Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Princ Harry se po svatbě změnil, ne všichni tomu úplně rozumí, říká Forejt

  17:38
Ukázala se nejen jako hlava státu, ale i jako milující babička, která chce pomoct vnukovi. To je podle bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta jeden ze závěrů schůzky Alžběty II. s členy rodiny kvůli rozhodnutí prince Harryho a jeho manželky vzdát se rolí v královské rodině.

Vévodkyně Meghan a princ Harry (Johannesburg, 2. října 2019) | foto: Reuters

Co říkáte na výsledek rokování královny ohledně odchodu Harryho a Meghan?
K žádnému posunu prakticky nedošlo. Její Veličenstvo královna minulý týden vyjádřila podporu přání svého vnuka a jeho manželky s tím, že pověřila královský dvůr, aby připravili možnosti, které jsou nasnadě. Sama královna už tehdy upozornila na to, že to může trvat delší dobu, než očekávají i samotní žadatelé Harry a Meghan, která bude zapotřebí pro takzvaný tranzit. Aby to bylo v souladu se všemi tužbami i pravidly, aby to nezpůsobovalo problémy jak jim, tak královské rodině. Od té doby se nestalo nic jiného. Ať už se uvnitř zámku Sandrigham dojednalo cokoliv, veřejnost byla informována stále o tom samém.

Fotogalerie

Dá se schůzka označit za výhru Harryho a Meghan, že dostali svolení odejít z rodiny?
Nedostali zelenou, aby mohli odejít z královské rodiny, protože královna v tom prohlášení jasně píše, že preferuje, aby její vnuk s manželkou zůstali plnohodnotnými členy, tedy na plný úvazek. Dala jasně najevo, že s tímto krokem obecně nesouhlasí, má s tím určitý problém. 

Královna jen oznámila, že rodina zahájila konstruktivní diskuzi. Když mluví o rodině, má na mysli prince Charlese, prince Williama a prince Harryho. Ona tomu setkání předsedala. Nebyl přítomen princ Philip, který je hlavou rodiny. Může to být známka toho, že se na svého vnuka poměrně zlobí, situaci považuje za problematickou a sám radši zůstává stranou.

Jak vnímáte to, že královna v prohlášení vévodu a vévodkyni ze Sussexu oslovuje křestními jmény a ne titulem?
To prohlášení samotné poměrně dost zkoumají britští komentátoři. Někteří se pozastavují právě nad tím, že královna oproti tradici a zavedeným pořádkům mluví o svém vnukovi a jeho manželce křestními jmény, neužívá tituly, které se užívají běžně. To někteří považují za náznak toho, že princ s chotí přijdou o titul vévody a vévodkyně ze Sussexu. Tady to je podle mě o touze najít v každém náznaku něco, co by mohlo být fantastické.

Domnívám se, že královna tím atypickým prohlášením dala jasně najevo, že není jen hlava státu, ale i matka a babička, a snaží se svému vnukovi, který patří k jejím oblíbeným, nějakým způsobem pomoci. To ovšem neznamená, že by s jeho krokem souhlasila. Naopak. Je z jeho kroku silně zklamaná. O tom se ví a myslím, že si to i princ Harry musel vyslechnout na jednání.

Královna se opravdu snažila dát tomu prohlášení notu, která ukazovala něco soukromého, ochranitelského, zjemňujícího, ale současně rezonujícího, ale dost odlišného od jiných prohlášení. 

Za odchody z královské rodiny stojí skandály, láska i odcizení

Wallis Simpsonová, vévoda z Windsoru Edward, princezna Diana, vévodkyně ze...

Mohlo rozhodnutí mladšího z britských princů poškodit jeho dobrý vztah s Alžbětou II.?
Královna měla dobrý vztah se svým vnukem, kterého znala před svatbou. Princ Harry se i podle lidí v jeho okolí po svatbě jistým způsobem změnil. O tom hovoří i komentátoři, kteří se kolem královské rodiny pohybují dlouhodobě. Upozorňují na to, že u něj došlo ke změně, které ne všichni úplně rozumí. Třeba Hugo Vickers, jenž je jedním z čelních biografů členů královské rodiny, má kontakty na královský dvůr a zná prince od dětství, tak podle jeho názoru jde o vliv Harryho manželky. Ta ho odvádí od pozice, kterou zastával doposud, a mění Harryho z toho veselého mladého muže, kterého měli Britové rádi, v muže, který evidentně není příliš šťastný.

