Klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012

Klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012 | foto:  Dan Materna, MAFRA

V Česku se volila mini Miss, podle psycholožky je to absurdní

Nejen ve světě, už také v Česku se najdou ambiciózní maminky, které své děti přihlásí v útlém věku do soutěže krásy. Mini Miss nedávno vybírali psychiatr Jan Cimický nebo politička Jana Bobošíková. Přestože se názory liší, podle dětské psycholožky Jitky Hofmannové v tom není nic dětského nebo roztomilého.

V Česku ale mánie dětských soutěží krásy ještě nenabrala tak šílené obrátky jako v Americe, kde matky své holčičky v předškolním věku vozí po soutěžích krásy po celé zemi, investují do nich tisíce dolarů, neštítí se barvení vlasů, nalepování umělých řas, úpravy chrupu, a dokonce ani použití botulotoxinu (více zde).

Miss Malenka 2012

Ale i české holčičky na soutěži v roztomilosti odříkávají básničky, předvádějí se namalované ve svatebních šatech a do publika házejí polibky. To vše pod přísným dohledem maminek.

"Tolik umělé sexuality v tak malých tělíčcích. Je úplně v pořádku, když holčičky nazdobíme tak, aby byly roztomilé, ale dát takhle malé dívce korzetové šaty s odhalenými rameny?" ptá se dětská psycholožka Jitka Hofmannová.

Show začíná

Hodinu a půl trvající soutěž odstartovala představením. Jedenáct ztrémovaných holčiček ve věku čtyři až šest let trénovalo svá vystoupení někdy i měsíc. Soutěžící nejdřív řeknou své plné jméno, město, odkud pocházejí, věk a svou úvodní řeč zakončí slovy: "Příjemnou zábavu."

Holčičky se většinou na pódiu nudí, ale matky je sledují zvlhlým pohledem a dávají pozor, jestli dcerky řekly vše, jak měly. Letos se konal už pátý ročník soutěže Miss Malenka, kterou organizátoři označují za klání o nejroztomilejší holčičku.

"Již od začátku je soutěž anoncovaná ne jako soutěž krásy, protože v tomto věku jsou holčičky roztomilé všechny, ale jako soutěž o největší showmanku. Vyhraje ta, co nejvíc zaujme svou bezprostředností," říká organizátorka Veronika Dobrodinská.

Soutěžící klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012

Podle psycholožky Hofmannové však čtyřleté dítě rozdíl mezi nejroztomilejší showmankou a nejhezčí holčičkou nechápe.

"Když se hodnota dítěte v tomhle věku nastaví na vzhled a ono pak nevyhraje, může mu to poškodit vztah k sobě samému a zejména ke svému tělu," řekla Hofmannová.

Miniaturní Marilyn v dětských tělech

Během módní přehlídky děvčátka chodí po mole s gesty modelek, dávají ruku v bok, který vystrčí do strany, na konci mola zapózují, některé při otočce dětsky zavrávorají, jiné posílají divákům nemotorné vzdušné polibky.

U volné disciplíny si jedna z holčiček své číslo mažoretky opravdu užívá, skáče po pódiu, je ve svém živlu. Má číslo šest a od první chvíle je to jasná favoritka.

Další holčičky recitují a zpívají, jakkoli se jim chvěje hlas trémou. Jedna z dívek je tak zmatená, že místo připravené recitace odříkává své úvodní představení o tom, jak se jmenuje, kolik jí je let, odkud pochází. Až když ji moderátor zbrzdí, spustí natrénovanou básničku.

Favoritka klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012
Klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012

Klání o nejroztomilejší holčičku Miss Malenka 2012

Další, čtyřletá soutěžící, předvádí břišní tanec. Pohybem ramen rozezní penízky, které cinkají na pruzích látky skrývajících neexistující prsa, krouživé pohyby pánve odhalují lesklé spodní prádlo. Snaží se udržet naučený úsměv.

Na rozdíl od blonďaté showmanky tu většina dívek od pohledu není ráda. "Mám pocit, že to dělají, aby se zavděčily, aby získaly pozornost matek, aby byly chváleny. Holčička teď cítí úlevu: udělala všechno pro to, aby byla maminka šťastná. Jenže je opravdu hloupost podmiňovat své štěstí tím, že donutím dítě udělat něco, co je možná stresuje," říká dětská psycholožka.

Ambice matek a dětský štít

Je zvláštní, že matky v zákulisí často působí neupraveně. Mají vyšisované džínové sukně, často nadváhu, lesklé silonky, levné, sešlapané boty, sepraná bavlněná trika, odrostlé vlasy stažené do culíku.

"Matky své dcery v tomto případě používají jako štít. Samy na sebe jako na krásné ženy rezignovaly a své děti tímhle staví před sebe: Podívejte se, jak mám krásnou dceru, mnou se nezabývejte. A všimla jste si, že o chlapečky se v tomto ohledu nikdo nezajímá?" říká Hofmannová.

Vítězkou se nakonec stala dívka, kterou sem nedotlačila ambiciózní matka. Usmívá se, přijímá gratulace, užívá si pozornost, jakkoli i na ní už je únava znát. Její maminka pláče dojetím a s ní celá asi dvanáctičlenná rodina. Ostatní holčičky si podle psycholožky do života odnesou úplně jiný vzkaz: Nejsem dokonalá, tudíž k ničemu.

V porotě soutěže seděli psychiatr Jan Cimický, politička Jana Bobošíková a herci Miroslav Šimůnek a Zdeněk Podhůrský

"Leckdy byl zřejmý tlak ze strany rodičů, převážně matek. Několikrát mi z toho až zatrnulo," přiznal Miroslav Šimůnek.

"Podpora rodičů je zdravá. Pokud to v dívkách vyvolá zájem o molo i pokud je to odradí, je to správné. Mnohé matky si jistě plní sny, ale myslí to dobře," míní Zdeněk
Podhůrský.

Miroslav Šimůnek

Zdeněk Podhůrský

Jana Bobošíková

Naopak, podle Jany Bobošíkové nebyl tlak ze strany matek nepřiměřený: "Ne, atmosféru jsem vnímala jako radostnou, rodiče jen podporovali soutěživost dětí."