Dopingový skandál. WADA doporučuje vyloučit Rusy ze světové atletiky

Tisková konference v Ženevě, na které Světová antidopingová agentura doporučuje Mezinárodní atletické federaci vyřadit Rusko dočasně ze všech soutěží včetně olympijských her. | foto: AP

9 2015
Atletický „velký třesk“ začal. Světová antidopingová agentura (WADA) vydala zprávu z vyšetřování systematického dopingu v ruské atletice. Doporučuje vyloučit Rusy z Mezinárodní atletické federace (IAAF) a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her. A naznačuje, že v zemi fungoval státem řízený doping.

WADA rovněž doporučila udělit pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů doživotní zákaz činnosti. A požaduje zrušení moskevské antidopingové laboratoře a suspendaci jejího ředitele Grigorije Rodčenka.

Závěry z vyšetřování přednesla komise WADA na tiskové konferenci v Ženevě.

Šéf ČOV: Velmi znepokojující zjištění

Ke kauze už se vyjádřil i Jiří Kejval, šéf Českého olympijského výboru: „Zpráva WADA je velmi znepokojující. Může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty.“

Podle ní došlo k „sabotáži“ olympiády v Londýně, jelikož IAAF a ruská antidopingová agentura nebrala doping dostatečně vážně a povolila účast sportovcům, kteří vůbec závodit neměli: mezi nimi vítězce závodu na 800 metrů Marii Savinovové a bronzové Jekatěrině Poistogovové. Kvůli zatajování pozitivních dopingových testů měly být ovlivněny i další vrcholné akce.

„Během vyšetřování jsme došli k informacím, které nejsou spojeny jen s korupcí ve sportu, ale i s možnými kriminálními činy. Předali jsme je Interpolu. Zodpovědné orgány rozhodnou o tom, zdali na základě nich zahájí stíhání,“ prohlásil Dick Pound, předseda nezávislé komise, která prováděla vyšetřování.

IAAF: Zvážíme sankce

Na závěry WADA rychle zareagovala Mezinárodní atletická federace (IAAF). „Tyto informace jsou znepokojující. Potřebujeme čas, abychom je vstřebali a porozuměli všem detailům ze zprávy. Už jsem však vybídl radu IAAF, aby zvážila sankce proti Ruské atletické federaci,“ uvedl Sebastian Coe, prezident IAAF. Ruské straně dal čas do konce týdne, aby na obvinění zareagovala.

Zjištění, ke kterým se svými kolegy dospěl, jsou dle jeho slov ještě horší, než očekával. „Doufáme, že Rusko využije tuto příležitost a postaví se do čela boje proti tomuto problému, který může zničit celý sport,“ dodal.

Ve zprávě, čítající přes 300 stran, se rovněž uvádí, že k událostem nemohlo dojít bez vědomí ruské vlády. „Bylo by mimořádně naivní se domnívat, že aktivity na takové škále se mohly stát bez otevřené či tiché podpory ruských vládních autorit.“

Pound však rovněž připustil, že Rusové nejsou jedinou zemí s dopingovým problémem. „Jestli jde o špičku ledovce? Obávám se, že máte pravdu,“ odpověděl na novinářský dotaz.

Ředitel moskevských laboratoří zničil více než 1 400 vzorků

Zpráva WADA uvádí řadu dalších velmi znepokojivých informací. Ředitel moskevských antidopingových laboratoří Gregorij Rodčenko podle ní v prosinci 2014, tedy pár dnů před příjezdem týmu z WADA, nařídil zničit 1 417 vzorků s hodnotami sportovců, které mohly sloužit jako možné důkazy.

Kompletní zpráva

Celý dokument o vyšetřování WADA

Dle komise nařídil ruský ministr sportu Vitalij Mutko přímé rozkazy k „manipulaci s určitými vzorky“. Mutko je rovněž členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru fotbalového světového šampionátu v roce 2018. Sám Mutko v reakci popřel, že by se ruští atleti dopustili nějakých provinění.

V závěrech vyšetřování se rovněž uvádí, že laboratoř nemohla jednat nezávisle, mluví se o vměšování vládních agentur včetně Federální bezpečnostní služby. Agenti FSB měli rovněž infiltrovat antidopingovou laboratoř během olympiády v Soči 2014.

