Jakoby americká běžkyně Alysia Montanová nemohla uvěřit tomu, jaká smůla ji při...

Jakoby americká běžkyně Alysia Montanová nemohla uvěřit tomu, jaká smůla ji při olympijské kvalifikaci potkala. | foto: AP

Americká běžkyně Montanová si londýnské zklamání v Riu nevynahradí

• 6
Velkým zklamáním skončila olympijská kvalifikace amerických atletů v Eugene pro běžkyni Alysiu Montanovou. Ve finále osmistovky měla pád, a tak se do trojice pro Rio nevešla.

V emocích po závodě označila mezinárodní atletickou federaci IAAF za zkorumpovanou instituci, která ji připravila o několik medailí.

Montanová skončila na mistrovství světa v letech 2011 a 2013 na čtvrtém místě, pokaždé před ní byla Ruska Maria Savinovová, v současnosti vyšetřovaná kvůli dopingu. Na olympijských hrách v Londýně byla Montanová na osmistovce pátá, přičemž za vítěznou Savinovovou si pro bronz doběhla taktéž obviněná Jekatěrina Poistogovová.

Třicetiletá Američanka s osobním rekordem 1:57,34 doufala, že v Riu při neúčasti ruských atletek konečně vystoupí na stupně vítězů, jenže pondělní srážka se soupeřkou v zatáčce před cílovou rovinkou ji připravila o naději. „Už jsem mohla mít tři medaile, ale ta zkorumpovaná IAAF si s námi dělá, co chce. Je to fraška,“ prohlásila se slzami v očích.

Podle agentury AP věděly špičky IAAF o masivním dopingu v ruské atletice už od roku 2009. Ze zakrývání pozitivních testů ruských reprezentantů za úplatu je podezřelý i bývalý předseda IAAF Lamine Diack.