Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let

  • 131
Závěť prince Philipa, který letos na jaře zemřel ve věku 99 let, bude před veřejností tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Rozhodl o tom nejvyšší soud. Podle BBC je důvodem ochrana „důstojnosti a postavení“ královny.

Už víc než století je ve Velké Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby po vykonání poslední vůle znovu zapečetily jejich závěti.

„Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka,“ uvedl ve zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane (celé rozhodnutí v angličtině naleznete zde). 

Soudce zároveň podotkl, že ani on závěť neviděl, také mu, kromě jména a data vyhotovení, nebyly sděleny žádné podrobnosti z poslední vůle prince Philipa.

Po uplynutí stanovené lhůty 90 let proběhne soukromý proces, který určí, zda se závěť zveřejní, nebo zda zůstane i nadále tajná.

Princ Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou Alžbětou II. ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

„Její Veličenstvo královna Alžběta II. oznamuje s hlubokým zármutkem smrt milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská Výsost nás pokojně opustila dnes ráno na zámku Windsor,“ píše se v prohlášení, které tenkrát zveřejnil královský palác.

16. listopadu 2017

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC.

Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina

9. dubna 2021

,