Zeman je sečtělý a má všechny křiklouny na háku, řekl Troška Za scénou

  13:35aktualizováno  27. prosince 12:29
Režisér Zdeněk Troška (65) má v Čechách spoustu příznivců, ale také těch, kteří mu příliš nepřejí. A to i kvůli jeho otevřené podpoře současného prezidenta. "Pan Zeman je neuvěřitelně sečtělý, vzdělaný, inteligentní člověk a všechny křiklouny má na háku. Jsem rád, že ho máme," řekl Troška v pořadu Za scénou.

Od prezidenta loni Troška přijal na Pražském hradě státní vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti umění. „Jsem velice poctěn a děkuji. Je to vyznamenání a velice si toho vážím. To jsou tyhle hony na čarodějnice. Prezident Havel dával vyznamenání svým přátelům, Klaus také, Zeman také. Lidem, kteří jsou jim blízcí,“ říká Troška.

Fotogalerie

Za deset let podle něj nikdo nebude přemýšlet o tom, od kterého prezidenta vyznamenání dostal. „Stydím se za lidi, kteří říkají ‚to je Zeman, od toho to nevezmu‘. Miloše Zemana mám rád. Viděl jsem ho v životě asi čtyřikrát. Pan Zeman je neuvěřitelně sečtělý, vzdělaný, inteligentní člověk a všechny křiklouny má na háku. Můžete mu dát jakoukoliv otázku a vždy vám na ni odpoví. Mluví z patra, bez papíru. Já jsem rád, že ho máme,“ vyjádřil se Troška Za scénou na adresu současného prezidenta.

„V Čechách se médii pořád uměle vytváří skandální neuvěřitelné kauzy. To mi hrozně vadí. Ze strany spousty lidí je to blbá póza a komplexy. To je naše česká nátura. Všude ve světě je to jinak. Když se někomu něco povede, tak ho vyzdvihují. U nás je to naopak. Všichni ho poplivou. Takhle naše nízkost mi vadí. Raději už z toho důvodu ani nechodím na internet. Lidé mě oslovují a děkují mi za filmy, které jsem natočil a které je hladí po duši a baví. Nechci dělat filmy pro tzv. kino osamělého diváka, kde sedí pět lidí, a když se zhasne, dvě dvojice se věnují něčemu úplně jinému a paní v první řadě se přišla ohřát, protože jí doma nejde topení,“ vysvětluje Troška.

Režisér přiznal, že v současnosti ho velice mrzí, jak dnes přistupují mnozí herci ke svým rolím. „Když dříve dostali pan Smolík a pan Marvan roli krále, měli vše připravené a nastudované do posledního písmenka. Dnes se kolikrát stane, že herec přijede na natáčení a teprve tehdy začne řešit, co ten den hraje a zkouší svou repliku. Mnohdy se nezkouší vůbec,“ popisuje Troška.

Režisér Zdeněk Troška v kulturním magazínu Za scénou.

Režisér Zdeněk Troška v kulturním magazínu Za scénou.

Pohádku musí podle Trošky tvůrce bytostně milovat, věřit jí a musí mu být blízká, což se vždy projeví na výsledku. „Pohádky, které se dělaly dříve, vycházely z předloh Němcové a Erbena. Bylo na ně mnohem více času. Po revoluci se z toho však stal byznys. Každý natáčecí den je velmi drahý. Proto se producenti snaží, aby vše bylo hotové co nejrychleji. Potom to takto vypadá,“ zhodnotil Troška aktuální situaci.

Režisér Za scénou přiznal také to, že roli Konopníkové v trilogii Slunce, seno měla ztvárnit původně herečka Dana Medřická, kterou si ve svém filmu tehdy moc přál. „Měla však v tu dobu velice nemocného manžela, pana Vydru a slíbila mu, že se mu bude plně věnovat,“ zavzpomínal režisér.

Zdeněk Troška se do povědomí diváků dostal v roce 1983 s filmem Bota jménem Melichar. Největší popularitu získal trilogií Slunce, seno... nebo trojicí komedií Kameňák. Jeho jméno je i v titulcích pod pohádkami O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí nebo Nejkrásnější hádanka. Režíroval i historická dramata, muzikál v pražském divadle Kalich nebo opery Don Carlos, Carmen či Rusalka.

Za své filmy získal řadu cen, např. za Botu jménem Melichar ve Zlíně, za Poklad hraběte Chamaré v Montrealu, v Chicagu za pohádku O princezně Jasněnce atd. 

Ochutnávka z pořadu: kdejaký intelektuál po dvou deckách cituje ze Slunce, sena, řekl Troška:

Autor:

Nejčtenější

Manžel žil tajný život s několika dalšími ženami, přiznala Houdová

Helena Houdová, Miss ČR z roku 1999, žije v Americe, má tři děti a je velkou...

Modelka a bývalá miss Helena Houdová (39) se po rozvodu s manželem Omarem Amanatem (46) odstěhovala se svými třemi...

Pravda vyjde najevo a my nebudeme za bestie, říká Šafářová o vztahu

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Tenistka Lucie Šafářová (31) promluvila o vztahu s Tomášem Plekancem (36). Hokejista, který se rozvádí se zpěvačkou...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Přiznávám, že jsem pila hodně, říká Dagmar Patrasová k autonehodě

Dagmar Patrasová na oslavě 80. narozenin Jiřího Krampola (12. 6. 2018,...

Dagmar Patrasová (62) měla na druhý svátek vánoční autonehodu nedaleko svého bydliště na Vinohradech. Policisté jí...

Novotného sestra: Byl vždycky trochu hovado, ale manželka ho zpracovala

Pavel Novotný a jeho sestra Lenka Fialová

Někdejší protekční fracek, král bulváru a pokerová star Pavel Novotný (37) je nyní starostou pražských Řeporyjí. Jeho...

Další z rubriky

Nemám tolik sledujících na internetu, nejsem Lady Gaga, říká Kotvald

Petr Kotvald

Petr Kotvald (59) se stejně jako jeho kolegové snaží zaujmout i mladší fanoušky. Kromě fungování na sociálních sítích...

Karel Gott zrušil velkolepý koncert ke svým 80. narozeninám

Karel Gott a jeho manželka Ivana Gottová

Kvůli doporučení lékařů si fanoušci bohužel musí vymazat v kalendáři jeden z nejočekávanějších koncertů letošního roku....

Klaďase mám rád, netoužím po roli masového vraha, říká Pavel Řezníček

Herec Pavel Řezníček v kulturním magazínu Za scénou.

Nekonečné seriály jsou pro Pavla Řezníčka (52) herecký trénink, zato na divadelních prknech se neobjevil už dvacet...

Advantage Consulting, s.r.o.
ČLEN TÝMU HR KONZULTANTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz