Tyčkař Jan Kudlička, jenž obhajuje bronz z Curychu, prožil bezproblémovou kvalifikaci. Aby postoupil, stačil mu k tomu úspěšný první pokus na 535 cm. Ve finále bude nakonec patnáct mužů. Mezi ně se nedostali bývalý český rekordman Michal Balner, který zdolal 535 až napodruhé, ani Lukáš Posekaný, který 535 neskočil vůbec.
„Nepočítal jsem s tím, že bude 535 stačit, chtěl jsem si samozřejmě skočit další výšku. Věřím, že bych ji skočil, ale nebylo potřeba. Tak nás půjde do finále víc. Kdybych je vyautoval, nemohl by nikdo říct ani půl slova, ale kdybych to neskočil, tak bych vypadal blbě, že jsem se je snažil vyautovat. Ale je to jedno, jsme dobrá parta, teď mám plusové body, jsou mí dlužníci,“ podotkl Kudlička.
Oštěpař Vítězslav Veselý házel poprvé, podruhé... a až na potřetí to vyšlo. Hodil 84,82 metru, a zaznamenal tak svůj nejlepší letošní výkon.
„Házelo se suprově, na velký vítr proti naházelo hodně lidí. Myslím, že kdybych se nezlepšil posledním hodem, měl bych velký problém postoupit. Na Evropě se dřív za 80 metrů postupovalo, ale teď se háže daleko,“ uvedl Veselý v rozhovoru se zpravodajem iDNES.cz přímo na místě.
Veselý ale nebude ve finále z Čechů sám. Ze skupiny B ho doplnil ještě Jakub Vadlejch, jenž při druhém pokusu hodil 85,06 metru, a dokonce i Jaroslav Jílek. Ten při posledním hodu zaznamenal 81,09 metru, což nakonec na postup stačilo.
Nejistota, boj. A pak letošní rekord Veselého: Snad se to ve finále sejdeRozhovor od našeho zpravodaje Jak Vítězslav Veselý viděl oštěpařskou kvalifikaci svýma očima? Proč si vzal na rozhodující pokus jiný oštěp? A jak se mu líbilo soutěžit v centru města? Celý rozhovor čtěte ZDE. |
Kvalifikaci ovládl finský obhájce titulu Antti Ruuskanen druhým nejlepším letošním výkonem na světě 88,23 metru. Naopak jeho krajan Tero Pitkämäki, minule na ME bronzový, bude ve finále chybět stejně jako letošní dosavadní světová dvojka Johannes Vetter z Německa. Jen jeden kvalifikační hod (83,98) zato stačil k postupu lídrovi tabulek Thomasi Röhlerovi.
Poprvé v historii se na kontinentálním šampionátu uskutečnila některá z technických soutěží mimo stadion. Kvalifikace v hodu oštěpem a diskem obou kategorií se konají na pláni Museumplein, finále už budou na hlavním Olympijském stadionu.
Ve středu se rozdala první sada medailí. Běh žen na 10 kilometrů opanovala devatenáctiletá Yasemin Canová z Turecka v čase 31:12,86 s více než šestisekundovým náskokem před Dulce Félixovou z Portugalska. Dvaačtyřicetiletá britská obhájkyně zlaté medaile Jo Paveyová skončila pátá.
„Neutrální“ Stěpanovová nedokončila rozběh kvůli zranění
Měl to být jeden z nejzajímavějších nečeských příběhů na tomto šampionátu. Běžkyně Julia Stěpanovová. Ruska, jediná Ruska, která v Amsterdamu startuje. Vlastně startovala.
Pomáhala odhalit doping v ruském sportu, a proto mohla na mistrovství Evropy startovat pod neutrální vlajkou.
Připravila se k rozběhu na 800 metrů, tedy na trati, kde už od roku 1983 drží světový rekord Jarmila Kratochvílová. Startovala v druhém rozběhu, jenže závod nedokončila. Do cíle doslova jenom dokráčela kvůli zranění nohy.
A šampionát pro ni skončil.
Desetibojař Helcelet zatím jedenáctý
Pět disciplín mají za sebou desetibojaři. Z Čechů si vede nejlépe Adam Sebastian Helcelet, který je zatím jedenáctý. Stovku zaběhl za 11,07, do dálky skočil 707 cm.
Ovšem nejvíce se zaskvěl ve vrhu koulí. Zaznamenal 14,94 metrů, je to jeho nejlepší letošní výkon. Následně ve skoku do výšky zdolal 195 cm a čtvrtku uběhl za 50,36.
Naopak Jiří Sýkora má po závodě. V koulařském sektoru si juniorský mistr světa nezapsal ani jeden úspěšný pokus, v této disciplíně tak logicky nezískal žádný bod a tahle ztráta byla pro něj fatální. Do rozběhu na 400 metrů ani nenastoupil a klání vzdal.
Marek Lukáš půjde do druhé poloviny soutěže z 21. místa. Vede Ukrajinec Oleksij Kasjanov.
Čtyři dopolední postupy do finále
A jaké jsou nejdůležitější zprávy ze středečního dopoledne v Amsterdamu?
Juška ve třetím kvalifikačním pokusu překonal limit svým letošním maximem 811 cm. Je to jeho druhý nejlepší výkon kariéry.
Šafránková v druhé sérii kvalifikace splnila limit výkonem 70,04 metru.
