Steven Hooker

Steven Hooker - Ač zraněný, vyhrál australský tyčkař Steven Hoooker mistrovství světa v Berlíně. | foto: AP

Australský tyčkař Hooker překonal bolest i zranění a skočil si pro zlato

  • 14
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Se stehnem umrtveným injekcí, bez jediného pokusu v rozeskakování, se dvěma v soutěži ve výšce, kam už většina soupeřů nedosáhla. Australský tyčkař Steven Hooker zvládl hodně těžký boj a na mistrovství světa získal zlato navzdory velmi bolestivému zranění.

Aby dosáhl na vytoužené zlato z mistrovství světa, odstěhoval se australský tyčkař Steven Hooker na tři měsíce do Evropy. Z apartmánu v Kolíně nad Rýnem vyrážel olympijský vítěz na závody, trénoval na základně fotbalistů Leverkusenu. Druhý nejlepší tyčkař historie šponoval formu na ten pravý okamžik.

"Berlín je pro mě dobrým místem, vyhrál jsem tu Zlatou ligu, jsou tu skvělí diváci. A já jsem hladový po zlatu stejně jako loni," říkal.

A pak si dva týdny před mistrovství světa natrhl v tréninku stehenní sval na pravé noze. Až do poslední chvíle se zdálo, že práce a naděje byly zbytečné. Přesto se Hooker rozhodl, že nastoupí do kvalifikace. Našel v sobě síly na jediný skok na 565 centimetrů. "Pak už ve mně nezůstalo nic."

Steven Hooker se nechává ošetřovat

Do finále zbývaly jen dva dny. Hooker věděl, že je schopen skočit 585 centimetrů, což mu mělo stačit na medaili, ale noha ho ohromně bolela. "Sváděl jsem mentální souboj. Musíte sami sebe přesvědčit, že jste schopní zariskovat a vzít soutěžní tyč, která vás vymrští šest metrů do vzduchu," líčil. "Upřímně, myslel jsem si, že neexistuje možnost, že budu skákat."

Pak se však situace trochu uklidnila. Bolest mohl lékař odstranit injekcí. A tak se sedmadvacetiletý Hooker rozhodl nastoupit do finále. Jen vyčkával, vůbec se nerozeskakoval.

"Kdybych se rozehřál a pak musel hodinu čekat, nebylo by to k ničemu." Tušil, že zvládne jeden, možná dva skoky. Zatímco jeho soupeři zdolávali 565 centimetrů, dostal do stehna lokální anestezii. "A když zabrala, pomyslel jsem si, že šance přece jen je."

Poprvé se zatejpovaným stehnem rozběhl při pokusu na 585 centimetrů, když ve hře zbývali už jen dva další tyčkaři. Vyletěl vysoko nad laťku, jenže zůstal příliš blízko a shodil ji k zemi. Zoufale ležel na žíněnce. "Byl jsem zničený." Navíc jeho francouzský soupeř Romain Mesnil uspěl napoprvé. A tak Hooker musel zariskovat ještě víc a posunout se na 590 centimetrů.

Steven Hoooker

Tentokrát laťku hladce přeletěl. Radostně vyskočil, vzápětí se zhroutil zpět na doskočiště a pak se snažil zadržet slzy. Jeho trenér na tribuně plakal. Francouzští soupeři Mesnil a Renaud Lavillenie se jej pokoušeli překonat na 595. Marně. Ze zoufalé situace tak Australan vytěžil zlato.

"Nemám jiné vysvětlení, než že za sebou mám skvělý tým: doktora, fyzioterapeuta a maséra." Když bylo jasno, vydal se Hooker za nimi, aby jim u tribuny podal ruku. Když přelézal bariéru, s bolestivou grimasou se držel za stehno. Francouz Mesnil pak žertoval: "Skočit 590 jen na dva pokusy? Oblafnul mě. Ale ne, je to skvělý šampion. Být druhý za ním není špatné."

Hooker má obrovský potenciál. Letos v zimě skočil 606 centimetrů, víc předvedl jen fenomenální Sergej Bubka. I světový rekordman oceňuje tyčkařovu techniku a věří, že australský následovník může překonat jeho výkon 615 centimetrů. Sám Hooker dodává: "Pokud jsem zraněný schopen skákat tak vysoko, když budu zdravý, velké výkony nebudou problémem. Těším se, co můžu dokázat příští rok."

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)