Vdala jsem se za publikum, říká Yvetta Simonová slavící 90. narozeniny

  10:26aktualizováno  10:26
S nezaměnitelným sametovým hlasem se Yvetta Simonová v 60. a 70. letech proslavila hlavně duety s kolegou Milanem Chladilem. Její pěvecká kariéra se však klene přes šest desítek let navzdory měnícím se hudebním trendům i politickým režimům. Legenda české populární hudby slaví 4. listopadu devadesátiny.

Zpěvačka Yvetta Simonová | foto: Martin Kámen

A tato distingovaná dáma dodnes denně zpívá u klavíru, aby byla v kondici, stále totiž vystupuje na koncertech. Byť její nejstarší hudební nahrávka, duet s Richardem Adamem Příběh naší lásky, pochází z roku 1956.

Fotogalerie

„Vždyť já si vzpomínám i na pohřeb T. G. Masaryka v září roku 1937. To mi bylo devět. Vezli ho na lafetě se stráží a vlajkami po železničním mostě z Prahy do Lán,“ vybavila si v jednom rozhovoru.

K největším hitům jejího repertoáru patřily songy Zhasněte lampiony, Já jsem zamilovaná nebo Romeo. Textař Vladimír Dvořák pro ni napsal třeba písně Chviličku spát nebo Čas borůvkových koláčů. Pracovali pro ni špičkoví textaři Jiřina Fikejzová, Ivo Fischer, Zdeněk Borovec, Vladimír Poštulka či Pavel Vrba.

Na kontě má i písničky Whisky, to je moje gusto a Když v baru houstne dým, které nazpívala pro filmovou komedii Limonádový Joe. Whisky prý dodnes zpívá na koncertech jako přídavek.

„Já se vlastně vdala za publikum. Byla jsem v jednom kole, při koncertních šňůrách se najezdila spousta kilometrů. Z koncertu jsem běžela na natáčení do rozhlasu, do toho kadeřník, módní salon a spousta dalších věcí,“ vypráví zpěvačka, která celkem nazpívala na 500 písní pro gramofonové desky, rozhlas a televizi.

Rodačka z Českého Brodu vyrůstala v Praze, původně se jmenovala Roubalová, umělecké příjmení jí vymyslel Jan Werich. Vystudovala soukromě hudební teorii a zpěv. Začínala jako herečka na bratislavské Malé scéně.

Yvetta Simonová (11. dubna 2017)

Yvetta Simonová (11. dubna 2017)

Slávu jí přinesla až spolupráce s tehdy populárními tanečními orchestry Jiřího Procházky, Zdeňka Bartáka a především Karla Vlacha. Jako zpěvačka a herečka vystupovala v Divadle Na Fidlovačce a v Hudebním divadle Karlín.

S Milanem Chladilem nazpívala mimo jiné hity O nás dvou, Rok a půl nebo Děti z Pirea. „Oba jsme měli školené hlasy a jejich barva se k sobě hodila. Lidé si nás spojovali i v soukromí, ale byli jsme pouze kamarádi. On bydlel o dvě patra nade mnou a přátelila jsem se s jeho manželkou,“ prozradila Simonová, která po Chladilově smrti v roce 1984 spolupracovala s Karlem Hálou a s Milanem Drobným. 

„Musela jsem se životem prozpívat, nikdo mě nikdy neživil, ani ty moje soukromé vztahy nikdy nevydržely dlouho,“ řekla zpěvačka, jejíž manželství s Františkem Spurným i Jaromírem Vomáčkou skončila rozvodem. Třetím osudovým mužem jejího života byl kapelník Karel Vlach, který zemřel v roce 1986.

Jitka Zelenková a Yvetta Simonová (4. listopadu 2008)

Jitka Zelenková a Yvetta Simonová (2008)

Milan Chladil a Yvetta Simonová v pořadu My dva a čas (1971)

Milan Chladil a Yvetta Simonová (1971)

Yvetta Simonová a Darek Vostřel na udílení cen Zlatý slavík 1966

Yvetta Simonová a Darek Vostřel (1967)

Ve spolupráci s textařem Pavlem Vrbou jí vyšly v roce 1996 vzpomínky pod titulem Yvetta Simonová a její osudoví muži.

V roce 2010 obdržela Yvetta Simonová dodatečně Českého slavíka za rok 1962, kdy v tehdy ještě nedělené kategorii zpěváků a zpěvaček skončila druhá za Waldemarem Matuškou.

Ve formě i v pokročilém věku ji drží podle jejích slov každodenní cvičení a hlavně práce. „Musím se obléknout, musím se nalíčit a musím si hlavně pamatovat texty. Práce člověka drží. Neumím si vůbec představit, že bych přestala pracovat,“ říká česká pěvecká legenda.

Autoři: ,

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Řepka dostal výzvu k nástupu do věznice. Soud mu dal týden

Tomáš Řepka

Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Řepka obdržel od soudu výzvu k nástupu do výkonu trestu odnětí svobody. Nastoupit...

Člověk musí mít prostor smířit se s umíráním, míní Jitka Čvančarová

Jitka Čvančarová

Daří se jí. Herečka Jitka Čvančarová (41) má skvělého manžela, krásný dům, úžasné děti, úspěšné role. Přestože může na...

Další z rubriky

Rodinu zatím neplánuji, dávám si na čas, říká Ondřej Pavelec

Ondřej Pavelec v pořadu Limuzína s Mírou Hejdou (2019)

Ondřej Pavelec (31) prozradil, jaká je momentálně atmosféra v zákulisí na Mistrovství světa v Bratislavě. V Limuzíně s...

Harington se bál, že seriál Hra o trůny bude považován za sexistický

Emilia Clarke a Kit Harington na Zlatých glóbech (Beverly Hills, 7. ledna 2018)

Kit Harington (32) přiznal, že se obával reakcí diváků na smrt jedné z hlavních představitelek seriálu Hra o trůny. Tu...

Udělejte premiérem sexy zvukaře, vtipkují Britové na internetu

Zvukař připravuje mikrofony na pultu před vystoupením premiérky Theresy Mayové...

Oznámení rezignace britské premiérky Theresy Mayové vzbudilo na sociálních sítích veliký ohlas. Hlavní hvězdou vtípků...

Najdete na iDNES.cz