Dnes jsou herci rádi za každou práci na přilepšení k platu, míní Mikluš

  0:02aktualizováno  0:02
Ostravan Robert Mikluš (36) vystudoval brněnskou JAMU, přestože rodiče z něj chtěli mít právníka. Filmaři ho objevili v roce 2007, kdy dostal menší roli v Četnických humoreskách. Pro týdeník Téma promluvil i o tom, jak ho kolegové v divadle přijali po úspěchu seriálů Doktor Martin a Strážmistr Topinka.

Nyní hostujete v Národním divadle. Jak vás místní bardi přijali jako strážmistra Topinku? Nekoukal na vás někdo skrz prsty?
Ani ne, už se to neřeší jako v 90. letech, kdy herci, kteří netočili seriály, pohrdali těmi druhými, protože oni hráli o těch vážných věcech. My jsme o těch vážných věcech hráli, ale brali jsme 12 tisíc korun čistého. A říkal jsem si, co mám dělat, abych měl na nájem. Myslím, že dnes jsou herci rádi za každou práci, která jim přilepší k mizernému divadelnímu platu.

Fotogalerie

Bylo období, kdy jste reálně uvažoval seknout s herectvím?
Zhruba po šesti letech na Provázku, měl jsem osobní krizi. Říkal jsem si, že takhle nebudu moct založit rodinu a mít dítě. Bylo těžké pozvat holku na rande, protože jsem neměl peníze na večeři. To mě hrozně ponižovalo. Měl jsem pocit, že dělám v profesi maximum a pořád to nestačí.

Řešil jste to brigádou? 
Snažil jsem se, ale pod režisérem Vladimírem Morávkem to moc nešlo, vyžadoval naprostou oddanost divadlu. Měl jsem pocit, že jsem tam furt. Tak jsem se rozhodl jít na volnou nohu do Prahy. Do toho zrovna přišla nabídka na ten seriál. Rozmýšlel jsem, jestli to vzít. Pak jsem si řekl: „Co blázníš? Nedělej hrdinu.“ A teď mám vlastní seriál.

Co z vás chtěli rodiče mít?
Právníka, protože ten si vydělá hodně peněz.

Co říkali na to, když jste se vrhnul na herectví?
Máma nebyla nadšená. Ale teď už je spokojená. Může se třeba vyfotit s někým známým. Občas se dostane do divadla na premiéru nebo na natáčení jako v případě filmu Dukla 61. Ale to nebyla moje zásluha, mě tam obsadili teprve poté, co ji vybrali jako konzultantku. A byla to náhoda. Máma v životě zažila šílené věci... O to víc je ráda, že na chvíli vypadne z Ostravy a dostane se do úplně jiného světa. Byla se mnou třeba na Poctě Miloši Formanovi v Praze na Žofíne. Nebo na karlovarském festivalu. Najednou na ní vidím, jak pookřeje, jak je šťastná a spokojená. Kvůli nějaké akci si koupí nové šaty, nechá si udělat hlavu. Jede za mnou do Prahy a je natěšená jako malá holka. A hrozně si to užije. A já s ní, protože mám radost z toho, jak je šťastná.

Co táta říkal na vaši hereckou profesi?
Tomu to bylo jedno. Párkrát byl v divadle, když jsem ještě patřil do spolku Tajfun. Byl se podívat na inscenaci Jesus Christ, kde jsem ztvárnil titulní roli. Líbilo se mu to, prý mu dokonce ukápla slzička. Jednou přijel do Brna, do divadla Husa na provázku na představení Revizor, které přerušil telefonem, protože mu volal kamarád. Začal do toho představení nahlas mluvit. A v půlce odjel domů do Ostravy s tím, že už to viděl v televizi. To byl tehdy velký zážitek. On se předtím opil, protože to bylo v den mé promoce.

Brzy budete tátou. Jak se na to těšíte?
Moc. Hodně jsem si to přál. Myslím, že jsem ve věku, kdy jsem na to připravený. 

Už máte jistotu, že rodinu uživíte?
Myslím, že na volné noze je to pořád život v nejistotě. Nesmím si třeba zlomit nohu a být pak v platební neschopnosti. Ale kdybych čekal na jistotu, jsem bez dětí.

Celý velký rozhovor najdete v týdeník Téma.


Autor:

Nejčtenější

Fotbalista Jan Koller se rozvádí. V Bratislavě ukázal novou přítelkyni

Jan Koller s manželkou Hedvikou na belgické Zlaté kopačce (2011)

Fotbalista Jan Koller (46) potvrdil, že se po patnácti letech rozvádí se svou manželkou Hedvikou Kollerovou (44). Na...

S veganstvím končím. Díky masu se mi restartoval mozek, říká Hathawayová

Anne Hathawayová na premiéře filmu Debbie a její parťačky (New York, 5. 6. 2018)

Anne Hathawayová (36) se svěřila s tím, proč se po několika letech vzdala veganství. Přiznala, že svým způsobem za to...

Rytmus se oženil, vzal si svou těhotnou lásku Jasminu

Patrik „Rytmus“ Vrbovský a Jasmina Alagič se vzali 18. května v Pezinku.

Moderátorka Jasmina Alagič (29) a raper Patrik „Rytmus“ Vrbovský (42) si dnes odpoledne řekli „ano“. Obřad proběhl na...

Úspěšná show po čtrnácti letech končí. Kvůli podezřelé smrti účastníka

Moderátor Jeremy Kyle (5. března 2018)

Britská televize ITV oznámila, že po čtrnácti letech vysílání ruší úspěšný pořad The Jeremy Kyle show. Ten podle...

Meditující Brenda i vyčerpaná Donna. Beverly Hills má novou upoutávku

Tori Spellingová, Jason Priestley, Gabrielle Carterisová, Ian Ziering, Jennie...

Televize Fox představila novou upoutávku na pokračování seriálu Beverly Hills 90210, které bude mít premiéru letos v...

Další z rubriky

Francouzská kráska Isabelle Adjaniová se neumí smířit s věkem

Isabelle Adjaniová (Cannes, 20. května 2019)

Francouzka Isabelle Adjaniová (63) bývala v osmdesátých letech jednou z nejkrásnějších evropských hereček. Na letošním...

Reklama na rodinné štěstí. William a Kate dováděli s dětmi v zahradě

Vévodkyně Kate a její syn princ Louis v zahradě, kterou navrhla spolu s Adamem...

Kensingtonský palác zveřejnil nové snímky rodiny prince Williama (36) a vévodkyně Kate (37). Nechybí na nich jejich tři...

DiCaprio a Pitt na premiéře v Cannes. Nenechala si je ujít ani Kurková

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt na premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu (Cannes,...

Ve středu večer měl v Cannes premiéru nový film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. Nechyběly ani hlavní hvězdy...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz