V hale v Portlandu, kde se rozběhlo halové MS atletů, je dominantní barvou...

V hale v Portlandu, kde se rozběhlo halové MS atletů, je dominantní barvou zelená. | foto: Profimedia.cz

Nejlepší atleti se potkávají ve městě basketbalu. Bude zelená dobrá?

  • 1
Portland (Od našeho zpravodaje) - Nedaleko stojí hala Moda Center, která se pravidelně proměňuje v jedno z fanouškovsky nejnadšenějších míst v Americe, NBA v ní hrají miláčkové města Portland Trail Blazers. Jaký bude rachot zde, zatím těžko odhadovat. Convention Center je obdobou centra kongresového.

Před Convention Center stojí socha Martina Luthera Kinga, uvnitř leží na zemi měkké koberce a v sálech, které obvykle slouží seminářům či výstavám, se rozdávají akreditace. A aréna samotná je... Především zelená.

Ve státě Oregon se na výrazně zeleném povrchu bojuje o atletické medaile z halového mistrovství světa. V olympijském roce jde o první velký test (byť řada hvězd chybí). S adekvátními podmínkami?

„Podle fotek jsem byl trošku skeptik: bude to malé, zelená se mi nelíbí... Ale když člověk vleze dovnitř, je všechno strašně útulné, takové rodinné prostředí. Hala je moc pěkná,“ chválil tyčkař Jan Kudlička.

Někdy se na druhém konci světa - vždyť Portland leží jen dvě hodiny jízdy od břehů Pacifiku - nejlépe ukazuje, že byť má Česko dlouhý seznam potíží, třeba sportovní akce umí organizovat často výtečně. Viz třeba loňský evropský šampionát atletů v Praze: oproti O2 areně působí hala v Portlandu skutečně drobně, domácky.

V americkém Portlandu se rozběhl halový světový šampionát atletů.
Convention Center v Portlandu, kde se koná halové mistrovství světa v atletice.

Výhody mohou být ryze praktické. „Když jsou stropy takhle nízké, nepřipadá vám, že skáčete strašně vysoko,“ popisuje další z tyčkařů Michal Balner. „Když se rozbíháte někde jinde, máte pocit, že musíte vyletět... Ani nevíte kam.“ To v nejmodernější hale v Praze rozhodně platí; zde naopak opticky až „hrozí“, že se ti nejlepší snad mohou odřít o strop.

A ještě něco: zatímco Češi si do haly na ME cestu nacházeli ve velkém množství, v Portlandu se uvidí. „Je to tady příjemné, hezké; asi takové, jak by to mělo vypadat. Vím, že atletika je sice v USA oblíbená, ale ne tak divácky atraktivní. Snad přijde co nejvíc lidí,“ přál si Balner.

I on má za sebou cestu po západním pobřeží, neboť Češi začínali aklimatizačním kempem v kalifornském olympijském středisku Chula Vista. S plnou parádou, jak líčí dálkař Radek Juška: „Bylo tam teplo, trénovali jsme jen v kraťasech a bez triček - luxusní. Tady je trošku větší zima, ale v pohodě.“

V Portlandu se na chvíli - snad jako uvítání nejlepších atletů světa - ukázalo jaro a nahradilo vytrvalé deště spojené s lezavým počasím; kvůli vlivu oceánu tu prší častěji, než je zvykem. Což nebrání tomu, aby šlo o příjemnou lokalitu.

V americkém Portlandu se rozběhl halový světový šampionát atletů.
V americkém Portlandu se rozběhl halový světový šampionát atletů.

„Když létáme na mítink do Eugene, máme tu vždy na den stanoviště, už jsem tu byl dvakrát. Docela pěkné město,“ hodnotí Pavel Maslák, adept na medaili na čtyřstovce.

Aglomerace nyní bují do všech stran a celá metropolitní oblast má téměř dva a čtvrt milionu obyvatel. Jaký to rozdíl oproti časům, kdy Portland objevovali kolonizátoři.

A mimochodem, město dostalo jméno kuriózně, když se nemohli shodnout dva jeho zakladatelé - nic nového vymýšlet nechtěli, jeden byl z Bostonu a druhý z Portlandu ve státě Maine. A tak si prostě hodili mincí. Kdo vyhrál, je jasné.

To nyní, až do nedělního konce závodů o světové medaile, náhoda určitě rozhodovat nebude.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž