Zeman je sečtělý a má všechny křiklouny na háku, řekl Troška Za scénou

  13:35aktualizováno  27. prosince 12:29
Režisér Zdeněk Troška (65) má v Čechách spoustu příznivců, ale také těch, kteří mu příliš nepřejí. A to i kvůli jeho otevřené podpoře současného prezidenta. "Pan Zeman je neuvěřitelně sečtělý, vzdělaný, inteligentní člověk a všechny křiklouny má na háku. Jsem rád, že ho máme," řekl Troška v pořadu Za scénou.

Od prezidenta loni Troška přijal na Pražském hradě státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění. „Jsem velice poctěn a děkuji. Je to vyznamenání a velice si toho vážím. To jsou tyhle hony na čarodějnice. Prezident Havel dával vyznamenání svým přátelům, Klaus také, Zeman také. Lidem, kteří jsou jim blízcí,“ říká Troška.

Fotogalerie

Za deset let podle něj nikdo nebude přemýšlet o tom, od kterého prezidenta vyznamenání dostal. „Stydím se za lidi, kteří říkají ‚to je Zeman, od toho to nevezmu‘. Miloše Zemana mám rád. Viděl jsem ho v životě asi čtyřikrát. Pan Zeman je neuvěřitelně sečtělý, vzdělaný, inteligentní člověk a všechny křiklouny má na háku. Můžete mu dát jakoukoliv otázku a vždy vám na ni odpoví. Mluví z patra, bez papíru. Já jsem rád, že ho máme,“ vyjádřil se Troška Za scénou na adresu současného prezidenta.

„V Čechách se médii pořád uměle vytváří skandální neuvěřitelné kauzy. To mi hrozně vadí. Ze strany spousty lidí je to blbá póza a komplexy. To je naše česká nátura. Všude ve světě je to jinak. Když se někomu něco povede, tak ho vyzdvihují. U nás je to naopak. Všichni ho poplivou. Takhle naše nízkost mi vadí. Raději už z toho důvodu ani nechodím na internet. Lidé mě oslovují a děkují mi za filmy, které jsem natočil a které je hladí po duši a baví. Nechci dělat filmy pro tzv. kino osamělého diváka, kde sedí pět lidí, a když se zhasne, dvě dvojice se věnují něčemu úplně jinému a paní v první řadě se přišla ohřát, protože jí doma nejde topení,“ vysvětluje Troška.

Režisér přiznal, že v současnosti ho velice mrzí, jak dnes přistupují mnozí herci ke svým rolím. „Když dříve dostali pan Smolík a pan Marvan roli krále, měli vše připravené a nastudované do posledního písmenka. Dnes se kolikrát stane, že herec přijede na natáčení a teprve tehdy začne řešit, co ten den hraje a zkouší svou repliku. Mnohdy se nezkouší vůbec,“ popisuje Troška.

Režisér Zdeněk Troška v kulturním magazínu Za scénou.

Režisér Zdeněk Troška v kulturním magazínu Za scénou.

Pohádku musí podle Trošky tvůrce bytostně milovat, věřit jí a musí mu být blízká, což se vždy projeví na výsledku. „Pohádky, které se dělaly dříve, vycházely z předloh Němcové a Erbena. Bylo na ně mnohem více času. Po revoluci se z toho však stal byznys. Každý natáčecí den je velmi drahý. Proto se producenti snaží, aby vše bylo hotové co nejrychleji. Potom to takto vypadá,“ zhodnotil Troška aktuální situaci.

Režisér Za scénou přiznal také to, že roli Konopníkové v trilogii Slunce, seno měla ztvárnit původně herečka Dana Medřická, kterou si ve svém filmu tehdy moc přál. „Měla však v tu dobu velice nemocného manžela, pana Vydru a slíbila mu, že se mu bude plně věnovat,“ zavzpomínal režisér.

Zdeněk Troška se do povědomí diváků dostal v roce 1983 s filmem Bota jménem Melichar. Největší popularitu získal trilogií Slunce, seno... nebo trojicí komedií Kameňák. Jeho jméno je i v titulcích pod pohádkami O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo Nejkrásnější hádanka. Režíroval i historická dramata, muzikál v pražském divadle Kalich nebo opery Don Carlos, Carmen či Rusalka.

Za své filmy získal řadu cen, např. za Botu jménem Melichar ve Zlíně, za Poklad hraběte Chamaré v Montrealu, v Chicagu za pohádku O princezně Jasněnce atd. 

Ochutnávka z pořadu: kdejaký intelektuál po dvou deckách cituje ze Slunce, sena, řekl Troška:

Autor:

Nejčtenější

Jacksonova dcera reagovala na zprávy o podřezaných žílách fotkou z KFC

Paris Jacksonová (Los Angeles, 6. března 2018)

Svět obletěla zpráva, že dcera zpěváka Michaela Jacksona (†51), Paris Jacksonová (20) se pokusila o sebevraždu. Dívka...

Dodnes netuším, čím spermatem jsem byla oplodněna, říká žena Jacksona

Michael Jackson, Debbie Roweová, Paris Jacksonová a Michael Joseph „Prince“...

Zdravotní sestra Debbie Roweová (60) bude navždy známá jako druhá manželka Michaela Jacksona (†50) a biologická matka...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

Muži mi teď připadají strašně směšní, říká samoživitelka Eva Burešová

Eva Burešová se synem Nathanielem na charitativním koncertě na pražském...

Hvězda seriálu Modrý kód Eva Burešová (25) se svěřila s tím, jak zvládá svou roli matky samoživitelky. „Měla jsem...

Řepka řešil u soudu dluh na alimentech. Syn se s ním už nechce bavit

Tomáš Řepka

Další soudní tahanice Tomáše Řepky (45) a opět kvůli alimentům. Bývalý fotbalista však tentokrát řešil dluh na výživném...

Další z rubriky

Řepka přijel za synem za poslední čtyři roky jen jednou, říká Erbová

Vlaďka Erbová u soudu kvůli neplacení alimentů Tomáše Řepky na syna Markuse...

Více než tři roky žije Vlaďka Erbová (37) v Brně se svým partnerem, hokejistou Michalem Gulašim (32) a jejími dvěma...

Lucie Vondráčková se syny se musí vrátit zpět do Česka, rozhodl soud

Lucie Vondráčková se syny Adamem Plekancem a Matyášem Plekancem (9. 8. 2018,...

Kanadský odvolací soud rozhodl v návratovém řízení zahájeném na návrh Tomáše Plekance (36) podle Haagské úmluvy o...

Paroubek může vídat dceru jednou za dva týdny, roli hrálo i její plavání

Expremiér Jiří Paroubek se chystá napsat knihu o příčinách pádu ČSSD. (4. 3....

Obvodní soud pro Prahu 5 vynesl v pondělí dílčí rozsudek v dlouhotrvajícím rozvodovém řízení manželů Paroubkových....

PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní
PŘÍBĚH: Jsem závislá na dceři, nezvládnu být bez ní

Musím na chirurgický zákrok a já mám strach, že to ani jedna nezvládneme. Co když se jí něco stane a já si to pak budu vyčítat? Už teď pláču, když si představím, že jí budu muset dát do školky cizím lidem a 8 hodin nebudu vědět, co s ní je a jestli je v pořádku. Já to prostě nedokážu. Přemýšlím o psychologovi. Nemáte někdo radu?

Najdete na iDNES.cz