Finále stovky žen: zelená žena vítězí, za ní dobíhají také fialová či červená

Královna světového sprintu. Shelly-Ann Fraserová-Pryceová z Jamajky. | foto: AP

25 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Vlasy má zelené a do nich zapletené žluté sedmikrásky. „Jsou v jamajských barvách, vidíte?“ ukazuje na ně Shelly-Anne Fraserová-Pryceová. Dělá tak reklamu i kadeřnickému salonu Chic, který si doma v Kingstonu otevřela. Jeho motto zní: Vnášíme do světa barvu. Velmi barevné bylo i finále ženské stovky na mistrovství světa.

Na startu finále Shelly-Ann Fraserová-Pryceová nepředvádí v Pekingu rozmáchlá gesta. Jen se dlouze a zasněně usmívá. Načež utíká, přede všemi až do cíle, ačkoliv nizozemská senzace Dafne Schippersová na ni zle dotírá.

Jamajčanka triumfuje za 10,76, vymrští ruku nad hlavu, hryže se do zlatého řetízku a samou radostí se chvíli válí na zemi. Když se však vydává na čestné kolo, tisíce diváků už po poslední disciplíně dne opouštějí tribuny. Nedělní boltomanie tentokrát Ptačím hnízdem necloumá.

Maličká šampionka, měřící 152 centimetrů a přezdívaná Kapesní raketa, je na královské stovce stejně jako její krajan Bolt olympijskou vítězkou z let 2008 a 2012.

Stejně jako Bolt vyhrála i šampionáty v letech 2009, 2013 a 2015.

A v mládí měli společnou také jistou tréninkovou lenost.

Zato dnešní 28letá Pryceová je úplně jiná. „Dříč k pohledání,“ oceňuje kouč Stephen Francis. Po finále se z ní stává filozofka a motivátorka. Jen si ji poslechněte: „Věřím v Boží vůli a jeho plán. Ale sílu čerpám i z nadšení, které cítím při každém závodě. Můj vzkaz ostatním je: Není podstatné, odkud jste a jakou minulost máte. Důležité jsou vaše cíle. Ať se stane cokoliv, vždy musíte pracovat tvrdě.“

Na rozdíl od Bolta se ve většině měst světa může procházet klidně, aniž by se kvůli ní zastavovali chodci. Sprinterky v popularitě za mužskými protějšky výrazně zaostávají.

Nejde jen o otázku pohlaví.

„Muži jsou ve středu pozornosti, protože jejich světové rekordy jsou dosažitelné. Na rozdíl od nás,“ připomíná Veronica Campbellová-Brownová, ve finále čtvrtá.

Tajemství rekordů na věčnost

Zatímco světový rekord mužů na stovce překonalo od roku 1988 osm mužů celkem šestnáctkrát, ty ženské v podání Florence Griffithové-Joynerové jsou snad zmrazené na věčnost: 10,49 na stovce a 21,34 na dvoustovce. Žádná žena od té doby neuběhla 100 metrů rychleji než za 10,64. Ani moderní tréninkové metody nepomáhají.

Griffithová zemřela před 14 lety, v osmatřiceti v noci na epileptický záchvat. Úchvatné zlepšení, jaké v olympijském roce 1988 předvedla, je dodnes zahaleno tajemstvím. Dopovala tehdy mužské hormony a uměla své podvody skrýt? Indicie tu jsou. Carl Lewis v autobiografii psal: „Spousta lidí se divila, jak jsou na těle Flo-Jo najednou všude obrovské svaly a hlas má o tolik hlubší. Změny v jejím těle probíhaly rychleji, než byste si dokázali představit.“

Účastnice finále ženské stovky volily často barevné účesy.

Účastnice finále ženské stovky volily často barevné účesy.

Když však už nemohou dnešní sprinterky upoutávat pozornost atakem na rekordy, říkají si tedy o ni aspoň vlasovými kreacemi: Ahyeová je má ve finále červené, Okagbareová rezavé, Bowieová má fialový přeliv.

Zelenožlutá Shally-Anne Pryceová přesto tvrdí: „Stačí mi, když mi lidé říkají: Fandíme ti, protože jsi tak malá, ale zároveň tak rychlá. Když vítězíš, děláš nás šťastnými.“

Doping je minové pole

Vyrůstala v chudinské čtvrti Kingstonu, kde žila s matkou a dvěma bratry v jediné místnosti. Závodit začínala bosá. Matka, nadějná středoškolská sprinterka, ukončila kariéru v šestnácti, když otěhotněla. Shally-Anne zdědila její talent.

Dnes vlastní kromě zlatých medailí i univerzitní diplom, po kariéře si chce dodělat doktorát a stát se dětskou psycholožkou. „Děti na Jamajce, speciálně ty s dyslexií, autismem a mozkovou obrnou, potřebují více pozornosti. Ráda bych jim ji dala,“ plánuje.

Založila též nadaci na pomoc dětem ze sociálně slabších rodin, sedmi z nich platí školu, včetně uniforem, knih a jídla. Zároveň vyzývá do většího boje proti dopingu. „Mnozí mladí jamajští atleti jsou v tomto směru naivní. Měli by se víc vzdělávat, protože doping je minové pole.“

Hovoří z vlastní zkušenosti. V roce 2010 dostala půlroční distanc za pozitivní test na zakázanou látku oxykodon. Tehdy vysvětlovala, že byla v injekci, kterou jí dal kouč na bolesti zubů. Vzápětí však dodala: „Jsem profesionálka a chci být vzorem. Za cokoliv špatného, co se dostane do mého těla, proto přebírám plnou zodpovědnost.“

Justin Gatlin taková slova nikdy pronést nedokázal. Ten vinu nikdy nepřiznal.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

20. 6. (Ostrava)

Nejčtenější

Záhada zn.: Messi. Jako wi-fi bez signálu. Další pokus o změnu začal zle

Argentinský kapitán Lionel Messi leží na trávníku.

Lionel Messi + národní tým = zklamání. Jednou už v argentinské reprezentaci skončil. Od loňského...

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Tvrdík o jednání s Peltou: Hádali jsme se do krve o každou korunu

Jaroslav Tvrdík (vlevo), předseda představenstva fotbalové Slavie, hovoří na...

VIDEO Nejen v posledních dnech intenzivně pracovali na podobě kádru pro nadcházející ročník. Výraznou...

Nebudu brát léky, nejsem idiot, říká Semenyaová. Atletika je na rozcestí

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová slaví zisk zlaté medaile v běhu na 800 m.

VIDEO Mezinárodní atletická federace IAAF nadále řeší problém, pro který neexistuje ideální řešení....

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Další z rubriky

Čeští sprinteři znovu vylepšili rekord na 4x100 metrů

Jan Veleba v semifinále šedesátky na HME v Praze.

Sprinteři Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský překonali letos už podruhé český...

Nastupuje nová Hejnová? Vondrová v devatenácti zářila v Edenu

Lada Vondrová (vlevo) a Litevka Agna Šerkšnienéová se přetlačují v rozběhu...

Teprve devatenáctiletá sprinterka Lada Vondrová zaběhla nejlepší český výkon za posledních šest...

Nechtěl bych to rozhodovat, říká právník Šťovíček o kauze Semenyaová

Advokát Jan Šťovíček je expertem na sportovní právo

Je největším českým expertem na sportovní právo s velkým mezinárodním renomé. Jan Šťovíček...

Najdete na iDNES.cz