Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Debbi: Česká výchova je trochu chaotická, ale v Německu vyrůstají spratci

  0:03
Do svých 10 let Deborah Kahl (23) vyrůstala v Německu, kam emigrovali její prarodiče. Pubertu už zrzka prožívala v Česku, kde rozjela hudební kariéru pod jménem Debbi. „Česky umím, ale zpívat v češtině zní hrozně. Jednou to slyšel můj přítel a říkal, ať už to nikdy nedělám,“ řekla pro týdeník 5plus2.

Zpěvačka Debbi na fotkách k nové desce. | foto: Petr Kozlík / SinglTon / Universal Music

Ačkoliv je Německo její rodnou zemí, tamní mentalita zpěvačce Debbi příliš nesedí. „Třeba výchova dětí se mi tam zdá moc flegmatická. Za plácnutí na zadek jsou na vás schopní zavolat policii,“ říká.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Pocházíte z rodiny emigrantů, jste na své prarodiče hrdá, že dokázali odejít?
Podle mě to byli velcí frajeři, že sebrali tři děti, z nichž dvě byly ještě velmi malé, a utekli přes Jugoslávii, kam měli jet oficiálně na dovolenou.

Předpokládám, že povědomí o minulém režimu vám doma vštěpovali dostatečně...
Prchli před komunistickým režimem, takže ano, vedli mě k tomu, že ten systém byl něco hodně špatného.

Utéct musel být tehdy obrovský risk.
Věděli to jen nejbližší příbuzní a doba tehdy byla asi opravdu krutá, protože bratr mého dědy je takzvaně napráskal. Měli ale štěstí, protože se stihli včas dostat přes hranice. Dozvěděli se to od rodinných známých, kteří o tom také věděli. Přijeli k nim domů odvézt nějaké věci, protože všechno si s sebou prarodiče samozřejmě vzít nemohli. Tam už ale byla policie. Babička prý do peřin zašívala příbory. Děda, který je strojní inženýr, si zase do vozu vysvářel kovovou konstrukci, do které schoval diplom, peníze a další nutné věci, které nesměla kontrola najít. Podařilo se jim to, a tak jeli dál na dovolenou, ze které už se nikdy nevrátili. Mé čtrnáctileté mámě to řekli až za hranicemi.

Neměla jste rodičům za zlé, když jste se před 13 lety kvůli jejich práci přestěhovali zpět do Česka - pro vás úplně nového prostředí? Zbytek rodiny zůstal v Německu dodnes...
Rozhodně. Ze začátku to bylo peklo, navíc nám tehdy rodiče řekli, že v Česku budeme třeba jen dva roky. To byl původní plán. Naštěstí jsem ale byla ještě malá a děti se daleko lépe přizpůsobí. Tehdy mi bylo deset, takže jsem se asi za půl roku naučila česky tak, abych mohla komunikovat a třeba si najít kamarády. Dnes se považuji za Češku. Mám české občanství a jsem tady doma.

Fotogalerie

Pojďme k hudbě. Nyní chystáte už třetí sólovou desku, o které jste prohlásila, že byste se na ní měla představit jako vyzrálejší zpěvačka. Co si pod tím ve vašich 23 letech představit?
Myslím, že zrání probíhá po celý život a v tomhle případě to vnímám tak, že se má hudba posunula zase dál. K lepšímu. Snad. Zatím je ale všechno v procesu, takže jak bude deska ve výsledku vlastně vypadat, se teprve ukáže. Finální podoba je navíc díky práci ve studiu vždycky záležitostí až několika posledních dní. Nezakládám si na nějakém pevném žánru, který bych zastupovala, takže se nechám překvapit a uvidíme, co přinese spolupráce s novým producentem Dušanem Neuwerthem.

Posouváte se někam, i pokud jde o témata písní?
Nejsem člověk, který by urputně hledal jedno konkrétní téma, ale samozřejmě hodně záleží na tom, o čem písničky jsou. Zpívat o klacku v lese je trošku o ničem. Klasické motivy, jako je láska, štěstí, kamarádi. To je super a většinou tahle témata zůstávají. Proti takovým písničkám vůbec nic nemám. Nejsem sice moc na dramatické písně, ale třeba se i nějaká taková skladba s dobrým textem objeví. Rozhodně si ale neříkám: Já bych si tak přála napsat písničku o rozchodu. Na druhou stranu člověk nikdy neví, co ho může potkat a překvapit.

