Podpořme děti. Projekt Atleti pomáhají startuje za týden v Běchovicích

Do projektu Atleti pomáhají se zapojili i úspěšní reprezentanti Kristiina Mäki a Pavel Maslák. | foto: Adam Hříbal

18 2015
Projekt Českého atletického svazu „Atleti pomáhají“ má za cíl charitativně podporovat nemocné a handicapované děti ve Fakultní nemocnici v Motole. Jde o dlouhodobý záměr, který se bude realizovat v průběhu celého roku v rámci jednotlivých akcí směřujících vždy ke konkrétní formě pomoci.

„Nejde jen o to, abychom charitativně přispívali finančními prostředky. Chceme najít ještě jinou přidanou hodnotu, která by nemocným či handicapovaným dětem pomohla překonat nelehké životní situace,“ vysvětluje Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

„Velmi si vážíme toho, že se naši nemocnici rozhodli podporovat současní velikáni nejen české, ale i světové atletické scény,“ oceňuje tuto iniciativu Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol. „Pro dětské pacienty je setkání s nimi vždy nezapomenutelným zážitkem, který jim dokáže zpestřit jejich mnohdy zdlouhavou hospitalizaci.“

Atleti chtějí sehnat finanční prostředky, které poslouží ke zkrášlení dětského ortopedického oddělení motolské nemocnice. „Barevné obrázky na stěnách i na stropech pokojů zpříjemní pobyt dětských pacientů na oddělení a alespoň částečně odvedou jejich pozornost od zdravotních potíží,“ přibližuje MUDr. Jana Tejnická, primářka Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Netradiční tričko nejen pro běžce

Český atletický svaz vydal limitovanou sérii triček, která jsou tématicky spojena s běžeckým závodem Běchovice – Praha. Jde o druhý nejstarší nepřerušený silniční závod na světě, který se běhá již od roku 1897. Letos se toto otevřené mistrovství republiky v silničním běhu uskuteční v neděli 27. září. Výtěžek z prodeje bude určen právě pro dětské ortopedické oddělení FN Motol.

Do první akce z projektu „Atleti pomáhají“ se koupí trička v hodnotě 1000 korun již zapojili mnozí čeští atleti. Někteří z nich dokonce poběží ve zmíněném tričku běchovický závod - například česká rekordmanka Kristiina Mäki nebo halový mistr Evropy Jakub Holuša.

„Naše charitativní tričko si ale může koupit kdokoli a přispět tak na dobrou věc,“ říká ředitel Českého atletického svazu Tomáš Janků.

Zájemci, kteří by chtěli absolvovat populární Běchovice ve zmíněném tričku, si ho mohou pořídit již dopředu, a to buď v sídle Českého atletického svazu (Diskařská 100, Praha 6, tel. 2300 144 00) nebo také ve dnech 21.–25. září v prodejně Top4running (Náplavní 2013/1, Praha 2), popřípadě přímo při běchovickém závodě v prostoru cíle.

Přijde i Špotáková

Běchovickým závodem ale podpora atletů zdaleka nekončí. „Atleti si uvědomují, že mají to štěstí a mohou ve svém životě realizovat to, co je baví a naplňuje. A rádi by poskytli těm, kteří jsou v dané chvíli v těžké životní situaci, něco navíc. Do projektu se zapojují například Pavel Maslák, Kristiina Mäki, Barbora Špotáková, Eliška Klučinová nebo třeba šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák a mnozí další,“ vysvětluje šéf atletů Libor Varhaník základní filozofii projektu.

„Chceme s dětským ortopedickým oddělením spolupracovat i jinou formou,“ upřesňuje svazový ředitel Tomáš Janků. „Věříme, že děti potěší, když je atleti přijdou povzbudit osobně, když jim třeba zazpívají, přečtou pohádky nebo si s nimi přijdou jen tak popovídat,“ přibližuje, jak budou vypadat další kapitoly projektu.

Mezi atlety, kteří patří k tvářím projektu, jsou halový mistr světa Pavel Maslák a Kristiina Mäki, česká rekordmanka v bězích na 3000 a 5000 metrů a též zlatá medailistka z letošní světové univerziády.

„Osobní kontakt dětí se sportovci je prima nápad, jsem ráda, že můžu tenhle projekt podpořit,“ říká běžkyně s česko-finskými kořeny. Podobně uvažuje i Maslák. „Je to dobrá věc a těší mě, že můžu takto přispět. Věřím, že si hodně lidí koupí trička právě na Běchovicích, kde bude hodně závodníků i diváků,“ doplňuje úspěšný čtvrtkař.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

MS basketbalistů 2019: zlaté Španělsko, Češi senzačně šestí

Tomáš Satoranský slaví výhru s českými fanoušky.

Mistrovství světa basketbalistů se poprvé v historii konalo v Číně, hostilo ho osm měst. Turnaj odstartoval 31. srpna a...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté ale nakonec v...

Rozhodl až poslední zápas. Tenisty v Bosně zachránil junior Forejtek

Jonáš Forejtek v rozhodujícím utkání Davis Cupu proti Bosně a Hercegovině.

Odvrátili selhání. Čeští tenisté během nedělního programu ztratili v Bosně a Hercegovině vedení 2:0, když prohráli...

Statečný boj na závěr. Basketbalisté podlehli Srbsku, na MS končí šestí

Český basketbalista Ondřej Balvín se snaží prosadit přes Srba Nikolu Milutinova.

Byli poločas od další velké senzace, ale soupeře z absolutní světové špičky nakonec nepřetlačili. Čeští basketbalisté...

Sparta selhala v Liberci, Pardubice a Kladno potvrzují roli outsiderů

Liberecký Libor Hudáček (vlevo) posílá puk na branku Sparty, kterou hájí Matěj...

Ohromný kolaps předvedla ve 2. kole hokejové extraligy Sparta. Ta vedla na ledě silného Liberce 4:1, pak 6:2 a nakonec...

Další z rubriky

Dibabaová a Dauhá? Světová rekordmanka bude na MS chybět

Genzebe Dibabaová ovládla na MS v Pekingu běh na 1500 metrů.

Už je to jisté, světová rekordmanka v běhu na 1 500 metrů Genzebe Dibabaová přijde kvůli zranění pravé nohy o...

Koulař Bukowiecki vylepšil evropský rekord do 23 let na 22,25 metru

Polský koulař Konrad Bukowiecki během kvalifikace na halovém ME v Glasgow

Polský koulař Konrad Bukowiecki vytvořil na atletickém Memoriálu Kamily Skolimowské v Chorzówě nový evropský rekord do...

Jména pro MS v Dauhá. Nominace českých atletů ještě může nabobtnat

BEZ MEDAILE. Zuzana Hejnová dobíhá do cíle londýnského finále na 400 metrů...

Třiadvacet českých atletů figuruje v nominaci na mistrovství světa, které začne 27. září v Dauhá. Předsednictvo Českého...

Nominace je schválená, Dauhá je připraveno. Atletické MS se blíží

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra.

Pouze 23 jmen čítá schválená nominace Českého atletického svazu na blížící se světový šampionát v Dauhá (startuje v...

Najdete na iDNES.cz