Čeští atleti si z halového MS medaili nepřivezou. Svoboda doběhl až pátý

Český překážkář Petr Svoboda (v bílém) závodi s Jamajčanem Mauricem Wignallem v semifinále HMS v Dauhá | foto: AP

14 2010
Čeští atleti odjíždějí z halového mistrovství světa v katarském Dauhá bez medaile. Největší naděje na stupně vítězů si dělal překážkář Petr Svoboda. Ten však ve finále obsadil pátou příčku, když zaběhl čas 7,58 sekundy. Vítězem šedesátky překážek se stal Kubánec Dayron Robles.

Nejlepší umístění české výpravy v Dauhá zajistila čtvrtkařská štafeta žen ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová doběhla ve finále na čtvrtém místě. Na páté pozici skončili i Jiřina Ptáčníková ve skoku o tyči a Jakub Holuša na trati 800 metrů.

Šampionát se na závěr dočkal svého vrcholu. Francouzský trojskokan Teddy Tamgho vytvořil halový světový rekord 17,90 metru. Dosavadní maximum zlepšil o sedm centimetrů.

Svoboda šel do finále jasně, tam nestačil

Petr Svoboda se sice ve finále ocitl v páté dráze, jež patřívá favoritům, navíc měl úplně nejlepší startovní reakci. Na trati ale nejlepším nestačil. Mohly za to především skvělé výkony soupeřů.

Kubánec Dayron Robles se blýkl rekordem šampionátu 7,34 sekundy a za světovým rekordem zaostal o pouhé čtyři setinky. Měl přitom jasně nejpomalejší start.

Američan Terrence Trammell vylepšil národní rekord časem 7,36 sekundy. Nové osobní maximum má i bronzový David Oliver z USA - má hodnotu 7,44 sekundy.

Kubánský překážkář Dayron Robles, halový mistr světa

Kubánský překážkář Dayron Robles, halový mistr světa

"Na medaili to chtělo osobní rekord, což oni předvedli a já ne," zhodnotil Svoboda výsledek pro server atletika.cz. Čech nebyl ani nejlepším Evropanem, porazil ho Rus Jevgenij Borisov. "Stalo se, co jsem si přál - trefil jsem start. Ale pak jsem to neustál hlavou. Chtěl jsem asi víc, než na co jsem v tu chvíli měl," litoval po doběhu Svoboda.

"Dnes to byl souboj titánů a páté místo považuji za úspěch. A porážky dělají vítěze, jak se říká," snažil se Svoboda vzít si ze závodu to pozitivní. "Nakopne mě to směrem k mistrovství Evropy, protože Borisov stodesítku běhat moc neumí."

Český závodník si připsal skalp předstihl skvělého Jamajčana Maurice Wignalla i bývalého světového rekordmana na 110 metrů překážek Číňana Liou Sianga.

Svoboda nejprve zvítězil ve svém semifinále. S časem 7,60 sekundy ani výkonem však spokojen nebyl. "Nijak zvlášť se mi to nepovedlo. Až do třetí překážky jsem byl třetí, teprve za ní jsem zrychlil," řekl po doběhu Svoboda.

"Neměl jsem ale strach, že bych nepostoupil, pokud by se mi nestalo něco zdravotního. Dostal jsem totiž přesně takový rozběh, jaký jsem si přál. Byl v něm jeden dobrý - Oliver - s nímž se dá běžet a ostatní nějak výkonnostně nevyčnívali. Byl bych hodně zklamaný, kdyby se mi z tohoto nepovedlo postoupit," dodal Svoboda.

Český překážkář Petr Svoboda (vlevo) doběhl ve finále na halovém mistrovství světa na pátém místě

Český překážkář Petr Svoboda (vlevo) doběhl ve finále na halovém mistrovství světa na pátém místě

Česká štafeta byla čtvrtá - ale od medaile daleko

Čtvrtkařky Denisa Rosolová, Jitka Bartoníčková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová si doběhly pro čtvrté místo. Porazit však dokázaly pouze britskou čtveřici. Trio štafet ze Spojených států, Ruska a Jamajky bylo nad české síly.