Jak jste na tom s autorskými ambicemi? Vyvíjíte se nějak v tomhle směru?
Ano, protože na první desce jsem neměla žádný autorský zásah, na druhé jsem už alespoň některé věci pozměnila a teď už děláme na některých písničkách přímo s kapelou. Určitě ale nejsem u zrodu všech skladeb. Možností je ovšem mnoho. Napsat písničku zvládne asi každý, ale musí být dobrá. To je ten problém - napsat dobrou písničku. Zatím se do toho tolik nehrnu z jediného a prostého důvodu - myslím si, že na to ještě nemám. Ale třeba to ještě časem přijde, jsem přesvědčená, že do toho lze dorůst. Zatím mi dělá potíže napsat i úvahu. Obzvláště při studiu zjišťuji, že můj psaný projev má ještě řadu rezerv. (smích)

Zpěvačka Debbi

■ Narodila se 12. května 1993 v německém Dortmundu. Vlastním jménem je Deborah Kahl.
■ Její prarodiče i s její matkou za komunismu emigrovali do Německa, do Česka se spolu s rodiči Debbi přistěhovala v roce 2003.
■ Vydala dvě studiová alba, za singl Touch the Sun získala Cenu Anděl za nejlepší píseň roku.

Oproti většině českých interpretů máte ale zase jinou přednost, a to je skvělá a hlavně přesvědčivá angličtina. Jak jste se k ní dostala?
Narodila jsem se v Německu, takže můj rodný jazyk je němčina. Česky jsem se naučila, když jsme se před lety přestěhovali, a angličtina ke mně přišla tak, že jsem začala tady v Česku studovat na anglické internátní škole. Polovina učitelů tam nemluvila jiným jazykem než anglicky. Nebo nás v tom domnění alespoň nechali. Tam jsem musela najet nejen na klasickou výuku, ale i na každodenní doučování. Během roku a půl mi na téhle škole angličtinu do hlavy zkrátka nacpali. V té době mi bylo patnáct, takže člověk se snáze a rychleji učí, zvlášť když nemusí řešit jiné věci. V tom je ten největší problém v dospělosti - že člověk pak už na angličtinu tolik nemyslí, protože má tisíc jiných starostí. Vidím to na své mámě, která se před lety naučila plynně anglicky, ale dnes už je většina z toho pryč.

Nevyčítá vám někdy publikum, že od vás neslyší češtinu?
Jasně. Ale žijeme v evropské zemi, která už není spjatá s totalitním režimem a máme tu svobodu veškerého pohybu hudby. Lidé sice řeknou: Je to Čech, měl by zpívat česky, ale stejně poslouchají Rihannu, Beyoncé a milují tuhle hudbu. To na ně chodí do O2 areny a zbožňují to. Já to mám tak, že je česky pozdravím, ale zazpívám jim už anglicky. Česká hudba se mi strašně líbí, jenom nejsem schopna ji zpívat.

Máte pocit, že to nezní tak dobře?
Nemám jen ten pocit. Vím, že to nezní dobře. Můj přítel mi to nevěřil, tak jsem mu zazpívala česky a řekl mi, ať už to nikdy nedělám. (smích) Ačkoli to třeba v mluvě není tolik znát, můj mateřský jazyk opravdu není čeština. V hudbě je to hodně cítit.

Přestože je Německo vaše rodná země, v jednom z dřívějších rozhovorů jste řekla, že vám tamější mentalita tak úplně nesedí. Jak jste to myslela?
Ačkoli jsem se tam narodila a žila, tak jsem byla dítětem české výchovy a jsem jejím zastáncem. V Německu neexistuje třeba to, aby dítě bylo nějakým způsobem potrestáno. Jsou hodně liberální, možná až flegmatičtí. Hodně věcí vůbec neřeší. Z dětí tam vyrůstají naprostí spratci, když bych to měla pojmenovat otevřeně. Česká výchova je možná trochu chaotická, což mi vlastně vyhovuje, ale zároveň je v mnoha ohledech poměrně striktní. Myslím, že je to dobře. Nejsem zastáncem toho, že by se děti měly mlátit, ale nepřijde mi nic strašného na tom, že když dítě třeba na hřišti něco provede, tak dostane klepanec na zadek a jde se domů. V Česku to zná asi každá máma, ale v Německu jsou na vás za tohle schopní zavolat policii.

Debbi při focení v roce 2013:

22. dubna 2013

Takže to, co vám vadí, je přehnané rozmazlování?
Neříkám, že je to pravidlo, že všechny německé děti jsou rozmazlené a nedají se vychovat. Ale já jsem byla zkrátka vychovávána jinak. Například mě rodiče nijak přehnaně nezahlcovali hračkami, i když dovolit si to mohli. Kamarádky v Německu měly běžně extra pokoje na hraní plné hraček. Je to hodně bohatá země, průměrná mzda a určité standardy jsou o hodně vyšší než tady a jsou tam přirozeně také větší možnosti děti rozmazlovat. A to je jednoduše věc, která mi není moc příjemná. To, co moji vrstevníci tady berou jako nadprůměrné, v Německu berou jako úplnou samozřejmost. Momentálně se mi ale bohužel zdá, že se něco podobného začíná probouzet u těch nejmladších i tady v České republice. Čím dál jsme od doby, kdy se tady kvůli režimu spousta věcí nesměla, tím více se vytrácí jakási vděčnost za všechno, co dnes máme.

SuperStar i song z reklamy

Málokdo si dnes ve spojitosti s talentovanou zrzkou Debbi vybaví pěveckou soutěž SuperStar. Přitom právě v ní před sedmi lety Debbi začínala. Vypadla ale už v prvním semifinále, takže do širšího povědomí publika se oproti svým kolegům ze soutěže dostat nestihla. Všimli si jí však ti správní lidé z hudebního průmyslu a ona tak mohla začít pracovat na sólové kariéře, aniž by se musela zbavovat nálepky rychlokvašky z talentové televizní soutěže.

Debbi k nové desce Love, Logic & Will.
Debbi

Na české poměry obrovského úspěchu dosáhla se singlem z prvního alba Touch the Sun, který si v té době nevědomky broukal snad každý, kdo má doma televizi. Kromě toho, že ho dosud velice často hrají česká rádia, se také stal reklamní písní na jistou značku alkoholu. Song ale nadchnul také Akademii populární hudby. Za tuto píseň z roku 2011 ji totiž hudební odborníci ocenili soškou Anděla za nejlepší skladbu roku.

  • Nejčtenější

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let

Závěť prince Philipa, který letos na jaře zemřel ve věku 99 let, bude před veřejností tajná a zapečetěná ještě nejméně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexistické a znevažující. Šachová šampionka žaluje Netflix za Dámský gambit

Gruzínská šachová šampionka Nona Gaprindašviliová žaluje společnost Netflix za urážku na cti kvůli zmínce o své osobě v...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Je to spíš etický problém, říká Bosák o transgender sportovcích

Být dobrým komentátorem u takových sportovních událostí, jako je například maratonský běh nebo Tour de France, vyžaduje...

V patnácti jsem se bála promluvit nahlas, říká o sebevědomí Vagnerová

Hana Vagnerová (38) si nedávno vyzkoušela roli moderátorky. S kolegou Vladimírem Polívkou provázela večerem soutěže...

Čím jsem starší, tím se stydím víc, říká herečka Kristýna Leichtová

Premium Po krátké odmlce, během které se stala dvojnásobnou maminkou, přijala roli v 1. MISI. Pendluje mezi Ostravou, Prahou a...

Dempsey šikanoval kolegy, mnozí skončili u psychiatra, odhaluje nová kniha

Patrick Dempsey vděčí seriálu Chirurgové za slávu i za to, že z něj učinil jednu z nejlépe placených hvězd. Jenže...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...

Mohlo by vás zajímat