Ples v Opeře roztančí Maxová, coby baletka chce zvládnout provaz

  9:52aktualizováno  9:52
Topmodelka a jedna z hlavních ozdob sobotního Plesu v Opeře Tereza Maxová propadla novému koníčku. Již rok trénuje balet, ve kterém se stále zdokonaluje. "Dlaně na zem už položím, za rok chci zvládnout provaz," řekla iDNES.cz rodačka z Pardubic.

Tereza Maxová | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Tereza Maxová si ve svých devětatřiceti letech moc dobře uvědomuje, že ohebné tělo postupně vypovídá služby. A jelikož si tento stav nepřeje zažít, trénuje a cvičí tak, aby si potřebnou kondici stále udržela.

"Člověk zjišťuje, že v každém věku je potřeba mít svaly posílené a že bez tréninku to opravdu nepůjde. Začínala jsem u jógy a před rokem jsem zvolila balet. Začínala jsem samozřejmě základními pozicemi, teď už cvičíme i u tyče. První ambicí bylo dát dlaně na zem, to už zvládnu, a teď chci zvládnout i provaz," směje se Maxová. "Laťku jsem nasadila vysoko, ale na hodiny chodí už tři roky i jistá osmašedesátiletá paní, která ten provaz už zvládá a ujišťovala mě, že to dokážu taky, takže tenhle talent rozvíjím na starý kolena."

Ladné a pomalé pohyby představují pro topmodelku a matku dvou dětí i příjemný relax, díky němuž může na chvíli vypnout a zapomenou na všechny starosti. "Když přijdu na trénink a po ránu slyším klasickou hudbnu, je to nesmírně uvolňující. I v tom smyslu, že člověk na chvíli odejde od dětí a může se chvíli věnovat sám sobě," líčí Maxová. Své taneční kreace předvede večer na Plesu v Opeře, který je jako každoročně považován za plesovou událost roku.

Král, který mluví česky

Patronkou letošní taneční zábavy ve Státní opeře je kambodžská princezna Norodom Arunrasmy. Den předem osobně představila dvě kambodžské tanečnice, které předvedou tradiční tanec "apsara". "Tanec je naším státním bohatstvím. Každý pohyb je vyjádřením příběhu a má nějakou symboliku. Je tam láska, smutek, plá i štěstí," objasnila princezna novinářům a zdůraznila, že tanec je národním bohatstvím, které v zemi začala rozvíjet babička kambodžského krále Norodoma Sihanomiho.

Zajímavosti

  • vstupenky byly k dostání v ceně od dvou a půl do osmi tisíc na osobu
  • prodána byla i místa ve dvou exkluzivních lóžích se zvláštním servisem za 150 tisíc korun
  • stůl pro šest lidí v blízkosti parketu stál 20 tisíc korun
  • lóže s kapacitou čtyř až šesti lidí 40 tisíc korun
  • kapacita se pro velký zájem navýšila o zhruba 200 míst

Král má ostatně k Česku velmi silné pouto. Je absolventem Pražské konzervatoře a plyně mluví česky. "Dokonce lépe než někteří rodilí mluvčí," řekla umělecká ředitelka plesu Renata Sabongui. "Ples jsme spojili s kambodžskou královskou rodinou zejména proto, že tamní král je tanečník," doplnila.  

Ples v Opeře nabídne noblesu prvorepublikové tradice, s níž bude korespondovat i připravované menu pro zhruba 800 hostů. "Jídlo se bude podávat jako v restauraci, tudíž na place bude asi sto čísníků, kteří by měli zvládnout uspokojit objednávky návštěvníčků. Menu připravilo 50 kuchařů," uvedl šéfkuchař Jaroslav Sapík. "Vrátíme se tedy do třicátých let, budeme podávat čerstvé ráčky, telecí ragů, zajíce na smetaně či kaštanové pyré. Vše je připravováno odlehčeně," dodal s tím, že nebudou chybět ani tradiční řezničké speciality.

