Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

S přibývajícím věkem je mi na světě nějak veseleji, říká Šárka Vaculíková

Seriál
Šárka Vaculíková (33) oslavila Kristova léta v karanténě a díky ní našla konečně čas na psaní své další autorské hry. Herečka prozradila, že pro blízké šije roušky na babiččině singrovce a těší se na premiéru nového představení v domovském Vinohradském divadle, která byla kvůli pandemii odložena.

Šárka Vaculíková | foto: Monika Navrátilová

Stále ještě šijete roušky?
Šiju, šiju, ale jen pro rodinu nebo známé, kteří potřebují. Nejde mi to příliš rychle, takže tvořím jen pro své nejbližší okolí.

Patří šití k vašim dovednostem, které jste se naučila na waldorfské základní škole?
Ne, ne. Na waldorfské škole jsme asi také něco šili, ale v ruce. Spíš jsme pletli nebo vyšívali, ale moc si z toho nepamatuji. Na roušky jsem si teď půjčila babiččin prastarý šicí stroj Singer, který má babička ještě po své mamince. Stroj je to nádherný a stále funguje. Šití roušek na něm pro mě má opravdu svou atmosféru a nostalgii.

Chybí vám hraní? Umíte si představit život bez něj?
Neumím. Je ale pravda, že první dva týdny jsem byla vlastně hodně ráda, že si můžu odpočinout a soustředit se na psaní. Ale teď už se zase těším na jeviště. Díky karanténě jsem zjistila, že si musím najít nějaký nový způsob, jak lépe nakládat s kousky volného času v běžném divadelním provozu a režimu. Byla jsem až překvapená, jak vyčerpaná jsem vlastně byla a jak moc jsem uvítala to nečekané volno. Musím si umět během hektického dne naordinovat něco, co mi bude dodávat jiskru a energii. Pracuji na tom, možná to bude ranní běh nebo nějaké cvičení na dvacet minut, kterým se i během dne dostanu hlavou jinam a naberu nový elán. Uvidím, teprve to na sobě testuji.

Než přišla opatření, měli jste ve vašem domovském Vinohradském divadle rozezkoušenou novou hru Český román. Pilujete doma svou roli? Zkoušíte s kolegy aspoň virtuálně?
Český román jsme skutečně dovedli skoro až k veřejné generálce, takže jsme ve fázi zkoušení, kdy už je potřeba projíždět celou hru se vším všudy, tedy se světlem, hudbou, dekorací i ostatními kolegy. Chybí nám už jen tři zkoušky a můžeme hrát pro publikum. Moc se těšíme, až představení konečně spatří světlo světa a budeme z něj moci mít radost společně s diváky. Je to krásný životní příběh o životě Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové a mrzelo nás, že jsme byli zastaveni tak blízko před cílem

Seriály pod lupou

Herci vzpomínají

Nemocnice na kraji města:
Ladislav Frej
Eliška Balzerová
Hana Maciuchová
Iva Janžurová
Zdenka Procházková

Sanitka:
Zlata Adamovská
Tomáš Juřička
Ivana Andrlová
Pavel Zedníček

Arabela:
Oldřich Vízner
Dagmar Patrasová
Ondřej Kepka

Byl jednou jeden dům:
Eva Hudečková
Václav Postránecký
Zdeněk Srstka

Chlapci a chlapi:
Ivan Vyskočil
Mário Kubec
Kamil Halbich

My všichni školou povinní:
Michaela Kuklová
Vlasta Žehrová
Gabriela Vránová

Ulice:
Martin Finger
Dana Syslová
Patricie Solaříková
Michaela Badinková

Pojišťovna štěstí:
Kateřina Brožová
Tereza Kostková
Yvetta Blanarovičová

Rapl:
Igor Orozovič
Lucie Žáčková
Dana Černá

Ordinace v růžové zahradě:
Martin Zounar
Sofie K. Filippi
Daniela Šinkorová
Jan Čenský

Cesty domů:
Jana Janěková starší
Radúz Mácha
Miluše Šplechtová

Krejzovi:
Martina Hudečková
Ernesto Čekan
Václav Rašilov

Letiště:
Bohumil Klepl
Anna Šišková
Jana Stryková

Přístav:
Petr Čtvrtníček

Zahradnictví:
Ondřej Sokol
Anna Fialová
Gabriela Míčová

Modrý kód:
Štěpán Benoni
Mahulena Bočanová
Sabina Laurinová
Ondřej Rychlý
Eva Janoušková

Specialisté:
Václav Šanda
Roman Štabrňák
Petra Nesvačilová
Jakub Štáfek

Slunečná:
Roman Tomeš
Filip Tomsa
Martina Preissová

Slovácko sa nesúdí:
Vlasta Peterková
Jana Švandová

Ve Vinohradském divadle hrajete hlavní roli Lisy Doolittlové v představení Pygmalion, které mohli vaši fanoušci před pár dny vidět v záznamu v online vysílání. Má divadlo takto natočené všechny hry? Uměla byste si představit hrát divadlo bez publika?
Ano, divadlo má záznam všech představení hlavně kvůli technickým důvodům. Například pro případ, že by bylo třeba nazkoušet záskok. Ale divadlo bez diváků? To nejde. Představit si to umím, protože divadlo bez diváků zažíváme vždy v generálkových týdnech, kdy už je všechno hotové a stále jen projíždíme celou hru před prázdným hledištěm, kde je ticho, pusto, prázdno a jen někde vzadu ve tmě sedí tiše režisér. A to je strašný pocit. 

Vždycky si v zákulisí s kolegy říkáme větu: „Hm... už to chce lidi“. Bez diváků to na jevišti nějak nežije a skomírá, protože jen opakujeme, co jsme hráli už včera, a bez toho krásného impulsu, že v hledišti sedí někdo, kdo to ještě neviděl, jsme nějací nespokojení. Není to ta pravá hra na „dívadlo“, když se na nás nikdo nedívá.

Vaše postava Adriany v seriálu Ulice se nedávno po delší pauze vrátila na obrazovku, seriál byl mezitím ale pozastaven. Jak dalece jste stačila novou linku Adriany rozehrát?
Moje postava Adriana Pešková se zatím do Ulice naplno nevrátila. Přijela jen o Vánocích na návštěvu za rodinou Peškových, ale teď je zase zpátky v Austrálii, takže herecky mě pandemie v Ulici nezasáhla. Měla jsem ovšem od dubna točit seriál Chataři s režisérem Radkem Bajgarem, který je zatím pozastaven. Na první klapky čekáme všichni už dost netrpělivě.

Měla jste možnost zkusit si zahrát v roušce?
Myslím, že to není možné, protože vám rouška zakryje většinu obličeje a špatně se v ní mluví. V divadle máme ale takzvané večery Bez líčidel, což znamená živé streamování na webu divadla, a celé to probíhá právě v rouškách, což je dost náročné. Člověk v té roušce hrozně huhlá, a jakmile se často směje, rouška vlhne. Je to nepříjemné, ale nedá se nic dělat, právě díky rouškám jsme na tom u nás s pandemií zatím tak dobře oproti jiným zemím Evropy.

Jste autorkou a zároveň protagonistkou vaší vlastní one girl show Milena má problém. Máte v šuplíku další autorské představení? Chystáte se napsat i větší hru pro více herců?
Ano, díky karanténě na něm teď aktivně a s radostí pracuji. Jde o text pro dva herce. Po zkušenosti s Milenou jsem se rozhodla, že na jevišti potřebuji parťáka. Vše je zatím v procesu a zrodu a zároveň velmi křehké, navíc nechci nic zakřiknout ani prozradit. Každopádně ráda bych se v tomhle představení ještě více věnovala zpěvu a tanci a pevně doufám, že bude pro diváky příjemné na pohled i na poslech.

