Americký handicapovaný běžec Blake Leeper | foto: ČTK

Handicapovaný Leeper na MS v Dauhá nemůže, IAAF rozhodne později

  • 5
Americký handicapovaný běžec Blake Leeper nebude moci startovat na atletickém mistrovství světa v Dauhá. Mezinárodní federace IAAF oznámila, že poradní skupina o jeho žádosti, aby mohl závodit na nadcházejícím světovém šampionátu a na olympijských hrách v příštím roce, rozhodne až koncem roku. Informovala o tom agentura Reuters.

Leeper se narodil bez dolní části nohou a běhá s podkolenními protézami. Na červencovém mistrovství USA skončil v závodě na 400 metrů pátý, čímž by se nominoval do amerického týmu pro štafetu. V semifinále si časem 44,38 sekundy vylepšil osobní rekord z červnového Memoriálu Josefa Odložila na pražské Julisce, kde zvítězil před Pavlem Maslákem.

Nyní třicetiletého Američana čeká boj o to, aby mohl závodit se zdravými atlety i na akcích IAAF. Následuje slavného Jihoafričana Oscara Pistoriuse, za kterým získal stříbro na čtvrtce na paralympijských hrách v Londýně, tehdy ještě ve výrazně horším čase 50,14.

Americký handikepovaný běžec Blake Leeper se na Memoriálu Josefa Odložila...
Americký handikepovaný běžec Blake Leeper se na Memoriálu Josefa Odložila...

Pistoriusovi nejprve IAAF zakázala start na olympijských hrách v Pekingu s tím, že by ho protézy oproti soupeřům zvýhodňovaly. Jihoafrický atlet uspěl s odvoláním k arbitráži, na OH se nakonec představil o čtyři roky později v Londýně. Už v roce 2011 startoval na atletickém MS, kde přispěl ke stříbru čtvrtkařské štafety.

Leeperovi a jeho právníkům se nelíbí, že IAAF přenesla důkazní břemeno na amerického běžce, který má prokázat, že mu protézy neposkytují výhodu. „Je to v rozporu s případem Oscara Pistoriuse, v němž bylo na IAAF prokázat, že ho protézy zvýhodňují,“ uvedli atletovi právníci zástupci v prohlášení. „Je to špatné a nezákonné,“ stěžuje si Leeper, jehož výsledky IAAF neuznává.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
Témata: Dauhá, IAAF