Rosolová do závodu odstartovala na čtvrté pozici, Bartoníčková se její umístění ještě pokusila vylepšit, ale v závěru druhého oválu začala naopak odpadat. Na pátém místě předávala i Bergrová finišmance Hejnové, která se natlačila před Britku Lee McConnellovou a donesla český kolík na čtvrté příčce.

Český čas 3:30,05 minuty je nejlepším tuzemským výkonem sezony. Jen o sekundu a půl zůstává za národním rekordem sestavy Koštovalová, Dziurová, Benešová a Formanová z roku 1997.

"Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas," radovala se Hejnová. "Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit," okomentovala nejlepší čas této štafety.

Vítězné Američanky Debbie Dunnová, Deedee Trotterová, Natasha Hastingsová a Allyson Felixová běžely letošní světové maximum 3:27,34 minuty.

Závodníci z USA ovládli i mužskou štafetu na 400 metrů. Vítězové Jamaal Torrance, Greg Nixon, Tavaris Tate a Bershawn Jackson předvedli výkon 3:03,40 minuty. Druzí Belgičané sice zaběhli národní rekord, přesto za vítězi zaostali o více než tři a půl vteřiny.

Tyčkařka Ptáčníková zůstala za stupni vítězek

Z českých závodníků se na atletické dráze v Aspire Domu představila i tyčkařka Jiřina Ptáčníková, když těsně zaostala za stupni vítězek. Hodnocena byla na pátém místě.

Na druhý pokus Ptáčníková překonala 460 centimetrů a vyrovnala svůj osobní rekord, tím však výčet jejích úspěchů skončil. Na laťce o pět centimetrů vyšší totiž dvakrát zaváhala a nezvládla ani jediný ušetřený pokus na 470 centimetrech.

"Poučila jsem se z kvalifikace, kde jsem se trápila, a finále jsem si užívala. Pořád jsem se usmívala," povídala Ptáčníková.

"Proč jsem nešla na 470, když jsem byla na 465 sama? Jednak jsem nebyla úplně závodně naladěná, chyběla tam ta nervozita, jednak jsem se inspirovala soutěží mužů, kde rozhodovaly i poměrně nízké výšky. Také se to potvrdilo, některé dobré holky chybovaly a tak měli šanci ukázat se takové jako já," tvrdila životní partnerka překážkáře Svobody.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová se soustředí na svůj poslední pokus

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová se soustředí na svůj poslední pokus

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová na halovém mistrovství světa v Dauhá shazuje

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová na halovém mistrovství světa v Dauhá shazuje

Na čtvrtou příčku se odsoudila hlavní favoritka Jelena Isinbajevová z Ruska, která sice překonala laťku 460 centimetrů, ale na 475 třikrát selhala. Bronzová je Polka Rogowská. O zlato bojovaly Ruska Světlana Feofanovová a Brazilka Fabiana Murerová - druhá jmenovaná zvládla 480 centimetrů na první pokus, a proto zvítězila.

Holuša doběhl v prvním finále pátý

Do svého prvního velkého finále na světovém šampionátu nastoupil český běžec Jakub Holuša. Ze závodu na 800 metrů si odnesl si za čas 1:47,28 minuty pátou příčku, když marně bojoval s tempem súdánského obhájce Abubakera Kakiho.

Dvacetiletý mistr světa se od prvních metrů posunul do vedení a během čtyř oválů ho nikomu nepřepustil. Druhý doběhl Boaz Kiplagat Lalang, třetí byl Polák Adam Kszczot. Závod proběhl nevídaným způsobem: v průběhu nedošlo k žádnému předbíhání. V pořadí, jakém borci odstartovali, také dokončili.

"Mám toho dost. Bylo to rychlé, jak jsem čekal. Od startu se udělal vláček a ten dojel až do cíle. Nikdo nikoho nepředbíhal. Zkoušel jsem bojovat, nastoupit, ale nešlo to," řekl v cíli Holuša. Od poloviny závodu mu prý už tuhly nohy. "Je to ale super úspěch. Páté místo na světě, navíc na této trati, co víc si přát. Je to obrovské povzbuzení pro léto, dokázal jsem si, že se s nimi dá běhat."

