Ten, co zaběhl čtvrtku pod 45 sekund. Svět si připomíná památku Davise

  17:12
Byl mužem, který bořil hranice. Zaběhnout čtyřstovku pod 45 sekund? Dlouho nemyslitelné. Až Američan Otis Davis to na olympijských hrách v Římě 1960 dokázal. Právě tento počin si nyní nejen atletický svět připomíná. V úterý totiž Světová atletika informovala, že Davis v 92 letech zemřel.

Američan Otis Davis (vlevo) a Němec Carl Kaufmann ve finále čtyřstovky na olympijských hrách v Římě 1960. | foto: Profimedia.cz

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás navždy opustila legenda,“ napsala. „Pane Davisi, odpočívejte v pokoji.“

Tehdy v Římě se postaral o pozdvižení. Předtím se na čtvrtce účastnil jen devíti mezinárodních závodů. Jeho papírově největší sok Carl „Charly“ Kaufmann z Německa? Ten dva roky na této distanci neprohrál.

Davis ho ale zaskočil. Do poslední stovky vbíhal jako první. „Kaufmann nestačí! Běž!“ rozkřičel se v záznamu americký komentátor.

Němec v závěru sice manko stahoval a před cílovou páskou se vyklonil dopředu a hlavou se jí dotkl jako první. Jenže v pravidlech stojí, že až trup rozhoduje o pořadí. A Davis slavil.

Ve finiši se ještě ohlédl po Kaufmannovi, z čehož vznikla slavná fotografie. „Hned jsem věděl, že jsem vyhrál. Jediní, kdo to nevěděli, byli ti nahoře,“ vzpomínal kdysi Američan na sáhodlouhou debatu rozhodčích.

Američan Otis Davis a Němec Carl Kaufmann ve finále čtyřstovky na olympijských hrách v Římě 1960.

Až po několika minutách mu dali zapravdu. Kromě olympijského triumfu se vedle jeho jména objevila i písmena WR, světový rekord. Jako první muž o desetinu sekundy stlačil čas na čtyřstovce pod 45 sekund.

Zprvu byl nechtěný

V Římě kromě čtyřstovky triumfoval i s americkou štafetou na 4x400 metrů. „Když jsem stoupal na stupně, vzpomínal jsem na své dětství v Alabamě a jak by na mě babička, která se o mě starala, byla pyšná,“ vykládal o mnoho let později.

Ne, jako klučina to neměl vůbec jednoduché.

Narodil v roce 1932 na jihu Ameriky ve městě Tuscaloosa. Tou dobou byla v této části země ještě zakořeněná rasová segregace. Líčil, jak na ulicích slýchal posměšky. Dokonce kvůli tmavé barvě pleti nemohl navštěvovat školu, kterou měl jen pár bloků od domova, ale musel chodit přes celé město do jiné, jež byla pro afroameričany.

„Byli jsme hodně nábožensky založená rodina, což mi dodalo sílu, naději a vytrvalost,“ vzpomínal v autobiografii.

Oporou se mu stal i sport. Hrál americký fotbal, baseball a především basketbal, v němž vynikal. „V rozhlase jsem často poslouchal přenosy a představoval si, že jsem jeden z hrdinů, kterého všichni oslavují,“ snil.

Na to si ale musel počkat.

Po střední škole se totiž přihlásil k americkému letectvu a zúčastnil se Korejské války. Ani v armádě se lásky k basketu nevzdal a když mu skončila čtyřletá služba, získal stipendium na University of Oregon. A právě tam – až v šestadvaceti letech – objevil i talent pro atletiku.

„Po jednom z basketbalových tréninků jsme se jen tak poflakovali. S kamarádem jsme se šli podívat k atletické dráze. Sledovali jsme ty kluky a já říkám: Tak ty bych porazil,“ vzpomínal.

Nikdy v životě předtím na dráze pořádně neběhal, přesto se skutečně odhodlal, seběhl z tribuny dolů a obrátil se na jednoho z trenérů. Že šlo o Billa Bowermana, slavného kouče a pozdějšího spoluzakladatele firmy Nike? Ne to, netušil.

Cože, on běží bos? Není podvodník? Triumf i tragédie císařského gardisty

„Byla to souhra náhod. Bowerman mě kvůli mému výskoku z basketu vyzkoušel nejdřív ve výšce a pak v dálce,“ vykládal Davis. „A nakonec ve mně objevil nadání na sprinty.“

První, kdo obul boty Nike?

Vzpomínal, že se ani neuměl postavit do startovních bloků a jeho taktika prý byla pouze taková, že vypálil co nejrychleji a doufal, že mu nedojdou síly. Talent měl ale tak mimořádný, že navzdory vysokému věku i nulovým zkušenostem rychle soupeře porážel.

Bowerman si ho hýčkal. Davis tvrdil, že to byl právě on, pro koho kouč vyrobil první pár bot Nike.

Na čtyřstovce se stal americkým univerzitním šampionem a v osmadvaceti uspěl i v americké olympijské kvalifikaci. Už jen letenka do Říma pro něj byla šok.

