Být rodičem je výzva a nejtěžší role v životě, míní Vlastina Svátková

  0:02aktualizováno  0:02
Slovenská herečka Vlastina Svátková (37) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, že do chodu domácnosti zapojuje všechny své syny. „Naučí se tak vnímat život i v té praktické rovině. Aby se náhodou nestalo, že ještě ve třiceti budou bydlet u mě a budou očekávat, že se o ně budu starat,“ říká.

Právě jste absolvovala focení s Lenkou Hatašovou. Jak si užíváte v roli modelky? Baví vás obecně tyto akce, kde vás jiní nalíčí a opečovávají?
Vše dělám automaticky. Baví mě, když je to rychlé. Výsledek profesionálního líčení je však značný a určitě to není ztráta času. Není to však něco, co bych si úplně užívala. Už jsem s tím za ta léty sžitá, je to pro mě rutina. Nejraději jsem nenalíčená, když na sebe nemusím nic dávat. Občas je to však nevyhnutelné, abych nějak vypadala.

Fotogalerie

V soukromém životě se tedy příliš nelíčíte?
Nerada trávím hodně času v koupelně, ani ty úpravy moc neumím. Neumím si vyfoukat vlasy, nebo je natočit. Nebaví mě to. Zároveň mi připadá, že když toho na sobě nemám tolik, tak to vlastně vypadá lépe. Mám ráda spíše přirozenější líčení typu make-up, řasenka a lesk na rty. To mi stačí.

Šaty, které máte nyní na sobě, jste si sama navrhla...
Baví mě hledat cesty k tomu, abych mohla podobné věci dělat. Vyrábím si například šperky z neopracovaných kamenů a diamantů. Mám i vlastní značku. Nyní jsem se přehoupla i k oblečení. Jsou určité věci, které bych chtěla nosit, tak si je zkrátka nechávám ušít. Baví mě ten kreativní proces, kdy najdu nádhernou látku a přemýšlím, co by z ní mohlo být. Vznikne z toho vždy něco neočekávaného a neplánovaného. 

Není to však o tom, že bych chtěla fušovat do řemesla úžasným českým designerům a návrhářům, které respektuji. Spíše si nechávám udělat modely, které tu nejsou dostupné, protože jsou mnohdy až příliš extravagantní a barevné.

Nepřemýšlela jste i o něčem pro muže?
Mužský svět je mužský svět. Nechci do něj zasahovat. Kluci jsou takoví jednodušší a easy. Proto mě asi baví. Mám tři syny, kteří nejsou na oblékání, módu ani život nijak nároční. Stačí, že jsem náročná já.

Jak zvládáte pubertu svého nejstaršího syna?
Adamovi je dvanáct let. Ta otázka je velmi častá. Myslím si však, že každá matka a je jedno kolik dětí má, to zkrátka vždycky nějak zvládne. Není důležité být dokonalá a perfektní a zvládat vše podle nějakých tabulek nebo instagramových profilů jiných maminek. Je důležité být v pohodě, klidu a rovnováze. Což není vždy jednoduché. 

My ženy děláme, co můžeme. Je důležité se umět i pochválit a najít si moment, kdy si můžeme odpočinout a máme prostor samy pro sebe. Odpustit si chyby a polevit z nároků, které máme tendenci mít jak na děti, tak na sebe samotné.

Jak vy sama nejraději odpočíváte?
Musela jsem se naučit odpočívat, protože jsem to dlouho neuměla a připadala jsem si divně, když jsem najednou nic nedělala. Pořád mám tendenci se cítit v životě neužitečná. Mám velkou radost, když se občas přistihnu, jak ležím na gauči a odpočívám a kolem mne jsou všechny ty rozházené hračky a v kuchyni neumyté nádobí. Celý život jsem to řešila a stále jsem honila za perfektním dokonalým uklizeným domem. Teď se učím občas úplně vypnout.

Vlastina Svátková

Vlastina Svátková

Pomáhají vám doma synové a manžel?
Je nutné zapojit všechny členy domácnosti, hlavně děti. Je důležité, aby se naučili být samostatní a uvědomili si, že to není jen o tom, že maminka uklízí, pere a myje nádobí. Od malička kluky učíme, aby nám pomáhali. Máme dokonce takový rozpis na každý den, kde se píše, kdo z nás má kdy službu. 

Kluci se tak naučí vnímat ten život i v praktické rovině, aby nebyli stále ve všem závislí na mamince a nestalo se náhodou, že ještě ve třiceti budou bydlet u mě a budou očekávat, že se o ně budu starat. Tak to nehrozí.

Jaké mají kluci povahy?
Každý z nich je úplně jiný. Je to nejspíše proto, aby nás to něco naučilo. Vždy, když totiž máme pocit, že jsme jednoho zvládli, tak přijde další, kterého úplně nezvládáme. Být rodičem je obrovská výzva. Je to nejtěžší role v životě. Nejlepšími učiteli jsou naše děti. Bez nich bych se nikdy nenaučila být tak tolerantní.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hodně záleží na tom, jestli je dítě počato vědomě a láskyplně, říká Dušek

Jaroslav Dušek

Improvizátor a herec Jaroslav Dušek (58) je i velký samorost. Chystá knížku První dotek, v níž budou některé jeho...

Manželé Miley Cyrusová a Liam Hemsworth se necelý rok po svatbě rozešli

Liam Hemsworth a Miley Cyrusová (2012)

Zpěvačka Miley Cyrusová (26) a její manžel Liam Hemsworth (29) se necelý rok po svatbě rozešli. „Rozhodli se, že toto...

Libor Bouček se potřetí oženil. Držte nám palce, vzkázal

Gabriela Bendová a Libor Bouček

Moderátor Libor Bouček (38) se v sobotu oženil. Po pětiletém vztahu si vzal finalistku soutěže krásy z roku 2014...

Ženy obvinily Dominga ze sexuálního obtěžování. Vždy souhlasily, tvrdí pěvec

Plácido Domingo s tanečnicemi ze skupiny The Rockettes (New York, 27. února...

Operního zpěváka a dirigenta Plácida Dominga (78) obvinili, že nutil ženy k sexuálním stykům. Údajně jim nabízel práci...

Vondráčkovou spojují s parkouristou Zonygou. Je to známý, tvrdí zpěvačka

Tomáš Zonyga a Lucie Vondráčková (Praha, 13. srpna 2019)

Lucie Vondráčková (39) odletěla do Kanady. Na letišti ji vyfotili s parkuristou Tomášem Zonygou (26). Podle bulváru...

Další z rubriky

Patricka Swayzeho týrala v dětství násilnická matka, tvrdí vdova po herci

Patrick Swayze, jeho matka Patsy (uprostřed) a manželka Lisa Haapaniemiová,...

Patrick Swayze (†57) zemřel před deseti lety na rakovinu slinivky. Jeho manželka Lisa Niemiová (63) nyní v novém...

Prince Andrewa natočili v Epsteinově domě. Nařčením se brání

Princ Andrew (1. října 2013)

Buckinghamský palác v pondělí označil za odporné naznačování, že by princ Andrew (59) mohl mít cokoli společného se...

Harry káže o klimatu, ale létá soukromými letadly, nelíbí se poslancům

Princ Harry a vévodkyně Meghan na návštěvě Irska (Dublin, 10. července 2018)

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu si budují image ochránců přírody, jenže několikrát do měsíce létají soukromými letadly a...

Najdete na iDNES.cz