Je připravena také bohatá tombola téměř za milion korun. Mezi cenami je například luxusní zájezd do Kambodži, zlatý šperk, model od návrhářky Beaty Rajské nebo osmatřicetiletá whisky. Výtěžek si rovným dílem rozdělí Nadace Terezy Maxové a Červený kříž, který prostředky využije pro dobročinné projekty v Kambodži.

Tradice Plesu v Opeře byla předloni obnovena po čtrnáctileté přestávce. První podobná akce se v historické budově Státní opery v Praze uskutečnila v roce 1948. Další se konaly v první polovině 90. let. Účastnili se jich podnikatelé, diplomaté a příslušníci šlechtických rodů. Mimo jiné se tam objevili podnikatel Tomáš Baťa, herci Alain Delon nebo Peter Ustinov či Ivana Trampová, připomíná ČTK. 

Co na sebe

Pro pražský Ples v Opeře je předepsaným oděvem cravatte blanche, tedy frak. Respektive cravatte noir, smokink. Nouzovou variantou je černý oblek.

Dáma si k pánovu smokinku může vzít malou večerní, tedy krátkou sukni šatů zvaných koktejlky. K fraku je pak dáma ve velké večerní toaletě, s dekoltem. Nejvhodnější jsou však samozřejmě dlouhé šaty, lépe s ramínky než bez nich. K šatům s nahými pažemi má dáma dlouhé těsné rukavičky.

Šperky v každém případě jenom střídmé. Pravá dáma totiž nejde na ples, aby dávala všem ostatním najevo "že na to má".

Pro líčení platí, že méně je více

Byli jste už letos na plese?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. února 2011. Anketa je uzavřena.

NE 5740
ANO 2666

Nejčtenější

Soud vyhověl Plekancovi. Vondráčková má manželovi odevzdat pasy dětí

Tomáš Plekanec (26. 11. 2018)

Soud v Kanadě rozhodl, že hokejistovi Tomáši Plekancovi (36) vydá pasy jeho synů, šestiletého Matyáše a tříletého...

Vypadají na třicet, ale mají po padesátce. Producent hodnotí herečky

Kateřina Brožová

Herečky mnohdy nevypadají na svůj věk. A neplatí to jen o těch světových. Za jejich krásou jsou rady výživového...

Stát se matkou pro mě bude velká výzva, říká Taťána Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá na tiskové konferenci nadace Krása pomoci a AEGON...

Taťána Gregor Brzobohatá (31) je dosud jedinou Češkou s titulem Miss World. Ten získala topmodelka již v osmnácti...

Původně jsem šla na konkurz na Dášu, prozradila Romana ze seriálu Most!

Zdeněk Godla, Michal Isteník, Dominika Býmová a Cyril Drozda v seriálu Most!...

Dominika Býmová (31) je jednou z hvězd seriálu Most!. Herečka prozradila, že nejdřív šla na konkurz na jinou postavu....

Nechápala jsem, že mě lidé obviňují, říká Rytmusova snoubenka Alagič

Jasmina Alagič (Party finalistů SuperStar, Fashion klub Kotva, 9. 5. 2018)

Jasmina Alagič (29) našla podle svých slov v Rytmusovi (42) ideálního partnera. Přestože jejich vztahu nikdo nevěřil,...

Další z rubriky

Co neovlivním, beru s nadhledem, říká Klára Doležalová

Klára Doležalová

Moderátorka Klára Doležalová (45) sice vystudovala herectví, ale její hlavní profesí se stalo moderování. Dvojnásobná...

Princ Philip nebude kvůli lednové autonehodě trestně stíhán

Princ Philip na svatbě své vnučky princezny Eugenie (Windsor, 12. října 2018)

Manžel britské královny Alžběty (92) princ Philip (97) nebude trestně stíhán v souvislosti s nedávnou autonehodou...

Herec Orlando Bloom a zpěvačka Katy Perry se na Valentýna zasnoubili

Orlando Bloom a Katy Perry (Monako, 26. září 2018)

I když odborníci tvrdí, že dvojice, které se zasnoubí na svatého Valentýna, se častěji rozvádějí, britský herec Orlando...

Najdete na iDNES.cz