Poškodí to reputaci prince Harryho, který platil mezi nejoblíbenější členy královské rodiny?
Princ Harry v očích Britů dospívá. Doposud ho omlouvali, i když to byly excesy dospívajícího mladíka jako alkohol, lechtivé fotografie. Dokonce to zvedlo vlnu sympatií, že je to mladý muž a nedělá nic jiného než jeho vrstevníci. Omlouvali ho, i když se objevil na večírku, kde měl uniformu a na rukávu svastiku. 

Ať udělal cokoliv, vždy se našla nějaká omluva a řeklo se, to je přece Harry, ten hodný princ, zrzavý klučina, syn princezny Diany, a dívejme se na něj trochu shovívavě. Mluvíme totiž o člověku, který ztratil ve velmi mladém věku matku. Tehdy celá Británie přirozeně sledovala jeho i jeho bratra. Absence matky, na které byli oba závislí, se v jeho životě nějak projevit musela.

Domnívám se, že to, co se teď děje, bude znamenat zásadní změnu v životě vévody ze Sussexu v tom smyslu, že veřejnost již nebude nadále tolerovat a tak velkoryse omlouvat případná pochybení. I on bude čelit jisté kritice.

Princ William a princ Harry (Londýn, 30. srpna 2017)

Princ William a princ Harry (Londýn, 30. srpna 2017)

Jaký je nyní vztah mezi princem William a princem Harrym?
William a Harry jsou bratři, a každý je jiný. V královské rodině bývá zvykem, že na toho, který je následníkem trůnu a budoucím panovníkem, jsou kladeny větší nároky. Tak to bylo i v případě prince Charlese a jeho sourozenců v 60. a 70. letech. William a Harry jsou si velmi blízcí i kvůli ztrátě matky v roce 1997.

William sebe a svou rodinu prezentuje jako perfektní, až by člověk řekl, že je tak perfektní, že je obava, aby to vydrželo. On je ovšem velice pečlivý, na rozdíl od Harryho není tak emoční. Dokáže emoce víc držet pod kontrolou. Drží se hesla dvakrát měř, jednou řež. Dokáže být stratégem, což bych u prince Harryho spíš nepředpokládal. William si je vědom odpovědnosti, která je na jeho bedrech.

Možná v této chvíli nechápe chování svého bratra. Oba dva jsou důstojníky armády. Věděli, že vojenský dril jim může pomoci překonat různé potíže královského života. Součástí toho drilu je pochopitelně nevystavovat královskou rodinu jakémukoliv neblahému překvapení, které by mohlo vyústit v něco vážného.

Zajímavá je ale jedna věc. Určitě jste si všimli, že Kate i Meghan se snaží své děti fotit samy. V případě Archieho Harrisona, který se narodil loni v květnu, zatím nikdo neviděl snímek s bratranci Georgem a Louisem nebo sestřenicí Charlotte. Považoval bych to za normální, když se jedná o rodiny dvou bratrů, kteří žijí v jedné zemi a potkávají se při plnění královských povinností. Dokážu si představit, že by to určitě potěšilo média i veřejnost. Tento snímek ovšem neexistuje. Zřejmě proto, že ty děti možná už nikdy nebyly spolu, nebo nebyla vůle ten snímek pořídit.

Vévodkyně Meghan a princ Harry na letišti Fua'amotu před odletem z království...

Vévodkyně Meghan a princ Harry (26. října 2018)

Harry a Meghan se kvůli nezávislosti vzdali části peněz z veřejných zdrojů, princ Charles je pravděpodobně bude dál podporovat. Říká se, že by mohli napsat knihu, přednášet za peníze. Co všechno by podle vás mohli dělat?
Tipy reportérů, že by Harry dělal reklamu na sportovní oblečení a vedle toho Meghan na kosmetiku, považuji za úsměvné. To se snad proboha nestane. Pole, kde můžou vydělávat, je poměrně široké. Objevil se i nápad, že by princ Harry mohl být jmenován generálním guvernérem Kanady. Nevím, kdo je autorem toho nápadu, ale není to úplně mimo možnosti. V minulosti třetí syn královny Viktorie, princ Artur, vévoda z Connaughtu a Strathearnu, byl pět let v této funkci. Předtím ji vykonával i jeden ze zeťů královny Viktorie. Ovšem to by asi vyžadovalo roli v královské rodině na plný úvazek.

Hovoří se také o tom, že Kanada je jen přechodnou záležitostí a že princ s manželkou chtějí rozvinout své působení nebo byznys v Los Angeles. Někteří ale dodávají dovětek, že to bude až po skončení Donalda Trumpa ve funkci prezidenta. Ovšem nevím, odkud to média mají a kde to ověřovala. Zatím to všechno jsou divoké spekulace.

Jak se podle vás cítí samotní Harry a Meghan?
Mluví se o tom, že se cítí opuštění, zrazení, nepochopení, že nejsou šťastní. Podle mě to jasně ukazuje, jak dalece se dostali od královské reality. Pokud si připadají ublížení a že jsou atakovaní, neuvědomují si, že právě oni nabili ty zbraně těm, kteří na ně momentálně míří. Jestli toto nechápe vévodkyně, tak zřejmě z důvodu absence zkušeností v královské rodině. Pokud toto vědomí a chápání chybí jejímu manželovi, je to něco, co bych nikdy nečekal, protože tuto reálii královského života zná velmi dobře. 

22. října 2019

Čekat na smrt vlastní matky je bizarní, říká představitel prince Charlese

Josh O'Connor jako princ Charles v seriálu Koruna (2020)

VIDEO Josh O'Connor (30) hraje ve třetí a čtvrté řadě seriálu Koruna prince Charlese. Britský herec se...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Princ Charles vyzval k boji s klimatickými změnami (21. září 2020)

VIDEO Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž...

Karibský Barbados se zcela odstřihne od britské koruny, stane se republikou

Královna Alžběta II. a skromná oslava 94. narozenin panovnice (Windsor, 13....

Karibský ostrovní stát Barbados se chce definitivně vymanit z koloniálního propojení s Velkou...

Papež s královnou v karanténě. Sorrentino a další představují filmy z izolace

Ze série Homemade na Netflixu - krátký film Paola Sorrentina

Nejen čeští filmaři se v karanténě oddali domácí tvořivosti. Nová série Homemade od Netflixu nabízí...

Seděli se smíchem na britském trůnu, milenka finančníka Epsteina a Spacey

Přítelkyně finančníka Epsteina Ghislaine Maxwellová, obviňovaná z podílu na...

VIDEO Britská královská rodina byla opět vtažena do sexuální kauzy zesnulého amerického finančníka...

  • Nejčtenější

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa proběhne 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Vnuci Šafránkové a Abrháma o svých filmech: Babička radí a děda se baví

Že jablko nepadá daleko od stromu, potvrzují i vnuci Libuše Šafránkové a Josefa Abrháma. Josef (14) a Antonín (12)...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Také jsem si prošla krizí, říká o covidovému období Gregor Brzobohatá

Letos to bude 15 let, co jako první Češka vyhrála světové finále Miss World. Taťána Gregor Brzobohatá (33) od té doby...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Zagorová, Hložek a Kotvald děkují zdravotníkům novou verzí hitu Můj čas

Hana Zagorová, Stanislav Hložek a Petr Kotvald nazpívali společně po sedmatřiceti letech novou verzi svého hitu Můj...

Namlouval jsem si, že mi alkohol pomáhá, přiznává frontman kapely Nebe Harazin

Premium Pod nátlakem rodiny a přátel si sbalil kufr a kytaru a vzal za kliku protialkoholní léčebny v Opavě. Skladatel a...

V covidu chodím na brigádičky k elektrikářům, říká filmový sígr Viki Cabadaj

Premium Pokud by měl mít někdo patent na role suverénů, pak jednoznačně herec a moderátor Jan Antonín Duchoslav (55)....

Manželé Hejdovi i Jakub Štáfek s partnerkou se dočkali prvního dítěte

Zorka Hejdová (30) a její manžel Míra Hejda (37) se pochlubili na sociálních sítích narozením syna. Stejně jako...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...