43,03 sekundy

takový je současný rekord na 400 metrů Jihoafričana van Niekerka z roku 2016

„Kluci z reprezentace mi říkali Pops,“ vykládal. „Stále jsem si v blocích nebyl úplně jistý a pořád se učil strategii. Ani moc soupeřů jsem neznal. Že Kaufmann dva roky neprohrál jsem nevěděl, nikdo mi to neřekl. Což bylo možná dobře.“

I přesto v Římě vládl. Zaskočil celý svět.

„Tajně jsem snil, že bych mohl mít medaili. Ale že budu mít dvě zlata? Tomu jsem ani já nevěřil. V té době to všem připadalo neuvěřitelné, vždyť jsem pořádně běhal teprve dva roky,“ rozplýval se.

Jak rychle vylétl, tak ovšem i vyhasl. Po Římě si už žádný větší úspěch nepřipsal a poté, co zkusil rozjet kariéru hráče amerického fotbalu, se stal učitelem a trenérem. Při hrách v Atlantě 1996 nesl olympijskou pochodeň a jeho tvář zdobí stadion Hayward Field v Oregonu, kde trénují místní atleti.

„Snažil jsem se dětem předat, že, ať už jsou jakékoliv, mohou dosáhnout velkých věcí. Ať se nevzdávají a vytrvají,“ říkal.

Takový byl i on.

„Olympijský vítěz. Skvělý člověk. Mentor,“ loučila se s ním univerzita z Oregonu.

Autor:
  • Nejčtenější

Je to vůbec povolené? Už ho nebavilo prohrávat, tak atletiku postavil na hlavu

Výškař levituje nad laťkou, na rozdíl od všech ostatních ve startovním poli ale letí k žíněnce zády napřed. Fotografie Dicka Fosburyho z olympijských her v Mexiku obletěla v říjnu 1968 svět. Nejen...

2. října 2024

Slavia - Sparta 2:1, derby rozhodli domácí v úvodu, hosté šance nedali

Slávističtí fotbalisté našlápli k trháku. V 11. kole Chance Ligy porazili Spartu 2:1 a v čele tabulky získali šestibodový náskok, který se rivalovi ve zbývajících dvaceti zápasech základní části...

6. října 2024  17:39,  aktualizováno  20:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stuttgart - Sparta 1:1, po skvělé první půli český mistr remízu ubránil

Stuttgart (od našeho zpravodaje) Sparťanští fotbalisté v Lize mistrů znovu bodovali. Po vítězství nad Salcburkem ve svém druhém vystoupení remizovali ve Stutgartu 1:1. Německý vicemistr šel brzy do vedení po hlavičce Millota, po...

1. října 2024  17:40,  aktualizováno  20:39

Slavia - Ajax 1:1, domácí probudila až střídání. Srovnal Chorý, hosté se bránili

Fotbalová Slavia obětovala duel Evropské ligy s Ajaxem nedělnímu derby se Spartou. Proto v domácím prostředí bere jen remízu 1:1, ačkoli byl soupeř z Nizozemska k poražení. Bod po přestávce zajistil...

3. října 2024  17:43,  aktualizováno  20:49

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší hokejová hala světa? Valili jsme oči, přiznává pardubická radnice

Do nové haly pro Dynamo Pardubice se má vejít až 22 296 fanoušků a byla by tak největší hokejovou arénou na světě. Chce ji postavit majitel klubu Petr Dědek, který plán představil zastupitelům města....

2. října 2024  15:12

Jardo, díky! Dál jdu sám. Chytrý exkluzivně o Ománu a životní změně

Premium

V horkém Ománu se ochladilo. Přes den pětatřicet stupňů, v noci lehce pod třicet. Kdy naposledy sprchlo, to si nevzpomenete. „Možná se budete divit, ale na lepší počasí tu během roku nenarazíte,“...

9. října 2024

Hradec má 5 až 10 zájemců o vstup do fotbalu, stadion má dál provozovat klub

Město Hradec Králové má pět až deset zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu FC Hradec Králové. Většina je ze zahraničí nebo zastupují zahraniční subjekty. Nyní město se zájemci povede...

9. října 2024  11:54

Hvězdný kanonýr Mueller se vrací do Brna, Kometu jde odlepit ode dna

Aktualizujeme

Hokejový kanonýr Peter Mueller se vrací do extraligy. Jeden z nejlepších cizinců posledních sezon posílí Kometu Brno, vedení klubu návrat šestatřicetiletého kanonýra potvrdilo na svém webu. V české...

9. října 2024  11:53

Macháč je v Šanghaji ve čtvrtfinále, Krejčíková a Siniaková dohrály

Aktualizujeme

Český tenista Tomáš Macháč porazil podruhé během deseti dnů Američana Tommyho Paula a po výhře 3:6, 6:4, 6:3 na turnaji v Šanghaji postoupil do čtvrtfinále. Barbora Krejčíková podlehla ve svém prvním...

9. října 2024  7:24,  aktualizováno  11:48

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...