Příběhy medailí z Berlína. Jak Drahotová i Vrabcová ozdobily své znovuzrození

BRONZ. Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně. | foto: Ivana Roháčková

13 2018
Berlín (Od našich zpravodajů) - Stříbro Nikoly Ogrodníkové nezůstalo osamoceno. Anežka Drahotová a Eva Vrabcová-Nývltová mu zařídily společnost. Dvě ženy s podivuhodnými osudy, závodící nikoliv na dráze, ale na silnici, obstaraly víkendovou českou medailovou radost v Berlíně.

Drahotová: Už ne terminátorka

Z Curychu 2014 vezla chodkyně Anežka Drahotová coby teenagerka evropský bronz. Připadala si nezničitelná, unikátní univerzálka, reprezentantka v chůzi i cyklistice, vítězka silničních běhů.

„Myslela si, že je terminátorka, která vydrží vše,“ vypráví kouč Ivo Piták.

Nevydržela.

Prošla si třemi temnými roky. Po nich se zjevila na scéně „jiná“ Drahotová. Vyzrálejší.

„Začala žít a závodit s rozumem a trochu i s pokorou,“ všímá si trenér. „Pozbyla teenagerské víry, že každý je kamarád a každý jí přeje. To ji sice zaskočilo, ale zároveň jí to pomohlo dospět.“

Stříbro Ogrodníkové

Ano, stále dokáže být také zbrklá. Pětkrát během sobotního závodu útočí a pokouší se uniknout sokyním. „Nebylo to úplně taktické, mohla jsem víc šetřit síly,“ usoudí pak. „Ale cítila jsem se dobře, tak jsem to zkusila. Litovala bych toho, kdybych se jen vezla. Nejistila jsem medaili, já bojovala o zlato.“

Když se zezadu přiřítila Španělka Pérezová, neměla už na její útok protizbraň. Přesto 23letá Drahotová v cíli ujišťuje: „Mám stříbro a jsem tak moc šťastná.“

Dlouho se od ní štěstí odklánělo.

Po curyšském průlomu si před mistrovstvím světa 2015 v Pekingu nakládala dávky, které její tělo přivedly za hranu únosnosti. Závod absolvovala zraněná, po něm nemohla jíst ani pít, sedm hodin strávila dehydratovaná na antidopingové kontrole. „Své tělo jsem tehdy moc neposlouchala,“ připouští.

Pekingem trable jen začaly. Mylně se s koučem domnívali, že ji tam limitovalo svalové zranění stehna. Až mnohem později vyšla pravda najevo: šlo o únavovou zlomeninu okostice. Měla porušenou část vnější stavby stehenní kosti.

„Vypusť sezonu, doléči se,“ radili jí v roce 2016. Odmítala. „Byla ochotna radši si tu nohu ulomit, než aby vzdala přípravu na hry v Riu,“ vzpomíná Piták. „Speciální tempové tréninky obrečela.“

Po 10. místě v Riu bylo ještě hůř. „Šlo to do kytek i psychicky. Okolí dávalo Anežce výsledky sežrat, lidi si do ní kopli. Loni jsem se bál, aby mi neřekla: Končím, radši budu studovat vysokou školu. Ale přišla, že takhle končit nechce.“

Tehdy nastal zlom. Pomohl k němu i druhý kouč Filip Tomáš, s nímž začala spolupracovat. „Změnili jsme stereotypy, trénink mě začal víc bavit,“ vypráví Drahotová.

Zároveň naslouchala profesoru Pavlu Kolářovi, který jí vysvětloval, že běžecké závody její stav zhoršují. „Po běhání mi okostice zase zduřely. Hrozila další únavová zlomenina.“

TAHOUNKA. Česká chodkyně Anežka Drahotová (první zleva) v závodě na 20...
MEDAILISTKY.  Postupně zleva stříbrná Češka Anežka Drahotová, zlatá Španělka...

Tvrdě tedy omezila běh a zůstala jen u chůze a občasného kola. Změnila též postoj k závodům. „Ještě loni jsem do nich šla s pocitem, že musím za každou cenu prodat, co je ve mně. Tady jsem šla na start s radostí.“

Se stejnou emocí kráčela i na stupně vítězů. „Od podzimu jsem šťastná i v osobním životě. Také to se promítá do sportu,“ soudí.

Anežka Drahotová proměnila svůj comeback z krajiny bolesti v berlínský medailový lesk. O 24 hodin později na témže místě totéž učinila Eva Vrabcová-Nývltová.

Vrabcová: Během našla klid

Bylo 14. prosince 2015, když seděla v 15. patře fakultní nemocnice v Brně a reportérům líčila, jak týdny dávala své zesláblé tělo dohromady, bojovala s poruchou příjmu potravy i s psychickým vyčerpáním a došla k závěru, že pro ni lyžařská kariéra už není.

„Chci se věnovat běhání. Ráda bych se podívala na olympiádu v Riu jako maratonkyně,“ vyřkla. Což se jí skutečně povedlo.

Nyní, 972 dnů po propuštění, v něm vybojovala i evropský bronz. V disciplíně, v níž se na olympiádě v Helsinkách 1952 stal nesmrtelným Emil Zátopek, na něj navázala Eva Vrabcová-Nývltová.

Česká vytrvalkyně Eva Vrabcová-Nývltová pózuje s maskotem evropského šampionátu...

Těsně před závodem svému trenérovi a zároveň manželovi Martinovi spílala: „Trénovala jsem moc rychle, moc málo. Pak zase málo rychle, málo jsem regenerovala, špatně jsem regenerovala, bolely mě achilovky. Všechno je špatně.“

Za cílem, zahalená v české vlajce, se té vzpomínce jen směje. Až se zdá, že čím víc nadává, tím je to potom lepší.

Většinu nedělního maratonu se držela na druhém či třetím místě. Zachytávala nástupy soupeřek, hlídala si medailovou pozici. „Využila jsem zkušeností z lyžování.“

Až v závěru nestačila na nástup Bělorusky Mazuronakové a Francouzky Calvinové. Cíl u Pamětního kostela císaře Viléma proťala třetí v novém českém rekordu 2:26,31.

Česká vytrvalkyně Eva Vrabcová Nývltová v čelní skupině maratonu na ME v...
MARATONSKÁ DŘINA. Eva Vrabcová-Nývltová na mistrovství Evropy v Berlíně. Vpravo...
Eva Vrabcová Nývltová (uprostřed) na maratonské trati na ME v Berlíně.

„Vůbec nevím, co mám říct. Je to úžasný, jsem šťastná, ale vůbec nevím, co říct,“ souká ze sebe a v očích se jí lesknou slzy.

Má svou první mezinárodní medaili od juniorského světového šampionátu běžkyň na lyžích 2006, kde brala stříbro na pětce a bronz ve skiatlonu.

„Už je to dvanáct let? To je neuvěřitelné. Kdyby mi někdo před třemi lety řekl, že budu mít z Evropy v maratonu medaili, nevěřila bych mu,“ připomíná Vrabcová-Nývltová své období plné nejistot.

Po hrách v Soči 2014 už ji lyžování nenaplňovalo, ale spíš ubíjelo. Koncem listopadu 2015 místo na start Světového poháru putovala z finského Kuusama rovnou do brněnské nemocnice. S chmurami na duši opustila lyžařský kolotoč, aby se do něj nikdy více nevrátila.

Fotogalerie

Během procesu regenerace těla i duše našla klid právě při běhání. „Když už jsem mohla, vždycky jsem se šla z nemocnice proběhnout. Díky tomu jsem se dostala ze všech problémů,“ vzpomíná.

Záhy se stala běžkyní na plný úvazek. „Hned jsem v ní viděl velký potenciál,“ říká šéftrenér Tomáš Dvořák. „Má dar. Dlouho sportovala pocitově, na lyžích nic konkrétního neměřila. Teď má sice hodinky, ale nekouká na ně každých 500 metrů, jestli neběží moc rychle. Tím by se naši běžci měli řídit. Po všem, co dokázala přetrpět, je velkou inspirací tím, jak je pořád super zakouslá.“

Poprala se s poruchou příjmu potravy, srovnala se psychicky, prorazila výsledkově. Proto má na hrudi medaili, na kterou tolik let čekala.

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

PONEDĚLNÍK: Mizerná Sparta? Skvělé Slovácko! A ostuda chlapáka Smoly

Zleva brankář Liberce Filip Nguyen, Roman Potočný z Liberce a Tomáš Smola z...

VIDEO Jen měsíc měl nový trenér sparťanských fotbalistů Václav Jílek, aby do mančaftu dostal základní...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

VIDEO Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na...

Sparta na úvod selhala, Plzeň začala přesvědčivě, Slavia šťastně

Joel Kayamba z Plzně se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti Olomouci.

VIDEO Fotbalisté Slovácka hned v prvním kole nejvyšší soutěže obstarali velké překvapení - vyloupili...

Slavia bez výjimečných. Co mistr ztrácí odchodem Deliho a Ngadea?

Slávističtí fotbalisté Simon Deli a Michael Ngadeu po úvodním čtvrtfinále...

Jen jednou se v minulé sezoně stalo, že fotbalová Slavia neměla na hřišti Simona Deliho ani...

Mistr bez Deliho a Ngadea. Jak může Slavia reagovat na odchod dvou věží?

Slávisté Simon Deli (vlevo), Ibrahim Traoré (uprostřed) a Michael Ngadeu...

Slávisté řeší velký problém. Zřejmě věřili, že odejde pouze jeden ze žádané stoperské dvojice Simon...

Další z rubriky

Změnil image, ale past sklapla. Potrestaný ruský kouč trénoval atlety

Ruský trenér Vladimir Kazarin na archivním snímku

Doživotně suspendovaný ruský trenér Vladimir Kazarin přiznal, že navzdory zákazu dál připravuje...

Drahotová si na univerziádě v Neapoli došla pro bronz

Anežka Drahotová na trati chodeckého mítinku Poděbrady walking

Anežka Drahotová získala na Světové univerziádě v Neapoli bronz v chůzi na 20 kilometrů a postarala...

Čtvrtkařka Vondrová vybojovala na mistrovství Evropy do 23 let stříbro

Česká sprinterka Lada Vondrová.

Lada Vondrová získala na atletickém mistrovství Evropy do 23 let v Gävle stříbro v běhu na 400...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz