Radim Fiala | foto: Petr Kozlík, MAFRA

Herci žijí svoje postavy, normální život už jaksi ne, tvrdí Radim Fiala

  • 11
Jeho oblíbeným filmem je Tootsie, kde se Dustin Hoffman vydává za ženu, jen aby získal roli. Radim Fiala (46) takovou proměnu neabsolvoval, ale už osm let hraje lékaře v Ordinaci v růžové zahradě. „A to jsem byl kdysi přesvědčený, že do seriálu nikdy nevlezu. Ale je to práce a já byl předtím dva a půl roku bez ní,“ říká.

Byla blbost upsat se seriálu Ordinace?
To je práce. Složenky a děti se vás neptají, kde na to berete. Když je člověk dva roky nezaměstnaný, sakra si váží práce. Dustin Hoffman ve filmu Tootsie řekl jednu skvělou větu: „Nevěřím na peklo, věřím na nezaměstnanost.“

Vzal byste roli Tootsie?
Miloval bych to. Shodou okolností jsem si nedávno vzpomněl, jak jsme na to s kamarády šli do kina v Bohunicích. V životě mě nenapadlo, že mě potká něco podobného jako Michaela Dorseyho.

Vždyť vy v tom seriálu ženskou postavu nehrajete...
To ne, ale stejně jako on hraju v něčem, co jsem nikdy nechtěl dělat. Já seriály opovrhoval. A hraju v něm. Před těmi osmi roky, co jsem do toho naskočil, se mi kvůli tomu hodně kolegů vysmívalo. Byl jsem v pohodě až když jsem zjistil, že skoro každý herec na Západě začal kariéru v seriálu. Třeba i Paul Newman nebo George Clooney. A Stallone začínal dokonce v laciném pornu.

První rok v Ordinaci jste splatil dluhy a zaplatil daně. Co za těch dalších osm let? Koupil jste si třeba nové auto?
Ne, mám pořád stejné, mému saabíčkovi už je šestnáct let. Proč ho měnit, když je pořád funkční a nadčasovej? Navíc, kdo dnes má již neexistující značku?

Udělal jste si nějakou radost?
Mohl jsem pozvat celou rodinu na měsíc k moři na Krétu. Jako divadelní herec jste rád, když někam vyjedete na čtrnáct dní. Sám, anebo s přítelkyní, ale nesmí moc jíst (směje se). Když jsem v roce 2006 opouštěl Divadlo Husa na provázku, měl jsem šestnáct a půl tisíce hrubého. To je můj nejvyšší plat, kterého jsem dosáhl jako zaměstnanec. Dodnes nechápu, že to šlo a že jsem tam vydržel patnáct let. Ale když žijete v tom mikrosvětě, tak vám to nevadí. Protože vlastně nevíte, co se děje za zdmi divadla. Herci žijí svoje postavy, normální život už jaksi ne. To je šílený. Proto je tak málo šťastných herců.

Celý rozhovor najdete v novém vydání týdeníku Téma.

, Téma