Češi chtějí atletické mistrovství Evropy

23 2003
Praha - Pouze dvě města zatím vstoupila do bitvy o pořadatelství halového mistrovství Evropy v atletice v roce 2007 - Praha a Birmingham. Česká metropole naposledy hostila akci podobného významu v roce 1978, kdy se na tehdy novotou zářícím Strahově konal evropský šampionát pod širým nebem. Pokud by Češi uspěli, v očích atletického světa by se neuvěřitelně zviditelnili. "Bereme kandidaturu jako věc nejvyšší vážnosti. Pro mě je to otázka osobní cti a spatřuji v ní smysl své funkcionářské kariéry," upozornil Karel Pilný, předseda Českého atletické svazu.

"Jedná se o naši dlouhodobou strategii uspořádat u nás velký atletický závod a konečně přišla vhodná doba," pokračoval Libor Varhaník, předseda mezinárodní komise ČAS. 

Na české území v devadesátých letech zavítal Světový pohár v chůzi či Evropský pohár ve vícebojích. Mezinárodní mítinky Zlatá tretra a Memoriál Josefa Odložila si získávají stále větší prestiž, ale na akci globálního významu se čeká. "A těžko jsme si v našich podmínkách mohli troufnout na pořádání mistrovství světa," poznamenal Varhaník.

Halový evropský šampionát je podle něj atletickým kláním šitým Praze na míru. Jediné, co scházelo, byly prostory, v nichž by se uskutečnilo. A vzhledem k tomu, v jaké fázi je budování multifunkční sportovní haly ve Vysočanech, přestal být sen utopií. "Teď jenom doufáme, že všechno klapne a hala bude k dispozici pro mistrovství světa v hokeji v roce 2004. Rok 2007 je prvním termínem, který byl pro nás k dispozici," pravil Varhaník, vedoucí týmu, který českou kandidaturu připravuje.

Hala však stále nestojí, což Čechům nahání strach. "Kandidatura může mít perfektní zázemí, podporu, mohou existovat dokonalé plány, jenomže... Napadá mě jediné slovo - 'průser', pokud bychom dopadli stejně jako hokejisté, kteří kvůli hale přišli o letošní mistrovství světa. Nemáme jistotu, a proto mě někde vzadu v hlavě šimrají obavy," přiznal Pilný.     

Česká delegace se v lednu setkala na informativní schůzce ve Frankfurtu se zástupci Evropské atletické asociace (EAA). ČAS nyní zpracovává potřebnou dokumentaci a následně předloží garance, které EAA požaduje. Poté už přijdou 'nájezdy' hodnotících komisí, které českou nabídku prověří.

Evropská federace vyžaduje požehnání české vlády, zajištění formálních kroků jako jsou například vstupní víza pro všechny účastníky. "Což by v našem případě neměl být problém," říká Varhaník. Svaz musí dále jednat se zástupci pražského magistrátu, garantovat televizní přenosy s parametry evropské úrovně či dohodu s vlastníky arény. "S nimi jsme samozřejmě v kontaktu, už při konstrukci haly se uvažovalo o jejím využití."

O aspiracích Prahy se rozhodne v říjnu. Česká metropole naposledy významný šampionát pod střechou pořádala v roce 1967, hostila  Evropské halové hry, předchůdce HME. Její protikandidát Birmingham se může předvést v březnu, kdy bude dějištěm halového mistrovství světa.

Není však vyloučeno, že do hry vstoupí ještě jeden soupeř. Národní svazy sice měly povinnost nahlásit své tužby už loni v listopadu, ale podle Pilného, jenž je zároveň pokladníkem EAA, se nyní ještě objevil zájem ze strany Itálie. Oficiální uzávěrka podání kandidatury je 28. února.

Zákulisní jednání navíc mohou ovlivnit dubnové volby do Rady EAA, která bude mít poté poslední slovo. "Jedná se o politický aspekt, a nikoliv nezanedbatelný, i když zatím nepředpokládám, že by se mělo cokoliv měnit. Ale volby můžou dopadnout všelijak," dodal Pilný.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A...

Kvitová si zahraje finále v Dubaji, Vondroušová semifinále v Budapešti

Petra Kvitová bojuje v semifinále turnaje v Dubaji.

Aktualizujeme Petra Kvitová si v Dubaji potřetí v sezoně zahraje o tenisový titul. V semifinále porazila po více...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně...

Nový Bolt? V sedmi letech má svaly kulturisty a běhá stovku za 13 sekund

Malý rychlík Rudolph Ingram ukazuje vypracované břišní svaly.

VIDEO Je mu sedm, hraje americký fotbal a raketově rychle běhá. Z Rudolpha Ingrama je hit sportovního...

Nike má problém. Zranění hvězdy v zápase roku způsobila roztržená bota

Zionu Williamsonovi z Duke se po pár sekundách zápasu s North Carolinou...

VIDEO Vycházející hvězda světového basketbalu a očekávaná jednička blížícího se draftu NBA utrpěla...

Další z rubriky

522 cm stačí k titulu? Čeští tyčkaři prožívají hodně bídnou sezonu

Jan Kudlička v tyčkařském finále na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě.

Čeští tyčkaři zažívají špatnou sezonu. Minulý víkend na mistrovství republiky v Ostravě Michalu...

Arbitráž jedná, Semenyaová ukázala véčko a Coe se bojí o ženskou atletiku

Caster Semenyaová míří k arbitráži CAS v Lausanne s vírou v úspěch.

Sportovní arbitráž CAS začala řešit stížnost atletek s přirozeně zvýšenou hladinou mužských hormonů...

Maslák se v Düsseldorfu musel sklonit před Američanem Strotherem

Pavel Maslák na mítinku v Chebu

Pavel Maslák obsadil na mítinku v Düsseldorfu druhé místo v běhu na 400 metrů a prohrál tak přímý...

Najdete na iDNES.cz