Nejrychlejší ženou je Campbell-Brownová

Finále výšky mužů proběhlo bez účasti českého zástupce Jaroslava Báby a skončilo dvojnásobným triumfem rusů: zvítězil Ivan Uchov, který se blýskl výkonem 236 centimetrů. Druhý Jaroslav Rybakov zvládl o pět centimetrů méně. Stejný výkon předvedl i bronzový Američan Dusty Jonas.

Suverénním mistrem světa se na trati 3000 metrů stal Bernard Lagat ze Spojených států. Bývalý Keňan zdrtil svého nejbližšího soupeře - Španěla Sergia Sáncheze - o více než vteřinu a půl. Časem 7:37,97 minuty zaběhl své letošní maximum.

Nejmladší vítězku letošního šampionátu má závod na 1500 metrů žen. Osmnáctiletá Etiopanka Kalkidan Gezahegneová zaskočila stříbrnou Španělku Natalii Rodríguezovou i svojí krajanku Gelete Burkaovou, která coby největší favoritka bere "pouze" bronz.

Gezahegneová zvítězila v takticky vedeném závodě díky skvělému zrychlení ve finiši v čase 4:08,14 minuty.

Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová se raduje z vítězství ve sprintu na 60 metrů na HMS v Dauhá

Jamajčanka Veronica Campbellová-Brownová se raduje z vítězství ve sprintu na 60 metrů na HMS v Dauhá

Na poloviční trati bylo na prvenství třeba zaběhnout nejlepší letošní světový výkon roku. Časem 1:58,26 minuty se o něj postarala ruská půlkařka Maria Savinovová. Ve finiši jí podlehla Britka Jennifer Meadowsová, radost jí kromě stříbra udělal i národní rekord 1:58,43.

Pozici hlavní favoritky na zlato z šedesátky si v semifinále přivlastnila LaVerne Jones-Ferretteová. Ve finále se ale reprezentantka Panenských ostrovů musela poklonit jamajské sprinterce Veronice Campbell-Brownové, která si časem 7 sekund rovných zlepšila o čtyři setiny osobní rekord.

Trojskokan Tamgho světovým rekordmanem

Šampionát v Dauhá se dočkal na samotný závěr absolutního vrcholu. Dvacetiletý trojkokan Teddy Tamgho z Francie dolétl v posledním pokusu na značku 17,90 metrů, čímž vylepšil dosavadní maximum o sedm centimetrů.

ZA REKORDEM. Francouzský trojskokan Teddy Tamgho letí na metu 17,90 metrů, tedy pro nový světový rekord

ZA REKORDEM. Francouzský trojskokan Teddy Tamgho letí na metu 17,90 metrů, tedy pro nový světový rekord

Překonal tím výkony Aliecera Urrutiy z roku 1997 a Švéda Christiana Olssona, který se kubánskému rekordmanu vyrovnal o sedm let později.

Skvělou soutěž korunoval Yoandris Betanzos, když si 17,69 metry zlepšil osobní rekord a skončil druhý. Další Kubánec Arnie David Girat bral bronz za 17,36 metrů.

Výkon francouzského mladíka gradoval v závěru. V pátém pokusu si zapsal 17,50 metru a v poslední sérii se ještě o čtyři decimetry zlepšil. Betanzos už nedokázal odpovědět, třebaže skočil světových 17,57 metrů. Tamgho měl letos skočeno 17,25, jeho osobní rekord z loňska měl hodnotu 17,58 metru.

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekordFrancouzský trojskokan Teddy Tamgho krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekordFrancouzský trojskokan Teddy Tamgho krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekord

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho krátce poté, co na halovém MS překonal světový rekord

Dvojnásob smutný by mohl být Švéd Olsson, jehož výkon 17,23 metrů na medaili nestačilo. Muž navracející se po vleklých zdravotních problémech se tak musel smířit s "bramborovou" medailí.

Naopak závod ve skoku do dálky žen zaostal za očekáváním. Na zlato stačilo Američance Brittney Reeseové "jen" 670 centimetrů. O tři centimetry porazila Naide Gomesovou z Portugalska. O vyrovnanosti svědčí, že šestá žena - Ruska Anna Nazarovová - doskočila na 661 centimetrů.

