Na změnu ve vývoji kauzy upozornil server sport.cz.
Portál iDNES.cz oslovil o vyjádření Český atletický svaz, jehož právní zástupce v tomto řízení Jan Šťovíček uvedl: „Jsme velmi zklamáni přístupem CAS, neboť celé řízení se táhlo téměř čtyři roky, než jsme obdrželi rozhodnutí bez odůvodnění. Lhůta určená rozhodci Jeffrey Benzovi pro rozhodnutí byla prodlužována asi dvanáctkrát, což jsem tedy ještě nezažil.“
A pokračoval: „Došlo k řadě procesních pochybení, například nás „zapomněli“ pozvat k ústnímu jednání ve věci, opírali se o znalecký posudek vypracovaný šéfkou laboratoře WADA (tedy jedné ze stran) a podobně.“
Mezinárodní sportovní arbitráž rozhodla o čtyřletém trestu a zpětné diskvalifikaci ze soutěží na přelomu loňského a letošního roku. Diskvalifikace platí od července 2018.
Kromě evropského stříbra tak Drahotová přišla i o bronz z univerziády 2019. Ve sbírce jí zůstala bronzová medaile ze závodu na 20 kilometrů z evropského šampionátu 2014 v Curychu i tituly juniorské mistryně Evropy (2012) a světa (2014) na desítce.
„Rozhodnutí CAS musím respektovat,“ uvedla bývalá závodnice na Instagramu. „Už čtyři roky se ale věnuji jiné oblasti, která mě naplňuje a ve které vidím smysl života. Jsem ráda, že jsem vše překonala, včetně zdravotních obtíží, o kterých jsem nikdy veřejně nemluvila.“
Drahotová, jež vinu vždy odmítala, měla pozitivní test při mimosoutěžní kontrole v červenci 2018. Nedlouho poté skončila druhá v závodě na 20 kilometrů na evropském šampionátu v Berlíně.
Případ ovšem vyšel najevo až v dubnu 2021, tedy před odloženými olympijskými hrami v Tokiu. V červenci nicméně disciplinární komise Českého atletického svazu (ČAS) sportovkyni očistila, protože dospěla k závěru, že dopingový nález nezpůsobilo užití zakázané látky.
Na akci pod pěti kruhy tedy Drahotová odjet mohla, rozhodla se ale, že po závodní přestávce není v odpovídající formě. A posléze se už nepředstavila ani na žádných dalších velkých závodech.
„Jsem přesvědčená, že aby start na olympiádě dával smysl pro Česko i pro sportovce samotného, tak musí být ve skvělé životní formě,“ řekla tehdy. „Poslední tři měsíce byly náročné. Trénovala jsem, snažila se udělat maximum, ale závodní rytmus nenahradíte. Beru to z té lepší stránky. Podařilo se mi očistit své jméno.“
O čtyři roky je situace jiná. Její jméno se opět skloňuje s dopingem.
Podle tři roky starého rozhodnutí disciplinární komise ČAS, kterou vedl Miroslav Ševčík, Drahotová prokázala, že ke zvýšení hladiny testosteronu došlo přirozenou cestou na základě změny stravovacích návyků a změny zdravotního stavu.
CAS ale v současném verdiktu zveřejněném na stránkách Jednotky pro bezúhonnost atletiky (AIU) uvádí, že izotopová hmotnostní spektrometrie prokázala vnější užití zakázaných látek androsteronu a etiocholanonu.
Sport.cz uvedl, že písemné odůvodnění rozhodnutí dosud neobdržela ani AIU, kterou WADA informovala o úspěšném výsledku odvolání vloni v prosinci.
Ani právník Šťovíček odůvodnění neobdržel. „Jelikož doposud nedorazilo odůvodnění nálezu, nemůžeme se k důvodům rozhodnutí vyjadřovat. Ani my je půl roku po oznámení výsledku neznáme, což samo o sobě dokládá absurditu postupu CAS. Jakmile je obdržíme a zanalyzujeme, pak se rozhodneme co dál,“ uvedl.
Podle něj je možné, že právně zareagují. „Nabízí se podat žalobu na zrušení rozhodnutí CAS u švýcarského federálního soudu. Já osobně obvykle tuto variantu klientům nedoporučuji, protože je velmi úzký výčet důvodů, víceméně procesních, které mohou vést k úspěšnému zrušení nálezu CAS. V tomto případě ji ale nejspíš doporučím, protože tak zpackané řízení jsem ještě neviděl, byť v posledních letech šla kvalita práce CAS hodně dolů a mezinárodní federace opouští jeho jurisdikci jedna za druhou,“ uzavřel.
Ač se zdálo, že je celý případ vyřešený, možná bude mít ještě pokračování.