Momentka ze slavnostního zahájení mistrovství světa atletů v Pekingu.

Momentka ze slavnostního zahájení mistrovství světa atletů v Pekingu. | foto: AP

Jak Peking před startem atletického svátku uzdravoval oblohu

  • 0
Peking (Od našeho zpravodaje) - Americká maratonkyně Heather Liebergová v přípravě na mistrovství světa podnikla experiment: aby navykla plíce na čínské klima, vyrážela odpoledne co odpoledne trénovat do kopců Montany, které v té době dusily požáry. Vůbec nejraději běhala ve dnech, kdy lékaři varovali: Fyzická aktivita v těchto podmínkách se citlivým organismům nedoporučuje.

„Ale já je neposlouchala,“ přiznala 36letá Američanka. „Popel mi padal na hlavu a já běhala. Mé plíce jsou nyní rozhodně připraveny.“

Britka Jessica Ennisová-Hillová, která v neděli triumfem zakončila dvoudenní pouť sedmibojařek, a její krajan Mo Farah, v sobotu zlatý v závodě na 10 tisíc metrů, letos dostávali od reprezentačních doktorů koňské dávky antioxidantů, aby vytvořili imaginární štít na tolik obávané pekingské klima.

Hnízdo zahalené v oparu

Česká steeplerka Lucie Sekanová vyprávěla, jak smogová peřina zakryla minulý týden tréninkový stadion. „Takže ten hlavní nebyl skoro vidět,“ tvrdila Češka. Přitom obě sportoviště v olympijském parku dělí od sebe sotva půl kilometru.

„Po příletu to bylo dobré, ale další dva dny tady smog seděl,“ popisovala 26letá atletka a jako vytrvalkyně se obávala, jak mix kouře a mlhy ovlivní její další výkony. „Je to takový těžký vzduch, nemůžete se v něm vůbec nadechnout z plných plic.“

Britský list Daily Mail spočítal, že hltat celý den pekingský vzduch má stejný efekt, jako byste vykouřili 40 cigaret. Možná také proto loni v říjnu do městského maratonu startovaly tisícovky lidí s respiračními maskami.

Světové agentury před začátkem mistrovství světa plnily internet zprávami, že čínskou metropoli většinu dnů halí mléčný opar a že bude kulisou všech závodů mimo Ptačí hnízdo. Jenže v Pekingu jako by měli na smog vypínač. Jako by teď, kdy město po devět závodních dnů sleduje celý atletický svět, chtěli ukázat, že jde jen o předsudky a že ovzduší v 21milionové megapoli je vlastně úplně v pořádku.

„Překvapili,“ kývl tyčkař Jan Kudlička. „Je celkem jasno, to jsem nečekal. Myslel jsem, že se vyhecovali jen během olympiády, kdy omezili provoz a čistili vzduch, ale i teď je to tu celkem snesitelné.“

Odmítám závodit

Číňané zavedli speciální opatření, aby aspoň na oněch devět dnů šampionátu zajistili modrou oblohu a zásoby kyslíku. Jejich kroky připomněly ty zpřed sedmi let, přestože kritice se neubránili ani tehdy. Maratonská legenda a astmatik Haile Gebrselassie se v roce 2008 obořil, že v takových podmínkách o olympijský úspěch bojovat nehodlá. „Znečištěný vzduch v Číně je hrozbou pro mé zdraví,“ kritizoval Etiopan.

Vraky musí pryč ze silnic

Aby se vyhnul podobným narážkám, Peking letos znovu zavelel. Odhadem šest milionů automobilových vraků, které brázdí ulice, dostalo už před pár měsíci zákaz vyjíždět. Dvě uhelné elektrárny zavřely své brány, stejně tak se během šampionátu dočasně zastavila výstavba, která jinak v Číně bují.

Jako před lety některé dny mohou do města jen vozidla se sudými čísly na poznávacích značkách, v těch opačných zase lichá. A léčba oblohy nad Pekingem se, zdá se, daří. „Neděláme to jen kvůli olympiádě, ale i kvůli našim lidem,“ říkal Šen Süe, ambasador zimních olympijských her v Pekingu 2022.

Snad aby se podobné téma neřešilo za sedm let znovu, zlatý krasobruslař z Vancouveru slíbil: „Bez ohledu na naše pořadatelství vzduch v Pekingu vyčistíme!“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž