Diskař Ludvík Daněk v dresu Sparty

Diskař Ludvík Daněk v dresu Sparty | foto: ČTK

Nejen fotbal a hokej. Jubileum slaví i další sparťanské kluby

  • 0
Stodvacáté narozeniny, to už je dlouhověkost jako hrom. Právě takové jubileum si v minulém týdnu připomněla v hotelu Hilton fotbalová AC Sparta Praha. Neslaví však jen letenský fotbal, ale celá Sparta. A u jejího zrodu byli atleti.

V závěru roku 1893 založili ve městě Královské Vinohrady bratři Malečkové, Max Švagrovský a další Athletic Club Královské Vinohrady. Prameny se různí - mělo se tak stát 16. listopadu, podle jiných zdrojů 17. prosince. Přesné svědectví neexistuje. Ale přece.

Přeborník Království českého

"Jedním ze spoluzakladatelů byl můj děda Jaroslav, vím to od jeho dcery, mojí tety," vypráví hudebník Richard Tesařík, frontman kapely Yo Yo Band. "Podílelo se na tom i několik mladých atletů a dědu si považovali. Byl výborným skokanem do dálky a do výšky - nůžkami skočil 165 centimetrů, což zase vím z jedné staré ročenky, a stal se přeborníkem Království českého. Jeho ústní svědectví bohužel nemám, zemřel v roce 1941, já se narodil o čtyři roky později," dodává.

Slavné příběhy minulosti

Více o historii fotbalové Sparty

Název Athletic Club Sparta byl ustanoven na valné hromadě v létě 1894 - o rok později se klub stěhoval do Prahy, když získal pozemky na Letné. Na jeho tradici dnes navazuje Association Club Sparta Praha, nástupce TJ Sparta, který je sdružením 19 nezávislých klubů.

"Sto dvacet let slaví Sparta jako celek," líčí prezident asociace Jiří Kučera. "První z rodiny sparťanských klubů byla atletika, po ní se přidávaly další sporty."

Po fotbalu to byl v roce 1903 hokej, v roce 1905 tenis, později ragby, basketbal, kanoistika, judo... "Nezapomínáme ani na nejmenší," připomíná Kučera, že členem asociace je také AC Sparta Praha astmatické děti.

Vychovali medailisty s pádlem

"Oslavy tvoří malou mozaiku. Oslavovat dohromady by bylo ekonomicky náročné, takže každý klub nebo oddíl k tomu přistupuje po svém. Nemusíme všichni pořádat rauty," přibližuje Karel Kocura, předseda dozorčí rady asociace a šéf kanoistického oddílu.

"Hokej si připomene 110. výročí 7. prosince, atleti uspořádají na počest 120. výročí Den pro děti, ragby slavilo 85. výročí v září a my jsme si připomněli naši "padesátku" v sobotu, když Český svaz kanoistiky slavil stovku," připomíná činovník oddílu, který pro českou kanoistiku vychoval i Lukáše Trefila a Daniela Havla, členy slavného čtyřkajaku, bronzového a stříbrného z loňské olympiády a letošního mistrovství světa.

Daňka přemluvil u vína

A atleti Sparty, kteří byli na začátku všeho? Součástí sportovních čítanek jsou jména František Janda-Suk, vynálezce diskařské otočky a stříbrný z OH 1900, Dana Zátopková, která získala zlato v hodu oštěpem na OH 1952, dálkař Jaroslav Fikejz, bronzový z ME 1950, jehož žákovský rekord 712 cm z roku 1942 platí dodnes, trenérské legendy Otakar Jandera, Ota Vodička či výškařský kouč Jaroslav Kovář, jehož svěřenci získali neuvěřitelných 106 titulů mistra Československa či Česka...

Členem sparťanské atletické rodiny se v roce 1971 stal slavný diskař Ludvík Daněk, majitel všech tří olympijských medailí. "Když k nám přišel z Brna, měl stříbro z Tokia 1964 a bronz z Mexika 1968. Ve Spartě jsme ho ale polili živou vodou a v Mnichově 1972 konečně dosáhl na zlato," vzpomíná Zdeněk Fator, který je již 45 let vedoucím družstva atletů Sparty.

Jak se tehdy povedlo, že brněnská legenda zamířila do Prahy? "Jednoduše - při svatbě trenéra Jardy Kováře v Uherském Hradišti jsme Ludvu přemluvili ve sklípku u vínka, které měl velmi rád," usmívá se atletický nadšenec.