Tradici dračích lodí začal protest básníka

Před dvěma tisíci lety začala sebevražda básníka tradici plavby dračích lodí, která se dodnes každoročně obnovuje. Tento víkend padlice s dračími hlavami a ocasy závodily na Vltavě, mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Příští týden poplují do Drážďan. Plavba zapadla do koncepce projektu Praha - Evropské město kultury 2000, který se koná pod patronací pražského primátora Jana Kasla. Vltava tím opět potvrdila svou důležitost pro kulturní život hlavního města.
Podle legendy začala tradice před dvěma tisíci let, kdy čínský básník Qu Yuan spáchal sebevraždu na protest proti poměrům, které vládly v zemi. Jeho obdivovatelé se plavili po řece, v níž se utopil, a bubnováním a pleskáním vesel o vodu ochraňovali ducha zemřelého.
V sedmdesátých letech se tradice rozšířila na Západ a dnes ji udržují nadšenci z téměř celého světa.
Festivalu, který tradičně pořádá organizace Prague Dragon Boat Club, se zúčastnilo celkem čtyřiadvacet týmů z České republiky, Německa, Velké Británie, přijeli i zástupci Hongkongu, kolébky dračích lodí. Zvítězila česká posádka Týden, která zvonek pod Mánesovým mostem rozezněla minutu a pětadvacet vteřin po startu. 
Správně by se měly závody dračích lodí konat vždy pátý den pátého měsíce, v den, kdy přesně básník zemřel. Protože se ale tradice dodržuje v zemích na celém světě, musí si jednotlivá města rozdělit datumy v kalendáři.
Ve střední Evropě byla v roce 1998 Praha prvním městem, kde se festival dračích lodí konal. První klub dračích lodí v ČR Prague Dragon Boat Club byl založen v roce 1997. V současnosti má více než sto členů, spolupracuje s dalšími evropskými kluby a účastní se festivalů v jiných městech.
Zajímavá je například tradice pádlování z Prahy do Drážďan na festival dračích lodí vždy na konci června.

Tradice Dračích lodí začala v Číně asi před dvěma tisíci let. Od té doby se koná vždy pátý den pátého měsíce.

Tradice dračích lodí se v 70tých letech rychle rozšířila z Hong Kongu na Západ. Dnes se udržuje asi ve čtyřiceti zemích.

Dračí loď se od běžné padlice neliší pouze hlavou, ale i délkou, tvarem a má navíc bubínek.

Vyhrává družstvo, které jako první zazvoní na zvoneček pod Mánesovým mostem.

Dračí lodě mají standardizovanou podobu, takže jsou stejné, ať jsou z České republiky nebo z Německa.

Dnes zvuk bubínku udržuje jednotný rytmus posádky, ale v minulosti měl ochraňovat duši mrtvého básníka.

Posádka padlice má dvaadvacet členů a rytmus jí udržuje bubínek.