Trojnásobná šampionka letos na titul nemyslí

  15:27aktualizováno  15:27
- Česká republika je vzhledem ke svým výsledkům z předchozích mezinárodních soutěží jedním z hlavních favoritů letošního mistrovství světa v rýžování zlata. Její dosud nejúspěšnější reprezentantkou je na Kutnohorsku. trojnásobná světová šampionka Veronika Štědrá z obce Malešov Ta však letos na zisk dalšího titulu nepomýšlí. Soutěže se sice zúčastní, svoji pozornost však zaměří v rolích víceprezidentky Světové asociace zlatokopů a tiskové mluvčí mistrovství světa především na jeho, pokud možno bezproblémový, průběh.
"Právě nyní se ukáže, jak kvalitně jsme toto mistrovství světa v uplynulých třech letech připravili a jestli jsme na něco důležitého nezapomněli," říká Veronika Štědrá, která již devět let pracuje v Českém geologickém ústavu. Cesta Veroniky k soutěžím v rýžování zlata byla náhodná a jednoduchá zároveň. Už od malička totiž sbírala různé nerosty a ještě předtím, než šla na vysokou školu, zkoušela těžké minerály včetně zlata i rýžovat.
"Krátce po skončení školy jsem se v geologickém ústavu podílela v roce 1991 na přípravě výstavy nerostů, která byla součástí mistrovství republiky v rýžování zlata v Louňovicích pod Blaníkem. K účasti v soutěži jsem se nechala vyhecovat a vyhrála jsem ji. No a nevěnujte se tomu dál, když máte na začátku takový úspěch," vzpomíná.
Stejně raketový nástup měla i na mezinárodní scéně, kdy hned při první účasti České republiky na mistrovství světa v roce 1991 ve švédském Kopparbergu získala titul. "Přinesli jsme do šampionátů úplně nový rozměr založený na našem vžitém skautingu," říká v současné době nejlepší žena v soutěžním rýžování zlata na světě.
Po Švédsku získala Veronika Štědrá další dva tituly na mistrovství světa v kanadském Dawson City v roce 1996 a o rok později v italském Vigevanu. Nepovedlo se jí ale loňské mistrovství světa v americké Colomě, kde ve finále obsadila osmnácté místo. "Je to hodně záležitost psychické pohody. Mě ale v té době zaměstnávala spíše má půlroční dcera, kterou jsem měla s sebou, a příprava propagačního večera. Ten jsme pořádali jako organizátoři mistrovství světa v dalším roce. Účastníky šampionátu, kteří si pochutnávali na bramborácích a plzeňském pivu, byl velmi vysoce hodnocen," říká.
Veronika Štědrá dokáže vyrýžovat při soutěžích zlatinky z patnácti kilogramů písku i za dvě minuty a čtyři vteřiny. Mistryní světa se však stala i časem čtyři a půl minuty. "Výsledný čas se hodně liší podle materiálu, z kterého se má obvykle pět až dvanáct zlatinek vyrýžovat. Odhaduji, že ve Velké Lečici se budou časy nejlepších pohybovat kolem dvou a půl až tří minut," tipuje výkonnost svých kamarádů a zároveň soupeřů.
Autor:

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Řepka jde za mříže. Soud mu změnil dvě podmínky na devět měsíců vězení

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka (45) si podle úterního rozhodnutí pražského soudu odpyká devět měsíců ve věznici s ostrahou. Za řízení auta...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Jiřina Bohdalová žaluje Komerční banku za padělané obrazy

Herečka Jiřina Bohdalová na snímku z 5. února 2019

Herečka Jiřina Bohdalová (87) zažalovala Komerční banku kvůli prodeji padělaných obrazů, informoval ve čtvrtek...

Další z rubriky

Lady Gaga se vdávat nebude. Rozešla se se snoubencem starším o 18 let

Christian Carino a jeho snoubenka Lady Gaga na galavečeru magazínu ELLE (Four...

Zpěvačka Lady Gaga (32) je opět sama. Rozešla se se snoubencem Christianem Carinem (50). Spekulace o rozchodu se...

Beckhamová, Wintourová i Herzigová vzpomínají na Karla Lagerfelda

Karl Lagerfeld a Victoria Beckhamová (14. listopadu 2013)

Svět zaskočila zpráva o úmrtí jednoho z nejvlivnějších módních návrhářů Karla Lagerfelda (†85). První reakce slavných...

Na chlapy nemám ani pomyšlení, říká rozvádějící se Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková

Zpěvačka Lucie Vondráčková (38) svým fanouškům oznámila, že nemá nový vztah. Bulvár spekuloval o tom, že si rozvádějící...

Najdete na iDNES.cz