Autorskou tvorbu a pedagogiku jste studovala po herecké konzervatoři na DAMU. Proč jste se nepřihlásila na herectví?
Lákala mě právě ta vlastní tvorba. Herec je strašně závislý na tom, zda ho někdo obsadí, nebo neobsadí. Prostě zda mu někdo z venku dá práci.

Máte své oblíbené dramatiky?
To nedokážu tak jednoznačně říct, ale mám svého oblíbeného básníka Jiřího Ortena.

Jak jste na tom vy s vlastní básnickou tvorbou?
Nijak. (smích) Na tohle jsem poleno. Ale četbu básní, které napsal někdo jiný, mám moc ráda.

Měla byste někdy chuť herectví vyučovat?
Zatím si to neumím představit. Myslím, že bych se dost trápila tím, zda to dělám dobře a zda jsem k něčemu takovému vůbec způsobilá. Asi by to pro mě bylo víc utrpení než radost.

Máte za sebou nějaké projekty, které čekají na své uvedení?
Měla jsem krásnou roli v seriálu Einstein s Aničkou Polívkovou a Vojtou Kotkem v hlavních rolích. Premiéra seriálu se zatím kvůli karanténě odložila a čeká na svůj správný čas, ale já už se moc těším. Natáčení i scénář byl skvělý, děj bude napínavý, vtipný, chytrý s nadhledem a ironií a samozřejmě s potřebnou dávkou něhy a citů.

Šárka Vaculíková

Šárka Vaculíková

Už jste měla někdy možnost zahrát si se svým strýcem Lukášem Vaculíkem?
Jé, to se nám ještě nepoštěstilo, abychom spolu hráli. (smích) A vlastně ani nevím, zda bychom se před sebou navzájem příliš nestyděli. Čím víc osobně se znáte s těmi, se kterými hrajete, tím je to někdy těžší. Prostě si příliš vidíte do talíře.

Právě jste oslavila Kristova léta. Jsou pro vás nějakým zlomem? Jaká je vaše životní filozofie?
Cítím, že věk člověka opravdu mění, hlavně co se týká priorit. Svůj věk mám ráda a pozoruji, co se teď bude měnit nebo mění. Ještě to nemám pojmenované, ale cítím, že je se mnou něco jinak a vnímám to velmi pozitivně. Je mi na světě nějak šťastněji a veseleji. A pokud je to ono, co věk přináší, budu stárnout moc ráda.

Autor:
  • Nejčtenější

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Natáčely jsme s Bradem Pittem. Tenkrát nás nezajímal, říkají dvojčata Černé

Jsou sestry, věnují se herectví a ještě pořád se stane, že si je lidi pletou, i když už údajně ne tak často jako kdysi....

Tenista Korda a dcera fotbalisty Nedvěda se pochlubili zamilovanou fotkou

Děti českých sportovních legend jsou zamilované až po uši. Sebastian Korda (21) a Ivana Nedvědová (24) se znají od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Berenika Kohoutová se pochlubila fotkou z utajené svatby

Herečka Berenika Kohoutová (30) se podruhé vdala. Otce své dcery Loly Kryštofa Kubína si vzala začátkem září. Až nyní...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Nový přírůstek do štafety, okomentoval narození druhé dcery atlet Helcelet

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet (29) a jeho manželka, bývalá atletka Denisa Helceletová (35), mají druhou dceru....

Modelka, tanečnice i pivovarník zabojují v reality show Love Island

Prohlédněte si deset finalistů nové reality show Love Island. Skupina mladých lidí z České republiky a Slovenska si ve...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Bujaré večírky a sex? Tím by má útlá kniha nabobtnala, směje se Petr Janda

Hudebník Petr Janda (79) pokřtil knihu Má říše kupodivů, kterou napsala jeho kamarádka Barbara Semenov. Lídr kapely...

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...