Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Spodní prádlo, známka elegance

  18:56
Módní přehlídky jsou zahlceny spodním prádlem. Objevilo se nedávno na veletrhu v Brně i na akcích v Paříži, Barceloně, Melbourne a nejnověji v pondělí ve francouzském Lyonu. "Kromě tradiční bílé barvy jsou v módě například potisky s asijskými obrazy na ženském a motivy tetování na mužském prádle," říká Tanja Vottelerová z firmy Schiessier. FOTOGRAFIE

Pryč jsou doby, kdy pánové nosili červené trenýrky a o spodním prádle se ve společnosti taktně mlčelo. Dnes po jeho předvádění prahnou ty nejlepší světové modelky a na přehlídkách sedí jedna celebrita vedle druhé. A pokud chcete jít opravdu s dobou, kupte si podprsenku třeba za milion dolarů.

U mikrofonu manželská dvojice Chýlková, Kraus a v hledišti první dáma Livia Klausová. Na molu brněnského výstaviště se objevuje první modelka, ale nekráčí v luxusní večerní róbě. Má na sobě jen spodní prádlo.

Nebo před pár měsíci v New Yorku. Přenos běží na několika stanicích v hlavním vysílacím čase, v sále sedí zpěváci Sting či Lenny Kravitz a před nimi kráčejí pochodují hvězdy módního světa: Karolina Kurková, Heidi Klumová, Gisele. Mají na sobě jen spodní prádlo. Kdo nepředvádí kalhotky a podprsenky, jako by neexistoval.

Až jednou budou Eva Herzigová nebo Adriana Sklenaříková vyprávět vnoučatům o své kariéře, nebudou se nejspíš chlubit, jak nosily honosné šaty za statisíce dolarů. Obě se staly tváří spodního prádla Wonderbra, a to je pro modelku vrcholná pocta. Mimo jiné znamená, že má nejkrásnější poprsí na světě.

Od dob, kdy se při hovoru o prádle i ženy červenaly a král Ludvík XIII. nechával dámy s okázalým oděvem zavírat do žaláře - mimochodem okázalý byl v 17. století i centimetrový výstřih - se mnohé změnilo. Tabu padlo.

"Ještě před osmi deseti lety dbal na prádlo málokdo a skoro se o něm nemluvilo. Teď i pánové kupují drahé značky a už neplatí, že mají zažité červené trenky na tělocvik. Když se svléknou před ženou, chtějí nějak vypadat," říká Petr Vlasák, pro jehož firmu Styx pózují například fotbalisté Baroš s Bergrem, modelka Krainová nebo zpěvačka Kerndlová.

Takoví Skotové mohou nad debatami o spodním prádle mávnout rukou. Pod sukní ho totiž nenosí vůbec, protože by tím porušili tradici. Zbytek světa však dává prádlo na odiv. Jak by se asi dřív hledělo na ženu, které by z halenky koukala ramínka od podprsenek. Dnes je to móda.

Jak krinolíny zabíjely

Spodní prádlo jako by se vracelo do starověku. Tehdy ženy nosily průsvitné kusy hedvábí a vidět bylo téměř vše. Někdy úplně vše. Zahalování začalo v antickém Římě, nejprve pruhem látky omotaným přes vrchní část hrudníku a od 14. století se nosily přiléhavé živůtky. Už tehdy si je ženy vycpávaly a netušily, jaké utrpení jednou čeká jejich pravnučky. Korzety. Šněrovačky. Většinou měly jen padesát centimetrů v pase!

Dámy se sice mohly chlubit krásně vytvarovanou postavou, ale trpěly přitom bolestí. Často omdlévaly, žebra, játra i hrudník byly stlačeny a látka se bolestivě zařezávala do masa. Obléci šněrovačku navíc zabralo dost času, pomocnice musela mít silné paže, a aby toho nebylo málo: když se sundala, docházelo k uvolňování svalů a následkem toho k tloustnutí.

Francouzský filozof Michel de Montaigne napsal: "Jaké nesmírné utrpení jsou naše ženy ochotny podstoupit, aby získaly štíhlou postavu - jsou pevně sešněrované a sevřené, dokud neutrpí rány do živého masa, a někdy dokonce nezemřou!"

"Šněrovačka je nejúhlavnějším nepřítelem ženského zdraví. Je to zohavení těla," přidal se v roce 1902 časopis Přírodní lékař. Roku 1851 se při výstavě v Paříži strhlo pozdvižení kolem dalšího vynálezu - krinolíny. Tvořily ji obrovské zvony látky, které u pasu držely díky obručím. "Je to stan, pod který se v dešti i dvanáct mužů vejde. Tedy na výlet do přírody je to celkem praktická věc," vysmívaly se noviny.

Největší továrna v Sasku vyrobila krinolín na devět milionů a podle dobových materiálů spotřebovali dělníci tolik drátů, že by jimi třináctkrát obkroužili zeměkouli! Komické bylo vidět ženu, jak si krinolínu zkouší. Kolem pasu jí byl uvázán kožený pás a pomocí kladky byla vyzdvižena do výše dvou metrů. Jedině tak mohl výrobce, který si musel vzít kleště a přistavit žebřík, obruče porovnat. Kolem krinolín dodnes kolují divoké příběhy. Jednu slečnu údajně v oné dvoumetrové výšce zneuctili dva učni a jinou si taneční partner na plese tak náruživě přitiskl ke své hrudi, že jí obruče propíchly játra a ona zemřela.

Nejvíc se utrácí v Belgii

První podprsenku si zkraje 20. století nechala patentovat dáma jménem Mary Jacobsová. Chystala se na ples, korzet se jí zdál těžký, a tak si pomohla stuhou se dvěma kapesníky. Korzety se v té době posunuly dolů a vznikl z nich podvazkový pás. Ve čtyřicátých letech vyrobil nový typ podprsenky letecký inženýr Howard Hughes, a to speciálně pro hollywoodskou hvězdu Jane Russellovou. Čtyři roky nato vznikly bikiny.

U pánů byl vývoj snazší. Egypťané nosili bederní roušku, Řekové oděv zvaný chiton, Římani tuniku, ale nic pod tím. Teprve od středověku si navlékali pás látky připomínající pleny - nejprve dlouhý až po kolena, později krátký jako slipy. Ostatně ještě před pár lety byly slipy hitem. "Dnes už jsou přežitkem," říká Petr Vlasák. "Omezují plodnost, a proto je vhodnější nosit volné boxerky nebo trenky."

Podobné je to u žen se sexy prádlem zvaným tanga, na kterém je sice ušetřeno hodně látky, ale rozhodně ne zdravotních potíží. "Způsobují časté záněty," tvrdí sexuolog Radim Uzel. Vhodná nejsou ani tenká ramínka u podprsenek, která zvyšují bolesti zad, ani takzvané push-upky, které tlačí na žebra. "Při volbě materiálů i střihů se radíme s lékaři," vysvětluje Tanja Vottelerová, marketingová ředitelka firmy Schiesser. "Nedávno jsme začali šít ze surovin, jejichž základem jsou molekuly cukru. Ty totiž dobře vstřebávají pot."

Některé nápady jsou však dost kuriózní. Britská firma Gossard například začala vyrábět podprsenky se vzduchovými polštářky, které lze pomocí miniaturní pumpičky nafouknout až o dvě čísla. Firma Philips zase vymyslela prádlo s chipem, jenž sleduje krevní tlak i srdeční tep.

Kolem prádla se točí stále víc průzkumů. Podle nich za něj ze zemí bývalé Evropské unie nejvíc utratí Belgičanky (v přepočtu 6200 korun ročně), nejméně Italové (600 korun) a ve Francii ho nečastěji kupují dámy ve věku 55 až 64 let. Muž stráví rozepínáním podprsenky v průměru 27 vteřin (ženy jsou samozřejmě rychlejší), prádlo si denně mění 75 procent žen a 60 procent mužů, ale hlavně: 90 procent žen nosí podprsenku zdravotně nevyhovující.

Adriana Sklenaříková

Adriana Sklenaříková

Adriana Sklenaříková

Adriana Sklenaříková

Módní přehlídka v Barceloně.

Modelka v plavkách na módní přehlídce v Barceloně.

Manekýna předvádí model salonu Renato Balestra, který představil svou kolekci 29. ledna na přehlídce v Římě.

Manekýna předvádí model polské návrhářky Ewy Mingeové, která představila svou kolekci 29. ledna na přehlídce v Římě.

Modelka předvádí kreaci módního domu Totom Conela na přehlídce, která se konala v Barceloně.

Manekýni v prádle módního domu Nuno Gama na přehlídce v Barceloně.

Modelka předvádí kreaci módního domu TCN's na přehlídce v Barceloně.

Modelka předvádí kreaci módního domu TCN's na přehlídce v Barceloně.

Modelky v prádle módního domu TCN's na přehlídce v Barceloně.

Modelky předvádí kreace návrhářky Betsey Johnsonové pro podzim 2004 na přehlídce, která se konala 9. února v New Yorku.

Chorvatská topmodelka Nina Moricová předvedla 22. února na přehlídce v Miláně prádlo z kolekce italského návrháře Roberta Cavalliho.

Modelka předvedla 22. února na přehlídce v Miláně prádlo z kolekce italského návrháře Roberta Cavalliho.

Modelka předvedla 22. února na přehlídce v Miláně prádlo z kolekce Rosanna Ansaloni.

Modelka předvedla 22. února na přehlídce v Miláně prádlo z kolekce Rosanna Ansaloni.

Modelka předvedla 22. února na přehlídce v Miláně prádlo z kolekce Rosanna Ansaloni.

Model italské návrhářky Rosanny Ansaloniové, který byl předveden 22. února na přehlídce prádla v Miláně.

Spodní prádlo od firmy Kookai bylo předvedeno 17. března na festivalu módy v australském Melbourne.

Spodní prádlo společnosti Calvin Klein bylo 17. března předvedeno na festivalu módy v australském Melbourne.

Spodní prádlo společnosti Calvin Klein bylo 17. března předvedeno na festivalu módy v australském Melbourne.

Spodní prádlo z kolekce Macpherson Men bylo 17. března předvedeno na festivalu módy v australském Melbourne.

Anglická modelka Fiona předvedla 27. března v Lisabonu kreaci portugalské módní návrhářky Fatimy Lopesové.

Módní týden v Portugalsku.

Módní týden v Portugalsku.

Módní týden v Portugalsku.

Módní týden v Portugalsku.

Módní přehlídka v Sydney.

Modelka předvádí kreaci značky Victor Dzenck na módní přehlídce dámského oblečení a plavek pro rok 2005 v Riu de Janeiru. (28.6.2004)

Modelka předvádí kreaci značky Cavendish na módní přehlídce dámského oblečení a plavek pro rok 2005 v Riu de Janeiru. (28.6.2004)

Modelka předvádí kreaci návrháře Gianniho Calignana na přehlídce haute couture v Římě. (12. července 2004)

Módní přehlídka v Kolumbii. (19.8.2004)

V Brně byl zahájen mezinárodní veletrh módy Styl a Kabo.

Módní přehlídka na úvod 24. mezinárodních veletrhů módy a obuvi Styl a Kabo, které začaly 24. srpna na brněnském Výstavišti.

V Brně byl zahájen mezinárodní veletrh módy Styl a Kabo.

V Brně byl zahájen mezinárodní veletrh módy Styl a Kabo.

Módní přehlídka na úvod 24. mezinárodních veletrhů módy a obuvi Styl a Kabo, které začaly 24. srpna na brněnském Výstavišti.

Módní přehlídka na úvod 24. mezinárodních veletrhů módy a obuvi Styl a Kabo, které začaly 24. srpna na brněnském Výstavišti.

Zlatá podprsenka z dílny Nadine Kritzerové za cenu 10 000 liber a stříbrná podprsenka Davida Kovacse za 1 200 liber.

Módní předlídka spodního prádla ve francouzském Lyonu. (6.9.2004)

Módní předlídka spodního prádla ve francouzském Lyonu. (6.9.2004)

Módní předlídka spodního prádla ve francouzském Lyonu. (6.9.2004)

Módní předlídka spodního prádla ve francouzském Lyonu. (6.9.2004)

Módní předlídka spodního prádla ve francouzském Lyonu. (6.9.2004)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Osud tanečnice Ginger Rogersové. Žila na pomezí úspěchu a bolesti

Premium S Fredem Astairem tvořila Ginger Rogersová nejúspěšnější taneční dvojici, jakou svět filmu poznal. Když se pohybovala...

Nahota je pro mě samozřejmost a kostým, prozradil Hynek Čermák

Hynek Čermák má v sobě podle režiséra Patrika Hartla kombinaci testosteronové tvrdosti a překvapivě křehké citovosti....

Za rok jsem shodil dvacet kilo, pochlubil se šéfkuchař Jan Punčochář

Šéfkuchař Jan Punčochář (42) miluje česká jídla. Před rokem však šel do sebe a díky kolegovi Romanu Stašovi vařečku...

Vždycky ráda chválím. Jsem rozená obdivovatelka, říká Ivana Chýlková

Premium V novém filmu hraje postavu, která nemá ráda psy. Ani v jejím životě pro ně není místo. I když... běžně používá...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...