Sprinter Pavel Maslák

Sprinter Pavel Maslák | foto: AP

Čtvrtkař Maslák skončil na mítinku Diamantové ligy v Oslu třetí

• 12
Třetí místo obsadil čtvrtkař Pavel Maslák na mítinku Diamantové ligy v Oslu. Časem 45,52 sekundy o desetinu zaostal za svým letošním maximem ze závodu v americkém Eugene a při svém třetím letošním startu v prestižním seriálu bral poprvé pódiové umístění. Další Čech Jakub Holuša skončil na patnáctistovce osmý.

Závod na 400 metrů vyhrál dvacetiletý Baboloki Thebe z Botswany, který o pět setin pokořil hranici 45 sekund. Masláka porazil ještě Brit Matthew Hudson-Smith (45,16).

Čech o víkendu na republikovém šampionátu v Třinci prokázal dobrou rychlostní formu a vylepšil vlastní národní rekord na dvoustovce. Čtvrtku v Oslu rozběhl svižně a držel krok s favorizovaným běžcem z Botswany, který běžel vedle něj ve čtvrté dráze. V závěru pak uhájil třetí příčku o setinu před dotírajícím Belgičanem Kevinem Borléem.

Bezprostředně po závodě měl Maslák smíšené pocity. „Chtěl jsem běžet rychleji. Umístění je super, ale teď rychle nevím, proč byl pomalý čas. Asi ty čtyři běhy z Třince. Cítil jsem těžší nohy. V úvodu se ochladilo a zvedl se protivítr,“ uvedl na facebooku Top Athletics.

Holuša skončil osmý v běhu na 1 500 metrů. Časem 3:38,19 zaostal o více než tři sekundy za svým letošním maximem. Překvapivě zvítězil Brit Jake Wightman (3:34,17), který si o více než sekundu vylepšil osobní rekord a porazil i Keňana Elijaha Manangoie.

Rekord mítinku Javiera Sotomayora z roku 1989 o jeden centimetr vylepšil katarský výškař Mutaz Essa Baršim. Na druhý pokus překonal 238 centimetrů a upevnil si postavení v čele letošních tabulek. Soutěž, v níž se poprvé v sezoně sešli všichni medailisté z OH v Riu, suverénně vyhrál. Druhý Bogdan Bondarenko z Ukrajiny skočil 229 centimetrů.

Na třetí místo letošních tabulek v běhu na 400 metrů překážek se díky novému norskému rekordu 48,25 dostal jednadvacetiletý Karsten Warholm. Osobní maximum si zlepšil o 24 setin.

Závod tyčkařek při absenci olympijské šampionky a vítězky úvodních dvou mítinků Diamantové ligy Ekaterini Stefanídiové vyhrála Kubánka Yarisley Silvaová. Úřadující mistryně světa jako jediná překonala 481 centimetrů.

První letošní vítězství v závodě Diamantové ligy na stovce si připsal bronzový olympijský medailista Andre de Grasse. V závodě, na jehož startu chyběli Američané i Jamajčané, se nedostal pod 10 sekund. Letošní maximum si vylepšil na 10,01.

Vložený závod mílařů do dvaceti let vyhrál šestnáctiletý domácí talent Jakob Ingebrigtsen. Mladší bratr sourozenců Henrika a Filipa se znovu dostal pod čtyři minuty. Svůj výkon z Eugene, kde se mu to povedlo jako nejmladšímu běžci v historii, vylepšil téměř o dvě sekundy na 3:56,29.