V USA doutná vzpoura kvůli zákonu o toaletách

  13:02aktualizováno  13:02
- Ve Spojených státech doutná vzpoura proti federálnímu zákonu o toaletách, který je zdrojem nesčetných nesnází pro Američany, nucené tak trávit dny neustálým splachováním. Aby americký Kongres dosáhl úspor vody, schválil v roce 1994 zákon, podle něhož se snižuje obsah vody v nádržích na toaletách vyráběných a instalovaných v zemi na maximálně 5,7 litru. Dříve měly nádrže až dvojnásobný obsah.
Záměr to byl chvályhodný, ale změnil každodenní život Američanů v hrůzný sen.
"Telefonovaly nám tisíce lidí, dostali jsme tisíce dopisů a vzkazů od nespokojených spotřebitelů, že se jim záchody pořád ucpávají, že musejí pořád splachovat a že tak nakonec vodu vůbec neušetří," konstatoval nedávno kongresman Joe Knollenberg při slyšení v jednom z podvýborů americké Sněmovny reprezentantů.
Podle republikánského kongresmana, autora návrhu zákona, který má situaci napravit, z toho plyne jasná výzva: Ať se vláda přijde na naše záchody podívat!
"Doufám, že tento návrh konečně projde," říká sanitární inspektorka Diana Villarealová. "U nových záchodů musíte splachovat dvakrát nebo třikrát, a to už nemluvím o tom, že se neustále ucpávají."
Rubriky rad spotřebitelům v časopisech jsou stále plné dotazů, jak se předpisu o záchodových rezervoárech vyhnout. Například obyvatelka z Annapolisu (Maryland), která dostavuje dům a potřebuje instalovat toaletu, píše: "Jsem tak trochu zoufalá, když jsem viděla, jaké zkušenosti má s těmito hajzlíky můj známý."
V Texasu mají nové typy záchodů figurovat na seznamu komise pro ochranu přírodních zdrojů tohoto státu. Výsledkem je černý trh s použitými toaletami sahající až do sousedních států.
Majitelka obchodu se starožitnostmi Deanna Jonesová z Ady v Oklahomě jezdí každý týden do Dallasu, aby zásobila svou firmu trůny z druhé ruky. "Lidé tyhle nové směšné záchodky nechtějí," vysvětluje.
Samozřejmě jsou k mání toalety "ultra low-flush", které jsou schopny změnit tenoučký pramínek vody v mocný příval. Jejich ceny jsou však dosti nepřístupné, dosahují až 1000 dolarů.
"Musíte mačkat poněkud déle, pokud potřebujete spláchnout větší odpad," konstatuje Keith Riley, předseda sdružení instalatérů.
Zákon vede k tomu, že si nyní Američané začínají obstarávat velkokapacitní toalety v Kanadě, kde je legislativa tolerantnější.
"Můžete tam koupit záchody s mnohem větší nádrží, o objemu až 12,5 litru, ale jen pro vlastní potřebu, ne pro další prodej," vysvětluje Keith Riley.
Na kanadských hranicích se nyní rozeběhl čilý nelegální obchod a profesionálové se z něho snaží k nelibosti celníků co nejvíce vytěžit.
Používání toalet představuje 45 procent spotřeby vodu pro jednu průměrnou domácnost, což je za rok kolem 50.000 litrů vody na spláchnutí 600 litrů odpadu.
Jak píše v listu Los Angeles Times jeden nespokojený spotřebitel, je ekologický argument přitažený za vlasy: "S novými záchody se sice ročně ušetří 32 miliard litrů vody, ale to představuje jen jedno procento vody spotřebované za rok v městské zóně na jihu Kalifornie."
Autor:
Témata: Poradna: Vlasy

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Herec Orlando Bloom a zpěvačka Katy Perry se na Valentýna zasnoubili

Orlando Bloom a Katy Perry (Monako, 26. září 2018)

I když odborníci tvrdí, že dvojice, které se zasnoubí na svatého Valentýna, se častěji rozvádějí, britský herec Orlando...

Po nedávných fámách o jeho skonu potěšil Gott fanoušky aktuální fotkou

Karel Gott (Praha, 26. června 2018)

Karel Gott (79) potěšil o víkendu všechny své příznivce. Po fámách o jeho úmrtí, které se šířily na sociálních sítích v...

Můj manžel je taková paní Columbová, říká tenistka Sestini Hlaváčková

Tenistka Andrea Sestini Hlaváčková se svým manželem Fabriziem na tiskové...

Andrea Sestini Hlaváčková (32) nejčastěji běhá na kurtech za míčky. Pro příležitost, jakou byl Česko-Slovenský ples, se...

Najdete na iDNES.cz