Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Kráska Šafránková a svůdník Abrhám: 44 let spolu před kamerou i v životě

Showbyznys má jen málo takových dvojic. Krásnou Libuši Šafránkovou a svůdníka Josefa Abrháma obsadili režiséři do spousty slavných filmů. Byla to osudová životní láska, píše týdeník 5plus2. Pár tvoří tito dva nejen na filmovém plátně, ale už 44 let i v soukromém životě.

Josef Abrhám a Libuše Šafránková ve filmu Svatební cesta do Jiljí (1983) | foto: © Česká televize

Na začátku osudové cesty, která svedla Josefa Abrháma a Libuši Šafránkovou, byli moravští ochotníci. Coby dítě u nich vystupovala mladá Libuška, šlapanické děvčátko s obrovským talentem, která, byť oba rodiče byli kantoři, měla raději divadlo než školu. Ráda trávila čas u babičky, milovnice oper a operet, kde si mladá dívenka oblíbila árii Měsíčku na nebi z Rusalky.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

U Abrhámů, majitelů cihelny v nedalekých Kunovicích, zase hráli s ochotníky rodiče a tak se lásce k divadlu učil mladý Josef. Libuše začala na prahu dospělosti studovat na brněnské konzervatoři, Josef při volbě budoucího povolání tápal. Jeden čas se dokonce rozhodoval pro dráhu faráře a chtěl následovat cestu svého děda z matčiny strany Jozefa Hollého. 

To byla mimochodem velmi zajímavá osobnost, kromě kázání psal Hollý dramata, která s oblibou hráli na počátku 20. století slovenští ochotníci. Nadaný předek zemřel v pouhých 33 letech na cukrovku, geny však předal prostřednictvím svých tří dětí dál. 

Josef Abrahám se vydal do Bratislavy, kde pracoval jako stavební dělník a zároveň řešil otázky víry. Líbila se mu kázání i myšlenky a práce farářů, nakonec se však dostal na bratislavskou divadelní fakultu, prý „jen z pudu sebezáchovy a čirého zoufalství, že z něj nic nebude“. Odtud pak přestoupil na pražskou DAMU.

Do Prahy mířila i mladá Libuška, která předtím měla za sebou už první filmovou roli. Protože si spolupráci s mladou studentkou v brněnském divadle velmi chválili, vybral si ji režisér Moskalyk do legendární Babičky s Jarmilou Kurandovou. 

Před kameru se postavila coby mladá Barunka a hned dojala celý štáb. Její vůbec první záběr byl zároveň posledním záběrem celého filmu a mnozí ho pamatují – plačící Barunka vyběhne k úlům a oznámí včeličkám, že babička zemřela. Tehdy osmnáctiletá herečka vzala prý roli tak upřímně, že plakala doopravdy a režisér pak dokonce zapomněl dát pokyn kameramanovi, že má přestal točit. 

Brzy se točil další záběr, který se objeví na začátku filmu, kdy čtrnáctiletý herec Erik Pardus pronese větu: „Co jsem ti říkal, babička nepřijede.“ Napoprvé to řekl s tak absolutním brněnským přízvukem, že se režisér zvedl ze židle, zastavil na půl hodiny natáčení a řekl: „Naučte ho někdo česky.“ Když se po třiceti minutách točil záběr znovu, bylo to trochu lepší, ale stále byla slyšet brněnština. „No co, babička bude z Brna,“ povzdechl si Moskalyk a jelo se dál.

Po prvním filmovém úspěchu se dvacetiletá Libuše Šafránková vydala hledat štěstí v pražských divadlech. Brzy točila Popelku, která jí získala věhlas i v zahraničí, zároveň hrála v Činoherním klubu, kde se setkala s Josefem Abrhámem, už třiatřicetiletým nadaným hercem, který měl skvělé kritiky a zároveň poměrně vážný vztah se zpěvačkou Naďou Urbánkovou.

Záběr z filmu Přijde letos Ježíšek?

Záběr z filmu Přijde letos Ježíšek?

Mladičká herečka mu na zkoušce padla do oka, prý ho zaujalo, že nedělá chyby. On se zase líbil jí, u toho dlouho zůstalo. Oba se zdálky okukovali, tu na jeho zkoušce, tu na jejím představení a společně si zahráli až po delší době v komedii Poprask na laguně. Někdy v té době se Josef osmělil a pozval kolegyni na večeři. Zrodil se vztah, o kterém se později až od své kadeřnice dozvěděla Naďa Urbánková.

Poté, co se láska stala oficiální, přišel čas navštívit rodiče. Když si ovšem tatínek Libuše svého nastávajícího zetě prohlížel, užasl. Už se totiž potkali. „Kde to bylo?“ tápal starý pán, ale hned si vzpomněl. „Ve vlaku, někdy na počátku 60. let, kde ten mladý a velmi smutný hoch seděl s tvářemi v dlaních a snad i plakal,“ vyprávěl otec a brzy se dozvěděl, že Josef Abrhám tehdy skutečně truchlil. Na leukémii mu totiž zemřela ve 26 letech sestra.

V roce 1976 se milenci vzali a začali spolu hrát v mnoha filmech, například ve Vrchní, prchni!. I k němu se váže jedna z historek. Ve chvíli, kdy jde soused Pařízek v podání Zdeňka Svěráka ukázat Libuši Šafránkové „inženýra Králíka“, ta mu ve dveřích vlepí obrovskou facku. To prý ve scénáři nebylo, ovšem oblíbený filmový i manželský pár si na placu mohl v rámci umělecké improvizace ledacos dovolit.

28. října 2019

Slavná filmová místa

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...

Krajčo s Gottem nazpíval duet. Mistrovi slíbil, že vyjde rok po jeho smrti

Zpěvák Richard Krajčo ještě předtím, než pro Karla Gotta složil hit Srdce nehasnou, stihl s mistrem nazpívat duet....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý hokejista Šlégr a nejvnadnější miss Lucie Králová Šlégrová mají syna

Bývalý hokejista Jiří Šlégr a nejvnadnější miss naší soutěže krásy Lucie Králová Šlégrová spolu mají syna, kterého...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Každá žena by si měla nechat zmrazit vajíčka, tvrdí Paris Hiltonová

Hotelová dědička Paris Hiltonová (39) se rozpovídala o svém rozhodnutí nechat si zmrazit vajíčka. Inspirovala ji k tomu...

Bývalý hokejista Šlégr a nejvnadnější miss Lucie Králová Šlégrová mají syna

Bývalý hokejista Jiří Šlégr a nejvnadnější miss naší soutěže krásy Lucie Králová Šlégrová spolu mají syna, kterého...

Kdyby bylo Lucii 12 let, pochopím ten humbuk. Zákon ví, co dělá, říká Matuš

Bohuš Matuš (47) a jeho přítelkyně Lucie Palkaninová (17) čekají prvního potomka. Dítě by se mělo narodit v prosinci....

Hvězda Americké krásy Mena Suvari se ve 42 letech stane poprvé matkou

Americká herečka Mena Suvari (41) čeká se svým manželem Michaelem Hopem prvního potomka. „Jsi vše, co jsem kdy chtěla,“...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...