Hrubá bez problémů skočila potřebných 192 centimetrů a do bojů o medaile se dostala čistým zápisem.
Staňková v kvalifikaci v centru města hodila prvním pokusem 60,32 metru.
Šafránková o druhém pokusu: Řekla jsem si, že to nějak hodím
Radek Juška dostal za úkol: musíš skočit osm metrů a budeš ve finále. Nejprve skočil pouze 744 centimetrů, v druhém pokusu o čtyřicet centimetrů víc.
Ten pravý skok si schoval až na třetí pokus, to zaznamenal 811 centimetrů. A byl teprve druhým, kdo kvalifikační limit splnil.
Dále doskočil jen Švéd Michel Tornéus, konkrétně 819 cm.
Kvalifikační limit pro kladivářky byl stanoven na 70 metrů. Problém pro Šafránkovou? Nezdálo se. Vždyť jejím sezonním maximem a zároveň osobním rekordem je hod dlouhý 72 metrů a 47 centimetrů. Jenže...
Přišel první pokus a 63,61 metru. A průběžné poslední místo. „Od všech kolem jsem slyšela, že to pro mě není tak daleko a to člověka hodně sváže, jako kdybych měla nohy zavázané u sebe. Člověk chce hodit a ono to nejde,“ říkala.
Ale Šafránková zabojovala, v druhé sérii hodila už zmiňovaných 70,04 metru a pro dnešek hlásí: splněno, dobojováno. „Do druhého pokusu jsem šla s tím, že se roztočím, nebudu pořádně vědět, kde jsem a nějak to hodím,“ dodala šťastná Šafránková.
Bezchybná výškařka Hrubá: Cítím formu. Ale nevím, jestli na medailiRozhovor od našeho zpravodaje Co říkala mladá výškařka Hrubá po bezchybné kvalifikaci? Jak vidí své šance ve čtvrtečním finále? Celý rozhovor čtěte ZDE. |
Skvostnou jízdu předvedla Michaela Hrubá ve skoku do výšky. Jen považte: limit byl stanoven na 192 centimetrů. Osmnáctiletá atletka vynechala 170 a 175 centimetrů a pak to přišlo. 180 cm: na první pokus. 185 cm: na první pokus. 189 cm: na první pokus.
A 192 cm? Taky na první pokus!
Že by se ve čtvrtečním finále rýsovala medaile? „Cítím formu, ale nevím, jestli to bude na medaili. Co by na ni mohlo stačit? 196 centimetrů na první pokus by možná mohla být medaile,“ uvedla Hrubá v rozhovoru se zpravodajem iDNES.cz přímo na místě.
Středa v Amsterdamu přinesla úspěch i další české atletky. Diskařce Elišce Staňkové tenhle rok zatím vychází na jedničku. Výkonem 60,32 metru postoupila hned prvním pokusem do finále (limit překonala o 2,32 metru), navíc se přiblížila na 16 centimetrů osobnímu rekordu.
Předvedl se sprinter Veleba
Uspěl sprinter Jan Veleba. Ten v běhu na 100 metrů postoupil přímo do semifinále. V druhém rozběhu skončil třetí časem 10,30 sekundy.
Čtvrteční program09:30 desetiboj muži - 110 m překážek (Helcelet, Lukáš) |
Rozběh překážkářek na 100 metrů nevyšel Lucii Koudelové, jež se do semifinále neprobojovala. Časem 13,41 ve svém běhu obsadila až páté místo. Nedařilo se ani Marcele Pírkové. V prvním rozběhu na dvoustovce doběhla poslední.
Vít Müller i Michal Brož postoupili do semifinále běhu na 400 metrů překážek. Mezi přímo postupující se sice nedostali, ale stačil jim čas - Müller zaběhl 50,80, Brož byl o tři setiny pomalejší. Oba si stěžovali na vítr.
„Prvních dvě stě metrů foukalo hodně proti, takže jsem musel dost natahovat a síly mi pak chyběly ke konci,“ ulevil si Müller. „Já měl pocit, že foukalo snad tři sta metrů proti,“ přidal se Brož. „Ten vítr byl šílený, vůbec se neběželo dobře, ale jsem šťastný za postup a doufám, že zítra to bude lepší,“ řekl Brož.
Koulařka Markéta Červenková v kvalifikaci neuspěla, vrhla 16,56 metru a za finálovou dvanáctkou zaostala o tři decimetry.
Amsterdam: 47 Čechů, nechybí Špotáková či Veselý
Do Amsterdamu se nakonec vypravilo celkem 47 českých atletů. Předchozí dva kontinentální šampionáty se Čechům vyvedly, letos v týmu nechybí medailové naděje jako Barbora Špotáková či Vítězslav Veselý.
Nicméně, přednost přípravě na olympijské hry nakonec dala kvůli tréninkovému manku překážkářka Zuzana Hejnová.
„Dobře je na tom Bára Špotáková i kluci oštěpaři, na tréninku to jde Pavlu Maslákovi, snad se mu to podaří i v závodu. Těším se na vícebojaře Katku Cachovou i kluky,“ vypočetl při pondělním odletu šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák.
„Dva vrcholy v sezoně zvládají v USA i v dalších zemích, proč by to nezvládli Evropani. Chybí jen pár jmen,“ upozornil na dobrou konkurenci.
Mistrovství Evropy v atletice v AmsterodamuFinále: Ženy: Semifinále: Kvalifikace a rozběhy: Ženy: |