První dámy se NA TO pečlivě připravily

  10:23aktualizováno  10:23
První dámy nemohou ani na jednu z příležitostí summitu NATO v Praze přijít v tomtéž. Byť do Prahy přijely na pouhé dva dny, musela s nimi i značná část jejich šatníku a botníku, neřkuli klenotnic. Zatím stačily předvést své večerní toalety elegantní kostýmky a vycházkový outfit.
Podívejte se do fotogalerie.

Nestačí, aby se dámy reprezentující své politicky vysoce postavené muže jenom usmívaly na kamery. Měly by se umět vyhýbat skandálům, dbát na tradiční hodnoty a hlavně vědět, co si při jaké příležitosti vzít na sebe, jak se učesat a nalíčit. Každého totiž stejně napřed upoutají tím, jak vypadají.

Stále častěji je za nejkrásnější první dámu Evropy označována Dagmar Havlová. Je pravda, že v tom směru ji léta na Hradě rozhodně prospěla. Nicméně v těchto dnech se jí dostává nebývalé konkurence. Na summit NATO totiž přijely ženy prezidentů i premiérů, ministryně i prezidentky. Své manžely do Prahy doprovází všeho všudy téměř pět desítek dam.

Mezi kostýmky zářila bílá paní
Dagmar Havlová
jako hostitelka dam zvolila první den konání summitu smetanově bílou barvu. To jí zajistilo pozornost všech, i když možná na úkor důstojnosti, ve prospěch image "holky z porcelánu". Vlasy nechala volně rozpuštěné a mezi dámami měla nejkratší délku sukně - nad kolena. Na fotografiích tak vyniknou její štíhlá lýtka. Jako jedna z mála dokonale doladila k oblečení i béžové lodičky.

Decentně a důstojně světlešedý kostým si na prohlídku lánského zámku oblékla Laura Bushová, zatímco žena polského prezidenta Jolanta Kwasniewská vsadila opět na černou klasiku. Štíhlou postavu zdůraznila sedmačtyřicetiletá dáma kalhotovým overalem, který si nemůže dovolit každá. Právě Jolanta působila ze všech dam nejpřirozeněji a nejuvolněněji.

Na večeři byly dámy v dlouhé večerní

Na středeční slavnostní večeři na Pražský hrad přišly dámy v dlouhých róbách. Úkolem bylo reprezentovat a také rozjasnit barevně poněkud černobílou pánskou společnost. "Je vidět,že se dámy pečlivě připravovaly," komentuje módní návrhářka Klára Nademlýnská róby tří dam, které nejvíc zaujaly novináře -fotografy.

Okouzlujícími úsměvy nešetřila manželka polského prezidenta Jolanta Kwasniewská. Tmavovláska zářila sněhobílým šátkem spojeným vpředu na černých šatech do malé květiny. "Paní Jolanta zvolila jednoduchou černo/bílou klasiku, kterou podtrhla jemnými šperky," chválí Nademlýnská první dámu Polska.

První dámy mají svůj program

Majestátně působila Laura Bushová, která opět vsadila na oblíbenou vínovou a tmavě červenou barvu. Jednoduchý živůtek ozdobila výrazným šperkem s kameny v barvě šatů. Kolová sukně šatů příjemně ozvláštnila jejich jinak jednoduchý střih. "Paní Laura Bushová opravdu zazářila," rozplývá se v hodnocení návrhářka. "Měla dokonale sladěné barvy šatů od červeno-růžové až po temně fialovou. Dobře vybrané šperky výborně doplnily celý vzhled." Podle Nademlýnské působila moderně a svěže.

Slušelo to také Dagmar Havlové. V béžových saténových šatech s leskem vypadala nadčasově, skromě, byť trochu vlažně. O to víc v nízkém stojáčku a vlasy vyčesanými do drdolu vynikla šíje hostitelky. "Paní Dagmar Havlová působila velmi kultivovaně a vkusně," hodnotí její róbu Klára Nademlýnská. "Jen je škoda, že nebyla trochu výraznější."

I když paní Dagmar působila trochu unaveně, bylo znát, jak ji chvála Václava Havla, která na úvod zazněla, nesmírně těší. Ač profesí herečka, zdá se, že je pro ni lepší pohnutí zahrát, než skrýt.

První přiletěla profesionálka
První ze všech přiletěla do Prahy spolu s manželem Laura Bushová. V Ruzyni z letadla vystoupila v širších šedých kalhotech a pod vínovým třičtvrtečním kabátem měla sytě modrou halenu. Jako vždy klasické a elegantní oblečení, pohodlné na cestu letadlem. 

Za ženy s nejpropracovanějším stylem hodnotí módní návrhářka Hana Havelková Lauru Bushovou a Cherie Blairovou. U Laury si okamžitě všímá obliby hedvábí a upozorňuje, že její styl je vysoce kultivovaný a konzervativní. Není rozdíl mezi tím, jak se obléká teď a jak před nástupem svého muže do úřadu.

"Všechno její oblečení od oficiálního až po volný čas ukazuje jednotný názor. Má o něm jasnou představu a je s ní v harmonii," říká Hana Havelková.

Přesto se ani dokonalá Laura Bushová doma nevyhne kritice. Kousavá novinářka Betty Bowersová, která si Bílý dům bere na mušku docela často, si ji v narážce na její původ dobírá, že róby pocházejí určitě od nějakého texaského návrháře a účes má od sedmdesátých let pořád stejný.

Návrhářka hodnotí nejlépe Blairovou
Nejvýše Havelková hodnotí Cherie Blairovou. "Vyzařuje z ní, že je to inteligentní, vytížená žena, která má svůj názor, a také šatník si tvoří sama. Ze všech prvních dam působí nejcivilněji a nejpřirozeněji."

Cherie má ráda kalhoty, nosí je nejčastěji ze všech prvních dam, a to i na oficiální příležitosti. Už z toho, jak se obléká, je vidět, že roli premiérovy manželky nijak neprožívá. Přesto britský tisk čas od času přetřásá sumy, které za své kostýmky vydá – některé se pohybují až v tisících liber. Dalším oblíbeným tématem je snaha mít za všech okolností perfektní účes, takže s sebou všude vozí kadeřnici. Dlužno však podotknout, že tyto výstřelky si platí ze svého. A ještě jedno prvenství Cherie Blairové? Jako jediná také obohatila šatník první dámy o těhotenské modely – nejmladší syn Leo se narodil už v Downing Street, tradičním sídle britských premiérů.

Dámy, které mají reprezentovat své země na summitu NATO:

USA

Laura BUSHOVÁ  - manželka prezidenta

LITVA

Alma ADAMKIENEOVÁ  - manželka prezidenta

POLSKO

Jolanta KWAŚNIEWSKÁ - manželka prezidenta

SLOVENSKO

Irena SCHUSTEROVÁ - manželka prezidenta

VELKÁ BRITÁNIE

Cherie BLAIROVÁ - manželka premiéra

DÁNSKO

Anne-Mette RASMUSSENOVÁ -manželka premiéra

LOTYŠSKO

Vaira VIKEOVÁ-FREIBERGAOVÁ - prezidentka

RAKOUSKO

Benita FERREROVÁ-WALDNEROVÁ - ministryně zahr.

FINSKO

Tarja HALONENOVÁ - prezidentka

ŠPANĚLSKO

Ana BOTELLOVÁ - manželka premiéra

NĚMECKO

Doris SCHRÖDEROVÁ-KÖPFOVÁ-manželka kancléře

KANADA

Aline CHRÉTIENOVÁ - manželka premiéra

ESTONSKO

Kristi Kallasová - manželska premiéra

FRANCIE

Michele Alliotová-Marieová - ministryně obrany

ISLAND

přiletí i manželka premiéra

MAĎARSKO

Katalin Medgyessyová Csaplár-manželka premiéra

MAKEDONIE

Vilma Trajkovská - manželka prezidenta

NORSKO

Björg Rasmussenová - manželka premiéra

Dagmar Havlová (vpravo) s manželkou polského prezidenta Jolantou Kwasniewskou (vlevo)při zahájení dvoudenní oficiální návštěvy České republiky

Manželka slovenského prezidenta Rudolfa Schustera Irena (vpravo) odchází z bratislavské Dérerovy nemocnice, kde v noci navštívila s dcerou Ingrid těžce nemocného manžela (28. června 2000).

Dagmar Havlová a Václav Klaus ve Vladislavském sále.

Manželka amrického prezidenta patří mezi ženy s nejpropracovanějším stylem oblékání.(19.11. 2002)

Laura Bushová při příletu do Prahy.(19.11. 2002)

Marie José Ritta Sampaiová, manželka portugalského prezidenta na předchozí návštěvě Prahy.

George Bush s manželkou působí jako velmi sladěný pár. On je dokonalý gentelman, ona dáma v decentních šatech doplněných výrazným náhrdelníkem.Oba vsadili na klasiku.

Hlavy států s manželkami. Každá zvolila jiný outfit, každá má vlastní styl. Jejich muži vsadili na tradiční černobílou kombinaci s motýlky. Vedle manželů Havlových stojí portuglský první pár.

Madeleine je dáma velkého světa, i když zvolené oblečení tomu tak úplně neodpovídá. Zřejmě ví, o co v politice jde, a nemá potřebu se parádit. Vzbuzuje respekt okolních mužů i v jednoduché kombinaci zelené a černé.

Ve žlutém salónku, kde byla připravena slavnostní tabule se žlutou květinovou výzdobou, pronesla Havlová krátkou řeč. Přiblížila v ní historii i současnost raně barokního sídla.Zdůraznila, že společně s manželem jezdí do Lán především odpočívat.

Choť českého prezidenta Václava Havla Dagmar s Laurou Bushovou na společenském obědě v Lánech.

