Jiřina Švorcová na prvomájových oslavách komunistů - Bývalá herečka Jiřina Švorcová patří k pravidelným účinkujícím na prvomájových oslavách KSČM. | foto: ČTK

Žena za pultem Švorcová se zranila, chodí jen o berlích

  • 167
Osmdesátiletá Jiřina Švorcová chodí o berlích. Může za to ošklivý pád, který si přivodila před několika dny při procházce se psem. Blížící se první máj tak oslaví doma, informoval deník Aha!.

"Venčila jsem svého Filípka, ale neposlouchal mě, protože si moc všímal fenky, tak jsem se na něj pootočila, abych jej mohla plácnout, a při tom jsem zakopla o nízký obrubník na chodníku. A už to bylo. Upadla jsem jako pytel brambor. A ta bolest byla ukrutná," vylíčila nešťastný pád.

Legendární představitelka Anny Holubové ze seriálu Žena za pultem musela dokonce vyhledat lékařskou pomoc. "Dali mi injekci proti bolesti a udělali rentgen, který ukázal, že nemám nic zlomené, a proto mi řekli, že mi nepomůžou, že tu obrovskou nemoc musím doma vyležet. Tak ležím," uvedla pro nedělní vydání deníku Aha!.

Velká příznivkyně komunistů Jiřina Švorcová tak po více než šedesáti letech bude v pátek 1. května chybět na oslavách Svátku práce. "Jak jsem nemocná, odešla mi síla a jsem celá hrozně zdevastovaná. Asi bych to tam psychicky nezvládla a místo recitování jen plakala," omluvila svou účast Švorcová.

VIDEO: Jiřina Švorcová jako žena za pultem

Jiřina Švorcová

Prvomájové oslavy komunistů na pražském Výstavišti. Bývalá česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička hrála řadu postav poplatných svému komunistickému přesvědčení a iniciovala a řídila řadu politických aktivit v české kultuře. Absolvovala pražskou DAMU a stala se členkou Divadla na Vinohradech.

Její politická činnost a prosazování politických témat v kultuře jí přinesly pověst fanatické komunistky těžící ze své spjatosti s režimem a komunistickou stranou. V 70. a 80. letech byla předsedkyní Svazu českých dramatických umělců, po potlačení pražského jara byla jednou z klíčových postav řídících normalizaci v české a československé kultuře.

V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Své postoje nezměnila ani po sametové revoluci. Pokračovala v angažování se ve prospěch komunistické myšlenky, působila na kampaních a akcích KSČM jakožto recitátorka komunistické poezie. V roce 1996 neúspěšně kandidovala za KSČM do Senátu.

                                                                                   zdroj: Wikipedia