Podle zprávy je v ruské atletice „hluboce zakořeněna kultura podvádění.“ A co víc: „Máme zdokumentované případy, podle nichž atletům, kteří se nechtěli účastnit ‚programu‘, bylo řečeno, že s nimi nebude počítáno jako se součástí národního týmu,“ uvádí se v ní.

Jak se vyvíjela dopingová aféra

3. listopadu 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.

Prosinec 2014 - V souvislosti s obviněním z dopingu odstoupil šéf Ruské atletické federace Valentin Balachničev z funkce pokladníka mezinárodní federace IAAF. Svých funkcí v IAAF se vzdali i šéf lékařského a antidopingového oddělení atletické federace Gabriel Dollé a marketingový poradce Papa Massata Diack, syn tehdejšího šéfa federace Laminea Diacka. Do čela tříčlenné komise, která se měla zabývat dopingem v Rusku, byl jmenován bývalý šéf Světové antidopingové agentury WADA Richard Pound. WADA si v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.

Leden 2015 - Ruská antidopingová agentura oznámila, že za nesrovnalosti v biologických pasech potrestala pět elitních chodců včetně olympijských vítězů Sergeje Kirďapkina, Olgy Kaniskinové a Valerije Borčina. Po tomto skandálu odstoupil z funkce šéftrenér atletické reprezentace Valentin Maslakov. Později dostala zákaz startu za doping i řada dalších atletů včetně olympijské vítězky v běhu na 3000 metrů překážek Julije Zaripovové.

Únor - Předseda Ruské atletické federace Valentin Balachničev kvůli sérii dopingových skandálů po téměř čtvrt století ve funkci rezignoval.

Červenec - Rusové stáhli celý svůj chodecký tým ze srpnového mistrovství světa v Pekingu.

Září - Šest dalších předních členů ruské chodecké reprezentace včetně úřadující mistryně Evropy Elmiry Alembekovové dostalo trest zákazu startů za doping.

Listopad - Dalších pět ruských atletů v čele s vytrvalkyní Marií Konovalovovou a kladivářkou Marií Bespalovovou bylo potrestáno za doping. Francouzské úřady zahájily vyšetřování bývalého šéfa IAAF Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. Nezávislá vyšetřovací komise WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím nejmenovaným pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů.

Zdroj: ČTK

Mělo by být Rusko vyloučeno z letní olympiády v Riu 2016?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano 8778
Ne 1999

Sport v roce 2019

Rok 2019 přinese celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Australian Open, Fed Cup, Davis Cup, SP v biatlonuLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS basketbalistů, MS v ragby, souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2018/2019

Český biatlonista Michal Krčmář na trati štafety v Hochfilzenu.

V neděli 2. prosince odstartovala ve slovinské Pokljuce biatlonová sezona. O téměř čtyři měsíce...

Američanka Shiffrinová je počtvrté za sebou mistryní světa ve slalomu

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová potvrdila díky skvělé druhé jízdě roli slalomové královny a...

Vítězný návrat do Pchjongčchangu. Ledecká přidala na prkně další triumf

Ester Ledecká během kvalifikační jízdy obřího slalomu na olympijských hrách.

Po startech na lyžařském světovém šampionátu v Aare se Ester Ledecké povedl vítězný návrat do...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

Další z rubriky

Müller a Vrzalová mají limity pro HME, Stromšík rekord šampionátu

Zdeněk Stromšík (uprostřed) vítězí na halovém MČR v Ostravě v běhu na 60 mužů,...

První den halového šampionátu v atletice v Ostravě ozdobily dva splněné limity pro účast na halovém...

IAAF se podle Timesů bude hájit, že je Semenyová „biologicky muž“

Caster Semenyaová po vítězství na mítinku v Ostravě

Britský deník The Times uvedl, že světová atletická federace IAAF postaví svou obhajobu v kauze...

Mladík překonal legendu. Světový rekord na patnáctistovce má Tefera

Teprve devatenáctiletý Etiopan Samuel Tefera zaběhl na mítinku IAAF v...

Teprve devatenáctiletý Etiopan Samuel Tefera zaběhl na mítinku IAAF v Birminghamu halový světový...

Najdete na iDNES.cz