Svůdné zprávařky: ohodnoťte je a odhalte, kdo je dělá krásnými

Extra aktualizováno 
Moderátorky hlavních zpravodajských relací v Česku už dávno nejsou šedé myšky. I tady se sledují trendy, které se úspěšně uplatňují v praxi. A i když je zpravodajství formát žádající si poněkud rezervovanější styl oblékání, dá se v něm experimentovat. Přečtěte si, jak to v zákulisí funguje a ohodnoťte naše zprávařky.

Jak se oblékají a líčí české zprávařky? | foto: Koláž - iDNES.cz

Zřejmě nejvíc experimentů mohli diváci vidět v Televizních novinách, které serióznímu, leč uvolněnému zpravodajství, dávaly zcela jiný rozměr. Pestré barvy, výrazné líčení, trendy. To všechno dodnes předvádějí moderátorky, za Novu jmenovitě Lucie Borhyová, Markéta Fialová, Michaela Ochotská, potažmo Kristina Kloubková a Renáta Czadernová.

ANKETu najdete zde

Rozhodněte svými hlasy, které moderátorce to za zprávařským pultem sluší nejvíc

"Připravit set, v němž budou moderátorky a moderátoři vysílat, trvá přibližně jednu hodinu. Vždy se připraví dva sety a pak se po dohodě s moderátory vybere ten finální. Nakonec se vše ještě doladí a vyberou se šperky," líčí Jaroslava Voláková, novácká šéfkostymérka, která se stará o to, aby zprávařky vypadaly na obrazovce co nejlépe.

Moderátorka Marcela Augustová je známou tváří České televize. Kromě Televizních novin uvádí právě i Studio volby.

Moderátorka Marcela Augustová reprezentuje Českou televizi, která je ve způsobu oblékání tváří večerních Událostí oproti konkurenci umírněnější.

Nově se nedá upřít, že to byla právě ona, kdo do zpravodajství před lety vnesl svěží vítr, který záhy začala uplatňovat i konkurence.

Česká televize sice dodnes upřednostňuje spíše umírněnější styl, ale i z její obrazovky je patrné, že jde s dobou. "Česká televize je klasická, myslím, že styl oblékání moderátorek odpovídá tomu, jaká má být a jak se prezentuje," tvrdí vedoucí maskérů a kostymérů Primy Jan Bán.

Na druhé nejsledovanější komerční televizi u nás působí již čtyři roky a je to zřejmě on, kdo na Primě popustil uzdu módní fantazii. Všimli jste si? Výrazné změny jsou patrné u Terezie Kašparovské, která se změn rozhodně nebojí. "Terezie ráda experimentuje," přiznává Bán. Pro úplnost: Kašparovskou jsme mohli vidět s dlouhými i krátkými vlasy, se světlými i tmavými přelivy. Nyní zakotvila u tmavší barvy a kratšího střihu.

Noví moderátoři zpráv televize Prima - Terezie Kašparovská a Petr TichýTerezie Kašparovská Terezie Kašparovská

Terezie Kašparovská z Primy se experimentů nebojí.

"Tohle je týmová práce, moderátorky se s námi radí, jaké změny mohou podstoupit. Rozhodně se nestalo, aby tmavovláska přišla s blond vlasy nebo ostříhaná na ježka. Každou změnu musí s námi konzultovat, pokud je to změna výraznější, pak se o tom radí i se šéfredaktorkou," odkrývá televizní zákulisí primácký stylista, který kromě Kašparovské "pečuje" také o Světlanu Zárubovou i moderátorky VIP zpráv Ivanu Gottovou a Martinu Gavriely.

Na hodinu do maskérny

Nejvíce času při přípravách na vysílání zabere líčení. V maskérně, do níž zamíří hned poté, co se vybere oblečení, se moderátorky zdrží zhruba hodinu. "Líčení se vybírá podle typu ženy a podle zvoleného oblečení. O tom, jaký účes bude moderátorka mít, zda-li vyčesané vlasy, nebo rozpuštěné, se rozhoduje opět podle typu oblečení, případně podle přání moderátorky, ale typ oblečení je rozhodující," říká šéfmaskérka Novy Hana Hojdarová.

O samotný nákup oblečení se starají stylisté, jejichž úkolem je projít obchody, vybrat si outfity a doufat, že se zprávařkám sednou. Většinou mají kolegyně v oku, a tak se zřídka stane, že jim něco nesluší nebo se v něčem necítí nejlépe. A protože to v praxi opravdu nechodí tak, že se oblečení nakupuje denně, je nezbytné dávat pozor na to, aby se na obrazovce neobjevilo pár dní za sebou.

"Výběru oblečení, které je samozřejmě vyprané či z čistírny, předchází kontrola monitoringu, aby se zjistilo, zda moderátorka neměla zvolený oděv v dohledné době již na sobě," objasňuje novácké praktiky Hojdarová.

S formátem 16:9 neprokoukla jen studia, ale i moderátoři. Světlana Zárubová a Roman Fojta z Primy

S formátem 16:9 neprokoukla jen studia, ale i moderátoři. Světlana Zárubová a Roman Fojta z Primy

Práce maskérů a kostymérů je tak v televizi nepostradatelná. Zvláště v době, kdy technické vymoženosti jdou neustále kupředu - vždyť televize se závratnou úhlopříčkou, díky níž máte pocit, že vám moderátorky sedí přímo v obýváku, jsou dnes téměř samozřejmostí v každé domácnosti. Díky digitalizaci a příjemnějšímu formátu 16:9, na který přešla i Prima, jsou také oblíbené moderátorky doslova pod drobnohledem.

Nejčtenější

Hodně záleží na tom, jestli je dítě počato vědomě a láskyplně, říká Dušek

Jaroslav Dušek

Improvizátor a herec Jaroslav Dušek (58) je i velký samorost. Chystá knížku První dotek, v níž budou některé jeho...

Libor Bouček se potřetí oženil. Držte nám palce, vzkázal

Gabriela Bendová a Libor Bouček

Moderátor Libor Bouček (38) se v sobotu oženil. Po pětiletém vztahu si vzal finalistku soutěže krásy z roku 2014...

Bývalá Disney hvězdička natočila sado-maso film pro známý web s pornem

Bella Thorne (21. července 2019)

Herečka a zpěvačka Bella Thorne (21) je známá především z Disney filmů a seriálů. Před třemi lety na Twitteru oznámila,...

Vondráčkovou spojují s parkouristou Zonygou. Je to známý, tvrdí zpěvačka

Tomáš Zonyga a Lucie Vondráčková (Praha, 13. srpna 2019)

Lucie Vondráčková (39) odletěla do Kanady. Na letišti ji vyfotili s parkuristou Tomášem Zonygou (26). Podle bulváru...

Doktorka Quinnová se po letech setkala se Sullym. Vypadají skvěle

Jane Seymourová a Joe Lando v seriálu Doktorka Quinnová (1993)

Herečka Jane Seymourová (68) na sociálních sítích sdílela fotku s kolegou Joem Landem (57). Oba v Česku proslavil...

Další z rubriky

Zonyga vtipkuje ohledně narážek na jeho údajnou milenku Vondráčkovou

Tomáš Zonyga a Lucie Vondráčková (Praha, 13. srpna 2019)

Lucii Vondráčkovou (39) vyfotili před několika dny s parkouristou Tomášem Zonygou (26) na letišti při odletu do...

Bývalá Disney hvězdička natočila sado-maso film pro známý web s pornem

Bella Thorne (21. července 2019)

Herečka a zpěvačka Bella Thorne (21) je známá především z Disney filmů a seriálů. Před třemi lety na Twitteru oznámila,...

Hanička je v dobrých rukou. Kdy se vrátí domů, nevím, říká Jiří Krampol

Jiří Krampol a jeho manželka Hana (Praha, 29. dubna 2019)

Herec Jiří Krampol (81) se ukázal na jedenadvacátém ročníku Memoriálu Strýčka Jedličky. Tenis je jeho koníčkem a v roce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz