeč o Riu, tam se zrodila následující scénka, kterou autor zažil na vlastní oči. Denní program totiž změnila zpráva, po jejímž vyslechnutí její hlavní aktér Vítězslav Veselý novinářům říkal: „Kde je pravda? Nevím, jestli má člověk počítat s tím, že se nějaká pravda někdy ukáže, protože ve spoustě odvětví a v lidském životě to tak být ani nemusí.“

V rámci přípravy na olympijské zápolení v Brazílii se dozvěděl, že by mu měl dodatečně náležet bronz z předchozích her v Londýně. Pokud byste hledali situaci vystihující ambivalentní pocity, splní to právě zmíněné setkání v mezinárodní zóně olympijské vesnice.

Máte se radovat, mluvit o pravdě?

Nebo vás poté, co jste ústrky konečně vytlačili, zase o to víc pohltí?

Žádám opakování ceremoniálu!

Diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová se olympijské medaile dočkala po devíti letech, v roce 2013 převzala bronz z Atén 2004. „Má pro mě stejnou cenu, jako bych ji získala na stadionu,“ říkala v emocích. V příjemných: „Zacloumalo to se mnou hezky, to jsem fakt nečekala. S medailí budu dneska spát.“

Kateřině Neumannové již zpětně MOV přiřkl dvě stříbra, ona i Lukáš Bauer by se navíc mohli dočkat také zlatých kovů za Turín 2006.

Neumannová i Švec ukázali smysl pro humor, když shodně zmínili slavnou filmovou hlášku v podání vytočeného Petra Nárožného, jehož v tu chvíli František Koudelka pokoutně připravil o triumf v automobilovém závodě: „Já ovšem musím trvat na opakování ceremoniálu.“

Ani ten už by ale životní peripetie Chaunté Loweové nenapravil.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Velký návrat se blíží. Neymar už se dohodl s Barcelonou, píší Španělé

Neymar z PSG vstřebává porážku ve finále Francouzského poháru.

Před dvěma lety to byla letní fotbalová událost číslo jedna, nejdražší přestup historie. Paříž...

Hrozí krach? Slovan je stále bez peněz a město ho chce vyhodit ze stadionu

Stadion Ondreje Nepely, Bratislava

Na konci května oznámili, že končí v KHL. A že se kvůli ekonomickým důvodům vracejí do slovenské...

Můžete mi dát výplatu? Chomutovské dluhy rozkryly díry v pravidlech

Rezignovaní fanoušci hokejového Chomutova se loučí s extraligou.

Očekával, že jako šéf hokejové extraligy bude v červnu mít klidnější období. Místo toho se Josef...

Za sto milionů je volný, řekl o něm kouč. Reiter teď přestoupil do Baníku

Denis Granečný (v bílém) z Ostravy v souboji s Rudolfem Reiterem z Bohemians.

Ofenzivní záložník Rudolf Reiter po dvou letech opouští Bohemians 1905 a přestupuje do Baníku...

Další z rubriky

Estonec Kirt vylepšil letošní oštěpařské maximum na 90,61

Estonský oštěpař Magnus Kirt v Dauhá

Estonský oštěpař Magnus Kirt během dvou dnů podruhé překonal hranici 90 metrů. Na mítinku ve...

Úžasná rychlost Jamajčanů nemizí, Thompsonovou skvělý čas rozplakal

Jamajská sprinterka Elaine Thompsonová odevzdala stovkařský trůn.

Pořád s námi počítejte, naznačily jamajské sprinterské hvězdy na národním atletickém šampionátu v...

Když světové atlety přibrzdí liják. Hrozilo zranění, bály se hvězdy

I běžce na patnáctistovce trápil v závěru programu Zlaté tretry hustý liják.

Pořadatelé čtvrteční Zlaté tretry se jako obvykle obávali počasí. „Dva dny jsme řešili, jestli...

Najdete na iDNES.cz