Coe rozhodnutí vysvětluje výhodami, které sportovkyně kvůli rozlišné stavbě těla či vyšší hladině testosteronu mohou mít. „Už mám opravdu dost debat s druhořadými sociology, kteří sedí a snaží se mně nebo vědecké komunitě tvrdit, že v tom je možná nějaký háček. Není. Testosteron je klíčový faktor ovlivňující výkon,“ rozhořčil se nedávno.
Jenže jeden problém zde možná opravdu je. Na koho nové testování vlastně cílí?
Gen SRY se totiž běžně nachází u mužského pohlavního chromozomu Y a je nezbytný pro tvorbu varlat a testosteronu. Při vzniku pohlavních buněk (dělení chromozomů) může dojít k řadě vad a tento gen se tak přenese na ženský chromozom X, načež mohou nastat dvě situace: Narodí se muži s chromozomy XX, kteří bývají neplodní, nebo ženy s chromozomy XY, u kterých se ale gen SRY nevyskytuje.
Patříte mezi ženy? Dokažte to. Všechny atletky čeká genetický test, kvůli ochraně |
Genetický test, jenž chystá Světová atletika, ho tedy neodhalí, tudíž by jím sportovkyně klidně mohly projít. Mnohem určující by v tomhle ohledu bylo zjišťovat hladinu testosteronu, na což ostatně sám Coe poukazuje.
Test je tedy určený především transgender sportovkyním, u kterých se zmíněný gen vyskytuje, jelikož se narodily v mužském těle. Světová atletika však účast trans ženám, které prošly mužskou pubertou, už nějakou dobu zakazuje. Jedinou změnou tak bude, že na atletických stadionech už si v ženských kategoriích nezasoutěží trans sportovkyně, které mužskou pubertu neprodělaly.
Souhlasíte se zavedením genetických testů pro atletky?
Těch však vzhledem k zákonům ve většině zemí skutečně moc nebude. A extrémně vzácných případů žen, u kterých by se projevila taková genetická vada, kvůli které by gen SRY měly, bude ještě méně.
Jde tedy spíše o politické gesto a ujištění, že trans atletky se o soutěžení ani ucházet nebudou.
Nejen v souvislosti s tímto nařízením se často skloňuje jméno africké běžkyně Caster Semenyaové, zlaté medailistky z olympijských her v Londýně a Riu. Kvůli zvýšené hladině testosteronu jí Světová atletika zakázala start v ženské kategorii.
„Má přirozeně vysoká hladina testosteronu by měla být považována za genetický dar, stejně jako výška u basketbalisty nebo dlouhé paže u plavce,“ bránila se často.
Pravidla WA ale hovoří v její neprospěch. Od sportovkyň s odlišným sexuálním vývojem (DSD), jejichž těla produkují vyšší hodnoty testosteronu, požaduje tyto hodnoty snížit, aby mohly závodit v ženských soutěžích. Což Semenyaová po špatných zkušenostech opakovaně odmítá.
„Podstupovala jsem léčbu, o které kromě partnerky, právníků a manažerů nikdo nevěděl. A jak bych účinky léků popsala? Pořád mi bylo zle, každý den mě bolelo tělo. Pálí vás žaludek, máte záchvaty paniky, potíte se. Bylo to šílené,“ říkala dříve pro Guardian.
Dosavadní pravidla Světové atletikyV ženské kategorii nyní nemohou závodit trans atletky, které prodělaly mužskou pubertu. Vyřazeny jsou rovněž sportovkyně, které mají hladinu testosteronu vyšší než 5 nmol/l. |
I proto s hormonální léčbou brzy skončila a profesionální kariéru musela přerušit. Opakovaně se odvolává k soudům, Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) sice uznala, že pravidla WA jsou diskriminační, ale „nezbytná a přiměřená“ pro zachování integrity ženské atletiky.
Ačkoliv nedobrovolně podstoupila genetické testování i gynekologické vyšetření, výsledky testů nikdy nebyly kompletně zveřejněny. Sama o sobě často říká: „Jsem Afričanka, jsem žena, jsem jiná žena a nikdo mi nebude bránit v tom, kým jsem.“
Kritici podobných nařízení, která Semenyaovou vyřadila z profesionálního ženského sportu, často poukazují, že zákazy míří především na sportovkyně z afrických zemí.
A kritické komentáře míří i na rozhodnutí Coea. S novým opatřením nesouhlasí třeba bývalá ugandská půlkařka Annet Negesaová, jež sama musela podstoupit operaci kvůli zvýšenému testosteronu. „Není to volba, jako kdybyste dopovali, zkrátka se tak narodíte.“
Transgender není intersex. Proč Trumpův zákaz neplatí na kritizované boxerky![]() |
Mnozí ale změnu v pravidlech vítají. „Už žádné další podvádění mužů v ženských kategoriích v atletice. Ráda bych viděla předání medailí za zničené závody a okradené atletky,“ napsala na síti X Sharron Daviesová, bývalá britská plavkyně a stříbrná medailistka z olympijských her v Moskvě 1980.
Pozitivně reagovala i Martina Navrátilová, jež opakovaně vystupuje proti trans sportovkyním v ženských kategoriích. Na svém profilu sdílela články, ke kterým připojila slova: „Děkujeme Sebastianu Coeovi!“
Neúspěšný kandidát na prezidenta Mezinárodního olympijského výboru doufá, že stihne testování zavést před zářijovým mistrovstvím světa v Japonsku. „Postup je velmi přímočarý a jasný. Začneme hledat poskytovatele testů, poté budeme pracovat na harmonogramu. Testy se budou provádět pouze jednou za kariéru sportovkyně.“
Jestli budou skutečným pomocníkem, či jen zbytečným zásahem do soukromí atletek, tak může být jasné už brzy.