Dagmar Havlová přivítala na obědě v Lánech tři manželky prezidentů a šest premiérských chotí. Kromě manželky amerického prezidenta Laury Bushové přijaly pozvání na oběd i ženy polského a tureckého prezidenta. Manželky premiérů byly z Kanady, Islandu, Řecka, Španělska, Norska a Portugalska. Z leva: Ivana Tigridová, Aline Chrétienová, manželka kanadského premiéra, Margarita Barrosová, choť portugalského premiéra, Semra Sezerová, manželka tureckého prezidenta, Viktorie Špidlová, Dagmar Havlová, Laura Bushová, první dáma USA, Jolanta Kwasniewská, choť polského prezidenta, Astridur Thorarensová, manželka islandského premiéra, v modrém kabátě Bjorg Bondeviková, choť norského předsedy vlády, za ní vpravo Anna Botellová, manželka španělského premiéra, v bílých kalhotách Daphne Simitisová, manželka řeckého premiéra, a zcela vpravo manželka dánského premiéra Anne-Mette Rasmussenová.

Dagmar Havlová a Jolanta Kwasniewska, obě v kontrastních barvách kostýmků.

Dagmar Havlová na slavnostní večeři na Pražském hradě. Nízký rolák namísto límce podtrhl její dlouhou šíji. Dagmar tak působí vznešeně. Šaty svým neutrálním tónem zdůrazňují skromnost až nebývalou plachost nositelky. O to víc vynikne štíhlá postava a hezký obličej s okouzlujícím úsměvem. Vedle stojí portugalský prezident s chotí Margaritou Barrosovou. (20.11. 2002)

Společenská a veselá manželka polské prezidenta Jolanta Kwasniewská si může dovolit podtrhnout svůj přirozený půvab a sympatický úsměv bílým šátkem kolem ramen. Model upoutá a oživí decentní černé šaty.(Večeře na Pražském hradě 20.11. 2002)

Laura Bushová ve své oblíbené vínové až tmavočervené barvě. Šaty mají kolovou, dole rozšířenou sukni. Šperky zvolila paní Bushová výrazné a elegantní.(Na slavnostní večeři na Pražském hradě 20. 11. 2002)

Laura Bushová působí opravdu velmi profesionálně. Elegantní šaty dole oživené širokou kolovou sukní, jednoduchý hladký živůtek na kterém vynikne nápadný šperk s kameny v barvě šatů. Dost reprezentativní a přitom nikterak okázalé!

Zleva: Viktorie Špidlová, Dagmar Havlová, Laura Bushová a Jolanta Kwasniewská. Na návštěvě zámku v Lánech, při summitu NATO 21.11. 2002.

Dagmar Havlová vítá ženu polského prezidenta Jolantu Kwasniewskou.

Dagmar Havlová vítá manželky státníků při návštěvě Prahy na summitu NATO (21.11. 2002).

Dagmar Havlová hostila manželsky státníků na zámku v Lánech (21.11. 2002).

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Manželka Pavlína Pořízková dědit nebude, napsal v závěti Ocasek

Muzikant Ric Ocasek (†75) zemřel náhle letos v září, dva týdny po operaci srdce. V závěti uvedl, že své manželce, české...

Youtuberka Třešničková poprvé ve společnosti. Ukázala jizvy po popáleninách

Youtuberka a influencerka Kristýna Třešňáková (24), známá na sociálních sítích pod jménem Týnuš Třešničková, se po...

Mám rád všechno extrémní. I ženské vyšperkované plastikami, říká Vémola

Obdivuje zápasníka Gustava Frištenského, herce Arnolda Schwarzeneggera a zpěváka Karla Gotta. Bojovník MMA, rváč, dříč,...

Čeká nás velká jízda, říká podruhé těhotná Marie Doležalová

Marie Doležalová (32) se na sociálních sítích pochlubila radostnou novinkou. Herečka s tanečníkem Markem Zelinkou (32)...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nechci se nijak omezovat, říká Slováčková léčící se s rakovinou prsu

Anna Julie Slováčková (24) se minulý týden svěřila s tím, že u ní lékaři při pravidelné kontrole zjistili zhoubný nádor...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Návrat do Čech navrhl manžel, zkoušíme to na rok, říká Tereza Maxová

Tereza Maxová (48) se s celou rodinou vrátila zpět do Čech. Modelka se svěřila s tím, že za návrat může hlavně její...

Youtuberka Třešničková poprvé ve společnosti. Ukázala jizvy po popáleninách

Youtuberka a influencerka Kristýna Třešňáková (24), známá na sociálních sítích pod jménem Týnuš Třešničková, se po...

Legend je nejvíc sexy muž roku. Před ním měli titul Pitt, Clooney i Depp

Zpěvák John Legend se letos stal nejvíc sexy mužem. Převzal tak žezlo od herce Idrise Elby. Před nimi se titulem...

Herečka Tereza Ramba je maminkou. Rýpla si do vévodkyně Kate

Herečka Tereza Ramba (30), za svobodna Voříšková, se na sociálních sítích pochlubila radostnou novinkou. S tanečníkem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz