Česko neuvidí halové mistrovství Evropy

  • 4
Praha - Český atletický svaz stáhl kandidaturu na halový šampionát Evropy v roce 2007. Důvodem byly chybějící vládní garance. Záruku ve výši 50 milionů korun si vyžádala Evropská atletická federace. Vláda měla kromě jiného zaručit i udělení potřebných víz pro vstup lidí i materiálu do České republiky.

Podle ministerstva školství atletický svaz nedostatečně doložil využití peněz, které požadoval. ČAS chtěl garance ve výši 53 milionu korun na vybudování běžecké dráhy a na uspořádání mistrovství.

"Vzhledem k tomu, že atletická federace nepředložila požadované dokumenty, rozhodlo se ministerstvo, že materiál vládě nepředloží," řekl Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva.

Se zástupci ministerstva jednal předseda ČAS Pilný, který je momentálně na zasedání EAA v Edinburghu, kde se měla v sobotu česká kandidatura projednávat. "Když mi to na ministerstvu řekli, byl jsem z toho hodně rozladěn. Ty dodatečné otázky jsem jim zodpověděl přímo z mistrovství světa v Paříži," dušoval se Pilný. "Prý je nedostali," divil se.

Vzdávat se ale nehodlá. "Uvidíme, jaké náhradní řešení schválí EAA." Její představitelé se o stažení kandidatury z úst Pilného dozví dnes večer.

Česká republika tak zřejmě přišla o jedinečnou možnost pořádat šampionát, neboť neměla soupeře. "Nevím, jak se k tomu EAA postaví," uvedl Libor Varhaník, předseda mezinárodní komise svazu, který měl kandidaturu na starosti.

Asociace může termín zvolení pořadatelského města odložit či vypsat nové řízení. "Ale to jsou zatím jen nejisté spekulace," nechtěl Varhaník rozebírat další možnosti. Svazový manažer byl smutný nejen kvůli roční práci všech zainteresovaných lidí, ale také kvůli české atletice. "Zvlášť když čtu, jaký je ve Francii po mistrovství světa atletický boom," litoval. "Byla to i díky diplomacii svazu unikátní možnost jak získat pořádání, protože nebyl konkurent," pokrčil rameny.

Finanční dopad nechtěl příliš specifikovat. "Šlo hlavně o čas všech partnerů. Ale kolem 300.000 to mohlo být," připustil. 

Vedení české atletiky chtělo šampionát pořádat ve víceúčelové hale v Praze, která se staví pro potřeby hokejového světového šampionátu v příštím roce. Kandidaturu podalo v únoru letošního roku i přes potíže s výstavbou haly ve Vysočanech. Původně se o HME 2007 ucházel také Birmingham, pořadatel letošního halového MS, ale nakonec od svého zájmu upustil.

Na českém území se šampionát podobného významu konal před 25 lety, kdy rekonstruovaný stadion na Strahově hostil mistrovství Evropy pod širým nebem. Soutěž evropského formátu naposledy čeští fanoušci viděli v roce 1999, kdy se na stejném místě konala superliga Evropského poháru vícebojařů.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)