Běloruská koulařka Naděžda Ostapčuková vytvořila vrhem 20,85 metrů rekord světových šampionátu a kromě zlata si odnese i cennou výhru nad Novozélanďankou Valerií Viliovou (20,49 centimetrů).

halové Ms v atletice, 3. den - výsledky

Finále:
Muži:
800 m:
1. Kaki (Súdán) 1:46,23, 2. Lalang (Keňa) 1:46,39, 3. Kszczot (Pol.) 1:46,69, ...5. Holuša (ČR) 1:47,28,
3000 m:
1. Lagat (USA) 7:37,97, 2. Sánchez (Šp.) 7:39,55, 3. Mutahi (Keňa) 7:39,90,
60 m př.: 1. Robles (Kuba) 7,34, 2. Trammell 7,36, 3. Oliver (oba USA) 7,44, ...5. Svoboda (ČR) 7,58,
výška: 1. Uchov 236, 2. Rybakov (oba Rus.) 231, 3. Jonas (USA) 231
trojskok: 1. Tamgho (Fr.) 17,90 - halový světový rekord, 2. Betanzos 17,69, 3. Girat (oba Kuba) 17,36,
4x400 m: 1. USA (Torrance, Nixon, Tate, B. Jackson) 3:03,40, 2. Belgie 3:06,94, 3. Británie 3:07,52.

Ženy: 60 m: 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 7,00, 2. Jonesová-Ferretteová (Pan. ostr.) 7,03, 3. Jeterová (USA) 7,05,
800 m:
1. Savinovová (Rus.) 1:58,26, 2. Meadowsová (Brit.) 1:58,43, 3. Johnsonová (USA) 1:59,60
1500 m: 1. Gezahegneová (Et.) 4:08,14, 2. Rodríguezová (Šp.) 4:08,30, 3. Burkaová (Et.) 4:08,39,
dálka: 1. Reeseová (USA) 6,70, 2. Gomesová (Portug.) 667, 3. Costaová (Braz.) 663,
tyč: 1. Murerová (Braz.) 480, 2. Feofanovová (Rus.) 480, 3. Rogowská (Pol.) 470, 4. Isinbajevová (Rus) 460, 5. Ptáčníková (ČR) 460
koule:
1. Ostapčuková (Běl.) 20,85, 2. Viliová (N. Zél.) 20,49, (N. Zél.) 20,49, 3. Michněvičová (Běl.) 20,42,
4x400 m: 1. USA (Dunnová, Trotterová, Hastingsová, Felixová) 3:27,34, 2. Rusko 3:27,44, 3. Jamajka 3:28,49, 4. ČR (Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová) 3:30,05.

3.Semifinále:
Muži:
60 m př.:
1. Trammell (USA) 7,51, ...4. Svoboda (ČR) 7,60 - postoupil.

Ženy:
60 m:
1. Jonesová-Ferretteová (Pan. ostr.) 7,05.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Čech byl u senzační prohry, Koubek dostal tři góly. Slaví pouze Vaclík

Brankář Petr Čech v utkání Evropské ligy mezi Arsenalem a BATE Borisov.

Rozdílné emoce českých brankářů v Evropské lize: Petr Čech prožil nečekanou porážku Arsenalu v...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním...

Krutý Krupp. Rozčílený kouč Sparty poslal hráče trénovat v noci po zápase

Trenér Sparty Uwe Krupp se rozčiluje v utkání s Plzní.

Velmi neobvyklý trest si museli odpykat hokejisté Sparty po středeční porážce v Pardubicích. Trenér...

Další z rubriky

IAAF se podle Timesů bude hájit, že je Semenyová „biologicky muž“

Caster Semenyaová po vítězství na mítinku v Ostravě

Britský deník The Times uvedl, že světová atletická federace IAAF postaví svou obhajobu v kauze...

Za osobní rekord a domácí titul se Sýkora odměnil dobrým burgrem

Jiří Sýkora

Druhý únorový víkend získal v pražské Stromovce svůj vůbec první vícebojařský titul mezi dospělými....

Letitý halový rekord padl. Vrzalová v Ostravě zářila na patnáctistovce

Sofia Ennaouiová z Polska v Ostravě vyhrála běh na 1500 m, vpravo je druhá...

Báječnou podívanou připravila divákům atletického mítinku v Ostravě Simona Vrzalová. V běhu na 1500...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz