Šestnáctiletý princ Harry kouřil trávu

  • 3
Princ Harry, mladší syn následníka britského trůnu prince Charlese, se ve vší tichosti vrátil z víkendového pobytu v rodinném sídle na soukromou kolej Eton. Se soukromím to teď ale bude mít těžké, protože noviny rozpoutaly aféru kolem jeho zkušenosti s alkoholem a s marihuanou. The Sunday Times v neděli informovaly, že Harry v létě pořádal na západoanglickém sídle Highgrove večírky, kde se konzumoval ve velkém množství alkohol a také marihuana. V té době bylo princi 16 let.
Britské zákony zakazují konzumaci alkoholu do 18 let, konzumace drog je postavena mimo zákon.  Harry se později otci k této zkušenosti doznal. Charles se
rozhodl rázně zakročit - poslal syna na jednodenní návštěvu odvykací kliniky, aby se seznámil s následky nezvládnuté konzumace drog.

Dnes tisk v komentářích hodnotí kladně nejen rázný Charlesův postup, ale i reakci premiéra Tonyho Blaira. Ten připomněl, že podobné překvapení mu před několika měsíci připravil 16letý syn Euan, kterého policie načapala opilého v centru Londýna, jak zvrací.

Blair ocenil Charlese, že se rozhodl Harryho poslat na návštěvu detoxikačního střediska.  Zprávy o Harryho prohřešku sice zasahují do jeho soukromí, nicméně britský úřad tiskového dozoru PCC dnes uznal, že aféra je dokladem "mimořádného zájmu veřejnosti", a tudíž informace o Harrym lze ospravedlnit. Ředitel PCC Guy Black nicméně připomněl, že to neopravňuje sdělovací prostředky, aby  nerespektovaly přísná pravidla, která se týkají poskytování informací o všech dětech školního věku, tedy včetně prince Harryho.

Z těchto nařízení vyplývá, že žádného mladistvého, ať je královského původu či nikoli, nelze fotografovat či s ním pořídit rozhovor bez souhlasu rodičů.

Po tragické smrti princezny Diany, Harryho matky, se britské sdělovací prostředky v roce 1997 zavázaly, že budou respektovat soukromí jak Harryho, tak jeho staršího bratra, nyní 19letého prince Williama, po celou dobu jejich školní docházky.

Princ Harry