VIDEO: Býk nabral zkušeného toreadora na rohy a málem ho ušlapal

  • 32
Španělský toreador Julian Lopez, jemuž přezdívají El Juli, málem nepřežil své vystoupení v kolumbijské Bogotě. Býk ho začal napadat a matadorovi museli přiběhnout na pomoc.

Lopez mával před býkem červeným plátnem a uhýbal. Najednou se ale unavené zvíře do něj pustilo, nabralo ho na rohy a pak dál doráželo. Toreadorovi přispěchalo na pomoc několik mužů, kteří se snažili býka odlákat a házeli na něj pláštěnky. Toreador El Juli utekl stranou a pak v zápase pokračoval.

Korida, nebo býčí zápasy, je tradiční představení provozované zvláště ve Španělsku, v Portugalsku a v některých zemích Střední a Latinské Ameriky. Toreadoři pro potěšení publika zabodávají do býka kopí a poté ho usmrtí mečem. Jenom ve Španělsku je při zhruba 1700 zápasech ročně usmrceno asi deset tisíc býků. 

Obhájci býčích zápasů často zdůrazňují, že si býci, určení ke koridě před svým „vystoupením“ užijí 3-4 roky luxusního života, nesrovnatelného s životními podmínkami býků chovaných v zemědělství. Tvrdí také, že při samotném zápase je býk tak vydrážděn, že kvůli vysoké hladině adrenalinu téměř necítí bolest.

Stále více lidí ale tuto tradiční podívanou považuje za formu týrání zvířat, proto je postupně zakazována, například ve španělském Katalánsku nebo v některých zemích Latinské Ameriky, jako je Uruguay, Ekvádor a Kostarika.

Odpůrci zdůrazňují krutost a rafinovanost týrání býka pomocí bodců, kopí a bandarillas (opentlených vrhacích oštěpů), které mají za úkol postupně zvyšovat bolest, a tím i zuřivost zvířete. Je možné, že při závěrečném souboji s matadorem býk bolest necítí, ale předtím jistě ano. Kritizováno je i „nesportovní“ chování matadora, který často před útočícím býkem poklekne, čímž vyjadřuje podřízenost, ale vzápětí opět zaútočí.